Смјеном министра Лепосавића блокиран избор судија
1 min read
Фото/Илустрација
Евентуална смјена министра правде, људских и мањинских права Владимира Лепосавића, који је и члан Судског савјета, неповољно ће се одразити и на избор новог предсједника Врховног суда, као и на избор судија судова у Црној Гори, пише Дан.
Његову смјену недавно је затражио премијер Црне Горе Здравко Кривокапић, а Лепосавић је одбио да напусти функцију на такав начин.
Након дугоочекиваног одласка са функције бивше предсједнице Врховног суда Весне Меденице, црногорско правосуђе, како сада ствари стоје, још увијек ће чекати на званично нови избор првог човјека те институције.
Динамика избора наследника Весне Меденице зависиће од наредних дешавања око захтјева за Лепосавићеву оставку.
У наредном периоду требало би да буде познат даљи статус Лепосавића у Судском савјету, који је као министар члан Савјета. Како је прописано Законом у судском савјету и судијама, чланови Судског савјета морају бити лица високих моралних и професионалних квалитета. У обављању својих дужности чланови Судског савјета поступају независно и непристрасно. Приликом предлагања и избора чланова Судског савјета води се рачуна о националној и родно балансираној заступљености.
Смјеном Лепосавића Судски савјет би остао без једног члана и тако не би било могуће завршити с избором новог предсједника Врховног суда, као и других кандидата на изборе мјеста судија црногорских судова, све док не би био постављен евентуално нови министар правде, људских и мањинских права који би преузео и функцију у Судском савјету.
Како је недавно објављено, тринаест судија Врховног суда предложило је Мираша Радовића за предсједника највише судске инстанце у држави. Тај предлог је утврђен након сједнице Врховног суда, обављеног разговора и тајног гласања.
Предлог са образложењем биће достављен Судском савјету.
Општој сједници присуствовало је тринаест судија. Врховни суд тренутно има осамнаест судија, али њих пет није учествовало у раду сједнице јер су у оставци.
Судски савјет раније је именовао судију Врховног суда Станку Вучинић за вршиоца дужности предсједника тог суда, а она ће ту функцију обављати до избора новог предсједника.
Поред Радовића, кандидати за предсједника Врховног суда били су и судија Апелационог суда Миленка Жижић и судија Суда за прекршаје у Подгорици Рајко Радуловић, али је Судски савјет на старту утврдио да Радуловић не испуњава услове за кандидатуру.
Прочитајте ЈОШ:
ДПС-министар спреман за фотељу Весне Меденице: Мираш Радовић предложен за предсједника Врховног суда

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Min pravde rukovodi i komisijom za polaganje pravosudnog ispita i bira 2 člana
Каква смена министра Лепосавића? Боље да падне влада Здравка Преваре него да понижава часне људе. Уосталом, ако се допусти такво понижавање чему онда и промена власти?
Sudija Vrhovnog suda Branimir Femić nije prijavio da je od Vlade pozajmio deset hiljada stambenih eura, iako ima dva stana od 75 i 58 plus 46 kvadrata, od kojih je ovaj posljednji naslijedio, kao i zemlju od 40 hiljada kvadrata. Sva tri člana porodice su zaposlena. Sudija ima 1.995 eura osnovnu platu plus 4.972 eura u Sudskom savjetu, 4.350 eura od Centra za obuku sudija i 1.530 od Vijeća za ocjenu sudija, plata supruge je 245 eura. a kćerke 365.
Krivokapic sad moze za minis.pravde da dovede onu kravu sto jase konja.
Eto pravog razloga da milove sudije ostanu što duže. Bruka