IN4S

IN4S portal

Škola i pjesnik čuvaju ćirilicu

1 min read

Svečana dodjela nagrada 11. Trga od ćirilice ovogodišnjim laureatima Srpskoj pravoslavnoj bogosloviji Svetog Arsenija Sremca iz Sremskih Karlovaca i pjesniku Blagoju Bakoviću održana je preksinoć na Trgu hercega Stefana, saopštava organizator manifestacije SPCO topaljsko-hercegnovska.

Bogosloviji Svetog Arsenija, „jednoj od najstarijih obrazovnih ustanova SPC“, kako stoji na povelji, dodijeljena je nagrada „Ćiriličnik“ „za izuzetan doprinos pravoslavnoj duhovnosti, istinskoj prosvjeti i sveukupnoj ćiriličnoj kulturi“.

Žiri koji su činili Novica Đurić, Radomir Uljarević, Želidrag Nikčević, prof. dr Budimir Aleksić i Budimir Dubak, odluku o dodjeli „Ćiriličnika“ Karlovačkoj bogosloviji donio je jednoglasno, rukovodeći se sveukupnim značajem koji je ona imala, i ima i danas, u svojoj 230 godina dugoj istoriji.

U obrazloženju žirija, koje je pročitao Dubak, između ostalog stoji da je ova Bogoslovija jedan od temelja sveukupnog školstva Srpske Pravoslavne Crkve, i duboko je utkana ne samo u život srpske Vojvodine i Sremsko-karlovačke mitropolije, nego uopšte u život SPC i srpskog naroda, kao i u život sveukupnog pravoslavlja.

– Uloga ove slavne srpske škole pokazala je kroz svoju istoriju da njen cilj i zadatak nije samo bio prosto sticanje znanja nego cjelosno duhovno, umno i moralno obrazovanje njenih vaspitanika, a preko njih i cijelog naroda, zbog čega je njena uloga bila značajnija, i prosvjetna misija plodonosnija – pročitao je Dubak.

Nagradu je u ime SPCO topaljsko-hercegnovske rektoru Bogoslovije protojereju-stavroforu Jovanu Milanoviću uručio protojerej–stavrofor Obren Jovanović.

Zahvaljujući Milanović je rekao da Trg od ćirilice čuva slova i riječi koje vezuju za Svedržitelja, i da zato ovom događaju nisu potrebni zvuci, nego riječi koje ječe i zveče i ispunjavaju ovaj trg i ovaj grad istinom da je samo Bog vječan.

– Preko 3.500 učenika otišlo je iz Bogoslovije da bi se u nju neprestano vraćalo… Zato ovu večerašnju nagradu doživljavam prije svega kao amanet i kao zavjet, da ćemo na tom putu čuvanja ćirilice i mi tamo negdje napraviti Trg – rekao je Milanović.

Tajna pjevanja i Tajna neba

Pjesnik Blagoje Baković se na nagradi zahvalio biranim riječima i stihovima.

– Od svih tajni kojima je Gospod darivao ovaj svijet, tajna pjevanja je u najdivnijoj vezi sa nebom, i onim što ono kroz pjevača daruje zemlji. Jedan sam od onih koji vjeruje da je ta količina dara najpresudnija za onaj trenutak kada misao, osjećaj, zanos, nadahnuće, prelazi u riječ, u zvuk, u melodiju maternjeg jezika i svega onoga što taj jezik nosi – rekao je Baković, između ostalog.

Nagrada „Pečat Hercega Šćepana“ ove godine pripala je pjesniku Blagoju Bakoviću, „u čijim stihovima životvorno pulsira naša najbolja lirska tradicija“, kako na povelji stoji. Nagradu mu je uručio protojerej–stavrofor Radomir Nikčević, predsjednik Upravnog odbora Trga od ćirilice. Obrazloženje žirija je pročitao Uljarević.

– Baković je pjesnik čije djelo ne trpi saopštenja, nesmjestivo u kratke teorijske i kritičarske forme kao što su saopštenja i obrazloženja, nadmaša pravila i prevazilazi okvire lirskog sistematizovanja u uobičajene foldere. Književna kritika rađe ne bi da rizikuje, ali ovoj poeziji se ne žuri, ona računa sa vječnošću. A „Pečat Hercega Šćepana“ samo ukazuje na to računanje – rekao je Uljarević, napominjući da je njegova poezija uvijek religijska, bogonadahnuta. „Baković govori s pozicije prvog čoveka koji se zatekao u tek stvorenom svijetu“, zaključio je Uljarević.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *