IN4S

IN4S portal

Slučaj iz Pljevalja: Brat i sestra ostaju zajedno do nove odluke

1 min read

Do odvajanja djevojčice dobi dvije godine i dva mjeseca od troipogodišnjeg brata i njegovih usvojitelja, srećom, ipak, danas neće doći jer je Ministarstvo finansija i socijalnog staranja naložilo da se obustave sve radnje do nalaza stručnog tima koji će ispitati slučaj.

Naime, baš za danas su službenici Centra za socijalni rad najavili dolazak u dom hraniteljske porodice A.S. kako bi preuzeli djevojčicu i predali je drugoj famili kojoj je pripala nakon postupka usvojenja.

Tu informaciju za „Dan“ saopštila je A.S., žena kod koje djevojčica živi od maja 2020. godine i to zajedno sa starijim bratom.

I upravo, navodi A.S., ne bi se problematizovala ova stvar da djevojčicu ne odvajaju od svog jedinog krvnog srodnika, troipogodišnjeg brata kojeg su ona i suprug usvojili kada je navršio godinu. Vjeruje, kako kaže, da do ovoga ipak neće doći, odnosno da će se interes djece staviti u prvi plan, „a u najboljem je interesu da imaju jedno drugo i odrastaju u jednoj porodici“. I za sada neće, jer je nadležni vladin resor u poslednji čas odlučio da ipak sve zaustavi.

„Ministarstvo finansija i socijalnog staranja (MFSS) u konkretnom slučaju pristupilo je formiranju stručnog tima koji će preispitati postupanje svih nadležnih organa, te će se do donošenja nalaza stručnog tima obustaviti sve radnje u vezi sa ovim slučajem. Resorno ministarstvo će se rukovoditi isključivo najboljim intresima djece u skladu sa odredbama Konvencije o pravima djeteta i odredbama pozitivnih zakonskih propisa koje regulišu ovu oblast u državi“, naveli su iz resora na čijem je čelu Milojko Spajić.

Preuzeli djevojčicu iz doma

A.S. napominje i to da porodica, čiji je zahtjev prihvaćen, već ima usvojenog dječaka, pa joj je još više za čuđenje po kojim kriterijumima i u čijem interesu je donijeta odluka, koja je od juče stopirana.

A.S. je ukratko ispričala da su djevojčicinog brata usvojili po regularnoj proceduri – nakon njegove prve godine života biološka majka je potpisala da on može biti usvojen. Kako dalje navodi, kasnije su saznali da je majka dječaka rodila žensko dijete.

„Po saznanju da je rođena djevojčica pošli smo da je posjetimo u KCCG, gdje je boravila oko pola godine, kao prijevremeno rođena beba. Od marta 2020. bila je u domu, a mi smo dobili odobrenje da je možemo preuzeti, što smo i uradili u maju 2020. kada je imala sedam mjeseci“, zaključuje A.S. uz vjeru da će brat i sestra rasti pod istim krovom.

Uz to su zamolili javnost za poseban senzibilitet i suzdržanost od komentara koji predstavljaju kršenje prava na privatnost i ugrožavaju bezbrižno odrastanje djece.

„Napominjemo da će Ministarstvo učiniti sve da zaštiti najbolji interes djece“, navodi se u saopštenju, koje je ujedno i odgovor na naša pitanja.

Kako u izjavi za „Dan“ navodi A.S., prvi put u junu-julu ove godine saznaje da postoji porodica koja se interesuje da usvoji djevojčicu.

„Napominjem da smo moj suprug i ja uputili, takođe, zahtjev za usvojenje, pošto smo sačekali da on dobije rješenje za stalno. Naš zahtjev je odbijen“, navodi A.S.

Nakon toga, do unazad dvadesetak dana, nijesu imali informaciju šta se dalje dešava sa postupkom usvojenja. Krajem novembra dobili su informaciju da je prihvaćen zahtjev za usvojenje jedne porodice. A.S. i njen suprug od toga dana obraćali su se, posredstvom punomoćnika, ministru finansija i socijalnog staranja Milojku Spajiću, kao i potpredsjedniku Vlade Dritanu Abazoviću, koji je ujedno i predsjednik Savjeta za prava djeteta. Konkretnog odgovora sve do juče nije bilo, što je i bio razlog A.S. da se obrati medijima.

„Kako bih objasnila dječaku gdje mu je sestra… Osim što su krvno vezani, oni zajedno žive godinu i po“, priča A.S.

Izvor: DAN

Nije crnogorski ako nije srpski; ilustracija: IN4S
Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *