Slovensko društvo: Podignimo spomenik Svetom Savi u Kraljevu! (VIDEO)
Dostojnim obeležavanjem velikih godišnjica srpske istorije u predstojeće tri godine možemo mnogo učiniti za sopstveni duhovni oporavak u ova smutna vremena, i želja „Slovenskog društva“ je da tome dâ svoj skromni doprinos. Značaj tih jubileja daleko nadilazi okvire jednog grada. Spomenik svetitelju Savi trebalo bi da bude otkriven do kraja 2019. godine.
Sveti Sava, kao nosilac i svetovnih i duhovnih učenja koja su dala smer ukupnom razvoju srpskog identiteta, do 2018. godine nema spomenik u Kraljevu, na pragu Žiče, manastira koji je bez presedana po značaju u istoriji Srbije. Pruža nam se jedinstvena prilika da podizanjem spomenika obeležimo 8 vekova od krunisanja prvog kralja iz dinastije Nemanjića, rukom prvog srpskog arhiepiskopa.
Idejno rešenje spomenika je zasnovano na jedinom ikonografskom zapisu lika Svetog Save, urađenom za njegova života – fresci Svetog Save u crkvi Vaznesenja Gospodnjeg u manastiru Mileševa kod Prijepolja. Figura poštuje kanone izobražavanja likova i predstava u umetnosti pravoslavnog sveta i zasniva se na višegodišnjem proučavanju likovnog jezika pravoslavnog živopisa i umetnosti uopšte. Presedani za ovakav pristup i postupak postoje kroz istoriju umetnosti na gotovo celom području koje zahvata hrišćanski svet u Evropi, Aziji i Africi.
Postavljanjem ovog spomenika, grad Kraljevo bi dobio ne samo izuzetno vredan skulptorski rad u svom miljeu spomenika. Sećanje i svest o istorijskoj ulozi Save nastavljaju da postoje na još jedan način u vremenu i prostoru. Turistička ponuda grada se proširuje novim kulturnim dobrom koje ima direktan pozitivan vizuelni, kulturni i ekonomski uticaj na neposrednu i širu okolinu. Prostor u kome se spomenik nalazi biva oplemenjen, a građani dobijaju dodatno mesto okupljanja i prostornu referencu. Kultura grada i sâm grad se dodatno afirmišu kako u Srbiji, tako i van njenih granica. Takođe se otvara i put za dalji rast kulturne i turističke ponude kroz nove skulptorske projekte koji bi se bavili srpskim kraljevima krunisanim u Žiči.
Finansiranje izgradnje spomenika svetitelju može da predstavlja problem, a može da prođe i relativno lako, procenjuju nosioci ove ideje. Nijedan grad nema više prava nego Kraljevo za podizanje spomenika Svetom Savi na trgu koji u našem gradu nosi njegovo ime, smatraju članovi udruženja „Slovensko društvo“, čija je inicijativa za podizanje spomen znamenja prvom srpskom arhiepiskopu.
Kao član inicijativnog odbora, Radosav Premović ističe da je, još otkada je plato između Doma vojske Srbije i Duhovnog centra „Sv. Vladika Nikolaj Velimirović“ poneo ime Svetog Save, automatski određena i lokacija na kojoj bi u Kraljevu trebalo da se nađe ovaj spomenik. Projekat predstavlja deo inicijative udruženja „Slovensko društvo“ da se i na ovaj način, od 2019. do 2021. godine obeleži osam vekova od osnivanja prve srpske arhiepiskopije i proglašavanja obnovljene srpske kraljevine.
Prema idejnoj zamisli, spomenik Svetom Savi bio bi visok oko 4,7 metara, sa postoljem širine 2,5 metara, a inicijatori, tvrdeći da ne žele neozbiljan pristup problemu, kažu da je trenutno nemoguće pouzdano reći koliko bi njegova izgradnja mogla da košta. Jedino Premović iznosi mišljenje da bi to moglo da bude između 30.000 i 40.000 evra.
– U svakom slučaju, spomenik bi koštao mnogo manje nego što se za zabavu izdvoji tokom godine u ovom gradu – smatra autor projekta, Kraljevčanin, akademski vajar Ivan Marković koji već ima veliko iskustvo na sličnim projektima u Srbiji, Austriji i Rusiji.
Marković ističe da estetika spomenika treba da bude lišena nepotrebnih interpretacija i da se zadrži na onome što je definisano kanonima pravoslavne umetnosti i da je pravi izazov sve to transponovati u trodimenzionalnu formu.
– Namera je da se prostor oplemeni i da se Svetim Savi dozvoli da traje u prostoru i vremenu na nov način, kao i da se, nekim širim projektom, Kraljevu omogući da se vrati na kulturnu mapu zemlje, Balkana i Evrope – pojasnio je Marković.
Dragan Bunardžić Bukovički podsetio je da Kraljevo ima jedinstvenu priliku da na ovaj način obeleži vredan jubilej koji nadilazi lokalne okvire grada i eparhije.
– Reč je o ličnosti, koja je obeležila čitavo naše istorijsko postojanje, od srednjovekovne srpske države sa dinastijom Nemanjića, sve do novije istorije, kada su ustanici, za prve zakone svoje obnovljene države, uzeli zakone Svetog Save – naveo je Bukovički.
On je poručio da projekat treba da predstavlja „povratak nas samima sebi i da, ako to ne učinimo sada, nećemo učiniti nikada“.
Predstavljajući ovu ideju, inicijatori su naveli da im je za realizaciju potrebna pomoć kulturne i stručne javnosti, podrška građana, privrednika (koji se, iako su, kažu organizatori, bili pozvani – danas nisu pojavili).
Novica Ristić je, ispred inicijatora, naveo da će biti teško realizovati projekat bez velike pomoći, ali da oni imaju nameru najpre da dobiju blagoslov Srpske Pravoslavne Crkve i da već u ovoj godini podignu spomenik Svetom Savi, a onda i srpskim kraljevima koji su krunisani u Žiči.
– Ako nije sramota ovog grada i države da nam spomenik podižu stranci, videćemo kako ćemo raditi ovo – rekao je Ristić, pozivajući sve koji mogu da se priključe projektu, jer je ideja da se izgradnja spomenika finansira na tri načina: dobrovoljnim prilozima, uključivanjem srpske dijaspore, a ako ništa od svega toga ne bude – obratiće se strancima koji, kako je istakao, „imaju fondove za ovakve projekte i uradiće ono što je trebalo mi da uradimo“.
Na pitanje da li im je poznato da je gradonačelnik Kraljeva Predrag Terzić pre nekoliko meseci najavio izgradnju spomenika Stefanu Prvovenčanom na istom trgu, zagovornici ideje o podizanju spomenika Svetom Savi odgovaraju da na Trgu Svetog Save ima mesta i za jednog, i za drugog, ali da je „na svetosavskom trgu najpre mesto spomeniku Svetom Savi“ i da je čudno da uoči obeležavanja velikih jubileja javnost malo zna o ideji za podizanje spomenika prvom srpskom krunisanom kralju.
Autor projekta Ivan Marković smatra da realizaciji ideje treba pristupiti krajnje pažljivo, jer je kad se prostor jednom naruši – gotovo je.
– Ne mislim da je Trg Svetog Save poboljšan uklanjanjem tenka, ali je njegovim izmeštanjem prostor toliko izmenjen da je sada nemoguće vratiti ga. Ovaj spomenik građen je za taj prostor. – istakao je Bukovički, a Ivan Marković dodao: – Njegova veličina odgovara veličini prostora i dela svetitelja i daću sebi slobodu da postavim pitanje: Da li bi ljudi radije gledali u cev tenka, ili u lik ukupnog vektora naše duhovnosti? – ističući da bi bilo lepo najpre postaviti spomenik Svetom Savi, a onda i Stefanu Prvovenčanom koji će gledati prema Žiči.
Naredni koraci, ako su na današnjoj konferenciji za medije naveli organizatori, podrazumeva dobijanje dozvole za izgradnju spomenika, dok istovremeno traje potraga za finansijerima.
U svakom slučaju, „Slovensko društvo“ će se starati da o čitavom toku poduhvata blagovremeno obaveštava javnost. U toku sledeće nedelje predstoji zvanično podnošenje inicijative Gradskom veću grada Kraljeva. Kancelariji episkopa Žičkog, g. Justina osnovna dokumentacija je već podneta, tako da se očekuje da u dogledno vreme i Crkva izađe sa svojim stavom po datom pitanju.
Izvori: Slovenski vѣsnik / Portal Krug / RTVKV / TV Melos, sloven.org.rs