Сиријска влада неће пристати на Асадову оставку
1 min read
Сиријска влада неће прихватити план о мирном решењу сукоба у Сирији, ако један од услова буде оставка председника Башара Асада, изјавио је сиријски министар спољњих послова Валид Муалем у интервјуу за АП.
Асад је за сиријски народ изабрани председник до средине 2014. када ће бити одржани председнички избори, рекао је он, додајући да ће други кандидати моћи да се кандидују у складу са уставом државе и истичући да само сиријски грађани могу бирати председника, а не владе других земаља или опозиција која се налази у иностранству.
Муалем је, такође, поновио став владе да се њена војска бори против терористичких елемената повезаних са Ал Каидом.
Те терористичке елементе подржавају суседне земље попут Турске и Јордана и неких арапских земаља као што су Саудијска Арабија и Катар, казао је сиријски шеф дипломатије.
Муалем се осврнуо и на отопљавање у односима између Ирана и САД до кога је дошло прошле недеље, рекавши да то не представља претњу по његову владу.
„Ми смо срећни због овог приближавања. То ће се позитивно одразити на америчко виђење региона“, рекао је он.
10.40 – У данашњем ваздушном нападу на једну средњу школу у граду Рака који држе побуњеници погинуло је девет особа, међу којима су и ученици, саопштила је Сиријска опсерваторија за људска права.
„Сиријске ваздушне снаге су бомбардовале среднују техничку сколу у граду Рака, убивши девет особа, међу којима су и ученици млађи од 18 година и ранили још неколико особа“, наведено је у саопштењу те организације са седиштем у Великој Британији.
8.20 – Генерални секретар УН Бан Ки-мун одржао је први састанак са лидером опозиционе Сиријске националне коалиције Ахмедом Џарбом, у оквиру припрема за мировну конференцију о Сирији.
Џарба је синоћ Бану рекао да је опозициона коалиција спремна да пошаље делегацију на конференцију, изјавио је портпарол УН Мартин Несирки.
Бан је најавио да средином новембра жели да организује наставак мировне конференције која је одржана у јуну 2012. у Женеви када су се велике светске силе договориле да у Сирији треба формирати прелазну владу.
„Генерални секретар је поздравио спремност господина Џарбе да пошаље делегацију на конференцију у Женеви и апеловао је на Националну коалицију да се договори са други опозиционим групама да пошаљу заједничког представника и јединствену делегацију“, рекао је Несирки.
Бан је истакао да је важно што пре започети озбиљан дијалог и побринути се да одговорни за ратне злочине буду кажњени“, казао је портпарол УН.
Бан је 13. септембра изјавио да је Асад починио „велики број злочина против човечности“, подсећа АФП.
Он је интензивирао критике на рачун Асада после 21. августа када је извршен напад хемијским оружјем у предграђу Дамаска.
Резултати истраге УН су показали да је у том нападу употребљен гас сарин, али светска организација није никога конкретно оптужила за напад.
САД кажу да је у том нападу погинуло 1.400 људи и за то оптужују Асадову владу. Сиријска влада и Русија, међутим, тврде да су побуњеници извели напад да би за њега био оптужен режим.
Савет безбедности УН је у петак усвојио резолуцију о уништавању сиријског хемијског оружја. То је прва резолуција СБ УН од почетка рата у Сирији у марту 2011, у коме је, према подацима УН, до сада погинуло више од 100.000 људи.
Сирија сагласна са резолуцијом Савета безбедности УН
Сирија је сагласна са резолуцијом Савета безбедности УН о уништењу хемијског оружја, али неће разговарати о будућности председника Башара ал Асада, изјавио је данас сиријски министар спољних послова Валид Муалем.
Муалем је новинарима рекао да резолуција коју су прошле ноћи усвојили представници 15 земаља чланица Савета безбедности УН значи да опозиција може бити мета санкција УН, пренео је АФП.
„Ја сам сагласан са резолуцијом“, казао је Муалем у седишту УН, који ће у понедељак говорити у Генералној скупштини, и додао да Резолуција „позива на поглавље ВИИ Повеље УН против терориста“.
Муалем је рекао да не може бити разговора о будућности председника Асада и да је то записано у Уставу, истакавши да је Асад решен да заврши мандат и да ће се поново кандидовати.
Асад је раније рекао да ће избори бити одржани 2014, подсећа АФП.
Савет безбедности УН усвојио је резолуцију о уништавању сиријског хемијског оружја, али се њом не предвиђају аутоматске казнене мере против владе сиријског председника Башара Асада ако не буде поштовао резолуцију.
Петнаест чланица СБ УН гласале су за резолуцију једногласно после вишенедељне интензивне дипломатске активности између Русије и САД.
Резолуција је заснована на споразуму који су те две земље постигле почетком месеца у Женеви после напада нервним гасом сарином 21. августа у предграђу Дамаска, у коме су погинуле стотине људи.
Америчко-руским споразумом је избегнута казнена америчка војна интервенција против Асадове владе коју је Вашингтон оптужио за напад из августа. Сиријска влада и њен савезник Русија за тај напад су оптужиле побуњенике који се боре за свргавање режима.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

