IN4S

IN4S portal

Skoro 10 milijardi lozinki „procurelo“ u javnost : Korisnici zabrinuti za bezbednost svojih naloga

1 min read

foto: Alekseй Malьgavko/Sputnjik

Stručnjaci za bezbednost na internetu već godinama ne prestaju da govore o važnosti zaštite ličnih podataka, jer hakeri vrebaju sa svih strana. Nažalost, i pored mnogobrojnih apela, krađe podataka dešavaju se gotovo svakodnevno, širom planete.

Na internetu se našao fajl sa skoro 10 milijardi lozinki

Istraživači portala SajberNjuz uspeli su da na jednom hakerskom forumu identifikuju najveću kompilaciju kredencijala u istoriji. Tekstualni fajl naslovljen kao rockyou2024.txt, koji sadrži 9.948.575.739 jedinstvenih korisničkih lozinki, na forum je 4. jula postavio korisnik koji se „krije“ iza nadimka ObamaCare.

„Suštinski, ovaj fajl je zbirka lozinki korisnika koji svakodnevno koriste internet širom sveta. Otkrivanje ovolikog broja podataka zlonamernicima može predstavljati veliku pretnju po bezbednost velikog broja individualnih korisnika, kao i preduzeća“, upozorili su stručnjaci portala SajbezNjuz.

Niko nije siguran, posebno jer se ovako nešto već dogodilo, i to ne tako davno

Kako su pojasnili eksperti, hakeri uz pomoć „procurelog“ fajla mogu da izvrše napade na korisničke naloge na društvenim mrežama, ali i da neautorizovano pristupe aplikacijama za elektronsko bankarstvo i drugim važnim softverima. Kada će i odakle krenuti – pitanje je trenutka.

Ovogodišnja kompilacija nije prva (a verovatno ni poslednja) ovog tipa. Pre tačno 3 godine, stručnjaci su imali prilike da se susretnu sa sličnom situacijom, kada se fajl gotovo identičnog naziva, rockyou2024.txt, našao na jednom od foruma. Tada je u javnost dospelo nešto manje korisničkih lozinki – „samo“ 8,4 milijardi.

Kako se zaštititi od hakerskih napada sada kada su podaci javno dostupni

Budući da se na internetu u ovom trenutku nalazi gotovo 10 milijardi lozinki, jasno je da je u riziku veliki broj korisnika. Ni o kakvom „magičnom štitu“ reči ne može biti, jer hakeri koji barataju ovom količinom informacija korisničke naloge napadaju u deliću sekunde. Ipak, postoji nekoliko stvari koje možemo učiniti da se makar delimično zaštitimo.

  • Reset svih lozinki je prvi i osnovni korak koji možete preduzeti dok još nije kasno – postarajte se da nova lozinka nimalo ne liči na prethodnu i da ne sadrži delove imena, prezimena ili datuma rođenja.
  • Aktivirajte dvofaktorsku autentifikaciju – tako će za logovanje na korisnički nalog biti potreban i jedinstveni kod koji stiže putem poruke na registrovani broj telefona
  • Takozvani „pasvord menadžer“ može biti od velike pomoći – ovaj program generiše jake, jedinstvene lozinke koje hakeri teže mogu da „provale“
Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *