IN4S

IN4S portal

SL: Definisati status srpskog naroda u Crnoj Gori

1 min read

Uz nadu da će se pobeda opozicije na prekjučerašnjim parlamentarnim izborima pretočiti i u formiranje prelazne antidiktatorske vlade koja bi pripremila održavanje stvarnih slobodnih izbora u Crnoj Gori, Srpska liga (SL) poručuje da će se i ubuduće truditi da, poboljšanjem bilateralnih odnosa i jačim diplomatskim naporima, podstakne vlast u Podgorici – bilo ko da je čini – da konačno prizna i reguliše prava tamošnjih Srba, u skladu sa važećim evropskim standardima.

Istorijska činjenica je da je srpsko nacionalno opredeljenje u Crnoj Gori do 1945. bilo većinsko, a da je revolucionarna komunistička vlast proklamovala doktrinu o crnogorskoj naciji – ističe Aleksandar Đurđev, predsednik Srpske lige.

Od tada i sve do proglašenja nezavisnosti Crne Gore 2006. godine – primećuju u SL – u šest donesenih ustava, srpski narod se pominje jedino u ustavu iz 1974. godine, mada ni u njemu nije definisan njegov ustavno-pravni status. Srbi se u važećem Ustavu Crne Gore (donetom 2007. godine) pominju u preambuli kao jedan od pripadnika naroda i nacionalnih manjina koji žive u Crnoj Gori.

Aleksandar-Djurdjev-Treca-Srbija

Da aktuelna vlast u Srbiji ne čini skoro ništa u cilju poboljšanja statusa pripadnika srpskog naroda u Crnoj Gori, ali i svim ostalim zemljama u regionu, govori čenjenica da je trenutno važeći Zakon o ministarstvima Republike Srbije usvojen još pre dve i po godine, a da Vlada Srbije još nije izabrala direktora Uprave za dijasporu i Srbe u regionu pri Ministarstvu inostranih poslova. Ni Savet za Srbe u regionu se već tri godine ne sastaje, iako bi trebalo da se sastaje svaka tri meseca i da mu predsedava predsednik Srbije, navodi se u reagovanju predsednika Srpske liste Aleksandra Đurđeva.

Podjelite tekst putem:

3 thoughts on “SL: Definisati status srpskog naroda u Crnoj Gori

  1. Biće vama i „kuku“ i „lele“ kad vam više ne bude „vojne hunte“ i nacističke propagande koju slijedite!

  2. Srpski službeni, školovanje na srpskom po programu koji će pripremiti Savjeta za opšte obrazovanje na srpskom jeziku, drugi tv kanal, povećanje broja zaposlenih Srba u organima državne uprave da bi se ispravila višedecenijska nepravda i etničko čišćenje nad Srbima. Više hiljada Srba u Crnoj Gori je pod ovim režimom izgubilo posao u državnoj upravi, više hiljada je prošlo sudsko policijski teror. Neko mora da odgovara za ovaj genocid.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *