„Sirak tužni bez nigđe nikoga“ – Na današnji dan umro vladika Danilo, osnivač dinastije Petrović
1 min readNa današnji dan, 11. januara 1735. u manastiru Podmaine umro Danilo Šćepčević Njegoš, osnivač dinastije Petrović-Njegoš.
Danilo Šćepčević Njegoš rođen je 1670. na Njegušima.
Bio je cetinjski mitropolit, obnovitelj Cetinjskog manastira, začetnik borbe za oslobođenje Crne Gore od osmanlijske vlasti, osnivač crnogorske dinastije Petrović – Njegoš i bio prvi crnogorski vladar koji je obnovio veze sa ruskim carskim dvorom.
Prošao je kroz turbulentne i bitne momente, od turskog zarobljeništva preko istrage poturica u Crnoj Gori do narodnog ustanka protiv Istanbula i vrhunca na Carevom Lazu.
Mladi Danilo je bio, još kao petnaestogodišnjak svjedok bitke na Vrtijeljci 1685. godine.
Budući vladika Danilo je posvjedočio i još jedan strahoviti događaj, tešku prevaru Mlečana iz 1692. godine. Pošto su Crnogorci prethodno prihvatili povratak mletačke vlasti u njihove krajeve s ciljem borbe protiv Turaka, u čemu su pobijeđeni a Venecijanci i njihov vođa Đovani Antonije Bolica se povukli, Venecijanci su tajno minirali najveću crnogorsku svetinju i potpuno je sravnili sa zemljom.
Cetinjski manastir je bio najstariji objekat Cetinja, koga je osnovao još srednjovjekovni velikan Ivan Crnojević 1484. godine, a i za sam poraz i crnogorsko stradanje okrivljeni su Mlečići. Uništavanje crnogorskog nacionalnog i vjerskog simbola, mjesto gdje su se okupljali ne samo Crnogorci, već i Brđani, pa 1680 čak i Primorci koji su bili podrijeđeni sasvim drugoj državi; svetinje koja je prethodno bila pretvorena u mletačnu kasarnu i centar njihovih guvernadura za Crnu Goru, je imalo za cilj prevaru primirja s Turcima i eliminaciju glavne prepreke u prodoru rimokatoličke vjere na crnogorske prostore, programom koji je ustanovljen još 1638. godine od strane Kongregacije za propagandu vjere u Rimu. Ovo je otvorilo put nepovjerenju ne samo muslimanima, već i katolicima, i otjeralo budućeg vladiku Danila u stopostotnu učvršćenost u isključivo pravoslavnoj vjeri.
Danilo Šćepčević se još kao mladić zamonašio i otišao vrlo rano od svoje kuće na učenje putem Svetog Save u monaškom miru.
Danilo Šćepčević, novi izabranik Patrijarha srpskoga, je kao dvadesetsedmogodišnjak izabran 1697. godine za novog vjerskog poglavara srpske pravoslavne Cetinjske mitropolije, što je bio bitna prekretnica u srpskoj nacionalnoj istoriji i jedan od nekoliko bitnih događaja ovih krajeva koji su označili turbulentni period velikoga Bečkoga rata u jeku sukoba između Osmanlija i Venecijanaca.
Vladika Danilo je izgradio vrlo blizak odnos sa patrijarhom Arsenijem Čarnojevićem.
Danilo Šćepčević Njegoš je osnovao dinastiju Petrović – Njegoša, koja je Crnom Gorom upravljala više od dva vijeka i dala podstrek cjelokupnom organizovanju i nacionalnoj borbi srpskoga naroda koji je živio pod Turcima i koja je uspjela u skoro nemogućoj misiji izgradnje, podizanja i razvijanja samostalne crnogorske državnosti.
Njegov znatno kasniji naslednik, vladika pjesnik duha Petar II Petrović Njegoš, je opjevao vladiku Danila – „sirak tužni bez nigđe nikoga“, u svom vrhunskom djelu „Gorski vijenac“, koji predstavlja vrhunac srpske književnosti i danas.
Slava mu i hvala na svemu.Nas Vladika Danilo,nas ponos.Zahvalno Srpstvo.
Lik vladike Danila koji se ovdje prikazuje, ustvari je lik Njegošev.
Kako je došlo do ove zabune?
Na unutrašnjoj stranici prvog izdanja Njegoševog GORSKOG VIJENCA, u Beču, greškom štampara, ispod ove fotografije potpisan je vladika Danilo.
Da je u pitanju greška nema nikakve sumnje. Radi se o Njegoševom liku sa litografije Anastasa Jovanovića. Ovaj poznati srpski fotograf fotografisao je i litografisao više poznatih Srba iz polovine 19 vijeka, i tako sačuvao njihov lik za potomstvo.
Ovu grešku, naravno, nisam otkrio ja, nego Ljubomir Durković JAKŠIĆ, poznati srpski istoričar.