ИН4С

ИН4С портал

Случај нестанка новца са рачуна клијената ЦКБ

1 min read

Ванредна контрола Црногорске комерцијалне банке (ЦКБ) која треба да покаже да ли је било злоупотребе службеног положаја дијела запослених поводом случаја нестанка новца са рачуна клијената још није завршена, речено је “Вијестима” у Централној банци (ЦБЦГ).

Из ЦБЦГ нијесу прецизирали када се могу очекивати резултати контроле.

Према подацима ЦКБ банке са рачуна око 200 клијената је нестало више од 14 милиона еура. Ријеч је о злоупотреби новца корисника ЦКБ-овог пакета приватног банкарства, гдје су запослени имали овлашћења да располажу новцем клијената и воде бригу о свим финансијским инструментима. Овим случајем се бави и Специјално државно тужилаштво (СДТ).

Из ЦБЦГ су објаснили да су након обавјештења о потенцијалној злоупотреби службеног положаја од стране дијела запослених ЦКБ-а, сходно уставним и законским овлашћењима, почели ванредну циљну непосредну контролу пословања.

”Циљ контроле је сагледавање пропуста у функционисању успостављеног система интерне контроле, који су довели до наведене злоупотребе службеног положаја, односно оцјена адекватности поступања ЦКБ-а у том случају. Процјена обима злоупотребе службеног положаја дијела запослених је још увијек у току, имајући у виду да се спроводи на систематичан и свеобухватан начин у складу са најбољим стандардима пословања”, казали су у ЦБЦГ.

У врховној монетарној институцији су навели да на основу до сада расположивих информација, ЦКБ је већ на терет текуће добити формирала резерве за наведене губитке, са стањем на крај децембра прошле године.

”Као што је јавност већ обавијештена, сви клијенти чија имовина је била предмет злоупотребе биће обештећени од стране ЦКБ-а. Верификација стања имовине тих клијената је у току што представља претпоставку за почетак обештећења”, истакли су у ЦБЦГ.

Ако се на крају контроле утврде неправилности из ЦБЦГ најављу да ће ЦКБ-у изрећи супервизорске мјере за отклањање утврђених неправилности, односно, у складу са налазом, евентуално предузети супервизорске мјере према одговорним особама за чије именовање даје сагласност ЦБЦГ.

”Циљ супервизорских мјера, сходно закону, је благовремено предузимање активности за побољшање сигурности и стабилности пословања банке, као и отклањање утврђених неправилности. Полазећи од тога да супервизорске мјере морају бити ефикасне, сразмјерне и усмјерене на постизање циља опште и специјалне превенције, а посебно узимајући у обзир процјену да ли је банка започела отклањање неправилности током или непосредно након завршетка контроле, као и да ли је банка спремна да се обавеже на отклањање утврђених неправилности, те мјере утврђују се писаним упозорењем, споразумом о отклањању неправилности и рјешењем о налагању мјера за отклањање неправилности”, објаснили су из врховне монетарне институције.

Посљедња непосредна контрола ЦКБ банке била је, како кажу у ЦБЦГ, у септембру и октобру прошле године и у њој су се користили подаци са стањем на крај августа те године. Из ЦБЦГ нијесу прецизирали шта је та контрола показала, односно, да ли су уочене неке неправилности.

”Законом је дефинисано да су банке дужне да успоставе и спроводе ефикасан и поуздан систем управљања који обухвата и успостављање система интерних контрола банака и усклађеност са прописима. То обухвата и адекватне контролне активности и подјелу дужности, адекватне интерне контроле које су интегрисане у пословне процесе и активности кредитне институције и адекватне административне и рачуноводствене поступке. ЦБЦГ у том правцу надгледа да ли банке имају успостављене наведене механизме у складу са прописима и не бави се, као ниједна централна банка на свијету, инспекцијским надзором рада банака на дневној основи”, казали су у ЦБЦГ.

Преваре засноване на људском фактору се не могу сузбити
ИЗ ЦБЦГ су објаснили да и поред примјене најефикаснијих процеса система интерних контрола и законских рјешења, преварне активности засноване на људском фактору се не могу у потпуности сузбити.

”У свом Извјештају за 2020, Удружење сертификованих испитивача превара (АЦФЕ) утврдило је 2.504 случаја интерне преваре из 125 земаља.То је довело до процијењеног губитка од 3,6 милијарди долара на глобалном нивоу, од чега се највећи дио, њих 15,4 одсто, односи на интерне преваре у банкарском и финансијском сектору. У том правцу, понављамо да је улога Централне банке да, управо имајући у виду могућност оваквих инцидената, својим регулаторним захтјевима обезбиједи да све пословне банке имају довољно капитала да могу поднијети овакве инциденте, односно да имају капитал у складу са њиховим ризичним профилом”, казали су из ЦБЦГ.

Како су појаснили у конкретном случају, поред капитала ЦКБ банке који је на високом нивоу, уз коефицијент солвентности од преко 20 одсто, финансијски резултат банке на крају децембра 2021. године је довољан да апсорбује губитак по наведеном основу не умањујући капитал.

 

Стијовић: Бугарска понудила озбиљне количине квалитетних намирница, неколико шлепера већ стигло

 

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *