ИН4С

ИН4С портал

Скупштина ће контролисати рад Владе: Уводи се Министарски сат

1 min read

Борис Богдановић

Посланички клубови власти и опозиције наизмјенично ће убудуће једном мјесечно моћи предложити сазивање сједнице на такозвани Министарски сат, гдје ће министри одговарати на питања посланика о темама које су најзначајније, пише Дан.

То је предвиђено измјенама и допунама Пословника Скупштине Црне Горе, који у члану 193 детаљније садржи одредбе о Министарском сату. Једна од посебних новина по питању надзора над радом Владе јесте што ће једном ову посебну сједницу моћи да сазову посланици парламентарне већине, други пут посланици парламентарне опозиције, пише Дан.

Шеф клуба посланика Демократске Црне Горе Борис Богдановић потврдио је за Дан информацију о измјенама и допунама Пословника којима се уводи Министарски сат.

“Посљедњим измјенама и допунама Пословника уведен је нови институт такозвани Министарски сат, односно право посланика да сазову посебну сједницу на тачно одређену тему, на којој ће ресорни министар одговарати на њихова питања. Ова, само једна од многих новина којима се остварује контролна и надзорна функција Скупштине Црне Горе (у односу на извршну власт) уведена је кроз прописивање два нова члана у Пословнику- 193а и 1936. Нјима је нормирано да, поред Премијерског сата и посланичких питања, на располагању посланицима у вршењу своје улоге контролисања и надзирања Владе стоји и право да предложе сазивање посебне сједнице на којој ће се министру из чијег ресора је предметна тема постављати питања”, појаснио је Богдановић.

Он је рекао да је новитет и да на овим посебним сједницама посљедња ријеч припада посланицима, а не министрима, као што је то био случај до сада.

“Поменутим члановима је предвиђено да посланички клубови власти и опозиције наизмјенично могу предложити сазивање сједнице на такозвани Министарски сат. Дакле, једном посланици парламентарне већине, други пут посланици парламентарне опозиције, и тако укруг”, оцијенио је Богдановић.

Планиран и закон о Скупштини

Скупштина Црне Горе деценијама је оптуживана да је сервис извршне власти и да нема суштинске контроле над радом Владе. Често је указивано да већина у парламенту само прихвата беспоговорно оно што се пошаље из Владе, без посебних провјера, контрола или замјерки. Никада није донијет ни закон о Скупштини, иако је то годинама тражено од опозиције и НВО сектора.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy