ИН4С

ИН4С портал

СМЦГ поводом дана слободе медија: У Црној Гори се новинари хапсе, ућуткују

Троје хапшених новинара, више њих отпуштених и велики број ућутканих, обесправљених и преоптерећених, уз стандардни број неријешених случајева напада на новинаре – биланс је којим се у Црној Гори дочекује Свјетски дан слободе медија, стоји у прогласу Синдиката медија Црне Горе.

Синдикат медија ЦГ Лого

Троје хапшених новинара, више њих отпуштених и велики број ућутканих, обесправљених и преоптерећених, уз стандардни број неријешених случајева напада на новинаре – биланс је којим се у Црној Гори дочекује Свјетски дан слободе медија, стоји у прогласу Синдиката медија Црне Горе.

“Док власници комерцијалних медија биљеже приходе (о чему свједоче јавно доступни подаци за 2019. годину) и могу задовољно трљати руке због обилне добијене и најављене новчане помоћи од државе, запослени су у истим проблемима као и претходних година. У приватним медијима без права гласа и у вјечитом страху од отказа, у локалним јавним емитерима махом без зарада, а у Јавном сервису под разним притисцима и такође у страху од отказа због јавно изнијетог става.

Послодавци, што је и логично, ни на који начин не покушавају то стање да промијене, па чак ни да почну да поштују законе који их обавезују на достојанствен третман запослених, а и држава, која је тим законима гарантовала нека права радницима, не покушава послодавце у медијима да натјера да их примјене. Да ситуација буде гора, и сами представници државе не раде ништа да би се генерално стање промијенило. Једина новост је да све чешће сами себи дају за право да проглашавају шта је лажна вијест.

Сет измјењених медијских закона, и поред бројних најава, још се није нашао пред посланицима и више га нико не помиње па на тај начин и оно мало нових права за запослене која су садржана у предлозима не могу да се користе. Напади на новинаре нису ријешени и за неке, као што је убиство Душка Јовановића, јасно је да неће ни бити ријешени. Полиција и тужилаштво су саопштили да су расвијетљењи случајеви паљења возила Вијести из 2011. и 2014. године али нису рекли који је мотив тих напада. Слично је било прошле године са случајем рањавања Оливере Лакић али након тога се ништа није десило и још нема оптужнице.

Пандемија корона вируса је донијела нове изазове, па смо прво гледали конференције за новинаре без новинарских екипа, а сада је дозвољено новинарима да присуствују конференцијама Националног координационог тијела за заразне болести (НКТ) док фоторепортерима и камерманима и даље није. Тражимо да се то хитно промијени јер не видимо логику да дијелу медијских радника буде омогућено док се други дискриминишу.

Не дозвољава им се да присуствују ни догађајима које организују Влада и Скупштина. Позивање на епидемиолошки ризик у овом случају није утемељено јер ако могу једни, морали би и други да присуствују. НКТ је својом препоруком укинуо посао фоторепортерима и камерманима, а са ограничењем права се почело много раније што је резултирало отпуштањем једног броја колега.

Тражимо и позивамо на солидарност колегинице и колеге. Будимо солидарни са људима из медија у којима радимо али и са свим медијским радницима јер подјеле које нам намећу нису и наше али и зато што се више пута показало да смо за последавце сви исти и да се само уједињени можемо изборити за бољи положај”, пише у прогласу поводом 3. маја, Дана слободе медија.

Прочитајте ЈОШ:

Земљотрес у БиХ, осјетио се у Црној Гори

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy