IN4S

IN4S portal

Školski drugovi Ane Frank

1 min read

anne-frank-1Potresna knjiga „Svi smo nosili zvezde“ Tea Kostera („Admiral – buks“) načinjena prema istoimenom, veoma zapaženom dokumentarnom filmu, predstavlja sećanja školskih drugova Ane Frank (1929-1945) čiji je „Dnevnik“ najprodavanija knjiga na svetu posle Biblije.

Autor je okupio svoje školske drugove iz Jevrejske gimnazije u Amsterdamu, koju su za vreme rata morala da pohađaju samo jevrejska deca, od kojih je polovina završilo u logorima i gasnim komorama. Jednostavnim, dirljivim rečima Anini drugari, iako u poodmaklim godinama, kazuju ne samo o Anelisi, kako su je svi zvali, nego i o ličnim istorijama, o preživljavanju užasa Drugog svetskog rata, o uskraćenom detinjstvu koje je proteklo u skrivanju, strahu i navikavanju na trpljenje. Tako Albert Gomes priča kako se tokom rata skrivao u više od deset evropskih gradova, dok Hana Golsar svedoči o strahotama koje je doživela u Bergen-Belsenu i o svojim susretima s Anom u tom zastrašujućem logoru. Svi oni pamte Anu kao živahnu drugaricu vedrog duha, ali i kao veoma buntovnu devojčicu.

Autor uspešno dočarava bezbrižnost i nevinost detinjstva u kojem su svi oni živeli do početka rata. Godine koje su zatim došle, donele su tamu svojstvenu najmračnijem dobu u modernoj ljudskoj istoriji.

  • Izgleda da ni dan-danas mnogima nije dovoljno jasno koliko je teška pozicija običnog čoveka u ratu i koliko je važno sprečiti da do rata dođe. Događaji se ne smeju zaboraviti – ističe Teo Koster.

Dnevničke beleške Ane Frank pronašao je njen otac, skrivene u jednoj enciklopediji, priredio ih, ali je nekoliko izdavača rukopis odbilo da objavi. Prvo izdanje pojavilo se 1947. i izazvalo pravu senzaciju kao duboko autentično svedočenje o žrtvama holokausta. Kuća u Amsterdamu, u kojoj se porodica Frank skrivala, preuređena je u muzej koji je samo pretprošle godine posetilo više od milion ljudi. Prema „Dnevniku“ napisana je drama, koju je na Brodveju postavio Li Strazberg 1959, posle čega je snimljeno desetak filmova i serija, a najavljena je i nova ekranizacija ovog dela. Časopis „Tajm“ proglasio je 1999. Anu Frank za jednu od ikona 20. veka i dete-heroja.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *