Snežana i sedam patuljaka kao pretnja društvu: Filip Živanović u „Srpskom sv(ij)etu“
1 min read„Snežana i sedam patuljaka je isto stavljena na ‘listu za odstrel’, pored Donalda Trampa iz filma ‘Sam u kući’, to je takozvana cancel culture, kako ga nazivaju na zapadu, to je fenomen 21. veka, a u stvari to je ostrakizam iz Antičke Grčke. To je proskribovanje, to je društvena zabrana nepodobnih. S tim što ta nepodobnost danas podrazumeva zabranu slobode govora i mišljenja. Ovaj 21. vek je programiran da bude trijumf liberalizma, koji je projektovan da bude kraj istorije, kako je to Frensis Fukujama predviđao, pa zatim i sam sebe demantovao i produžio je tu istoriju, jer je shvatio da liberalizam nije odneo pobedu. To je kultura u epohi neograničene slobode u stvari sama sebe poništava, svodi se na apsolutni totalitarizam, i nacional-socijalizam u najrigidnijem obliku, koji ide u ravan cirkusa i parodije“, rekao je u emisiji Nedeljni pregled „Srpskog sv(ij)eta“ kolumnista nedeljnika Pečat, pravnik Filip Živanović.
On je u nastavku govorio o tom totalitarističkom pristupu sa kojim se suočavaju naši intelektualci, a o kojem je pisao u svojoj kolumni:
„ Slučaj tužbe protiv profesora Vladimira Dimitrijevića je paradigma, a on sam je perfonifikacija ove kulture o kojoj sam govorio , samo na našem lokalnom planu. Konkretno se njegov slučaj zasniva na tome da je on suočen sa tužbom i parnicom ne toliko zbog svojim misli, već zbog citiranja autora koji su se bavili temom homoseksualizma. Na tapet je došao zbog odgovora jednom svom čitaocu na sajtu gde je citirao ideologe moderne ideologije homoseksualizma, i suočio se sa tužbom zbog navodne diskriminacije, koja nema nikakvo pravno utemeljenje, i predstavlja strašan pritisak konkretno na profesora, ali je i pokazatelj, šiba svim drugima koji se usude da kritikuju tu ljudskoprvašku ideologiju, taj paket i ceo korpus nametnutih obrazaca i šablona rodne ravnopravnosti, političke korektnosti. Svako ko se usudi da kritikuje narativ koji nije dominantan u nekom kvantitativnom smislu za sada, ali je jako uticajan i nametljiv, taj se može suočiti sa kaznom, novčanom ili da bude lišen slobode. I dr Miša Đurković je obrađivao na tom fonu novi paket predloga zakona, koji se odnose na rodnu ravnopravnost i zabranu diskriminacije“.
U nastavku možete da pogledate komentare aktuelnosti, kroz pregled isječaka iz emisija Srpskog sv(ij)eta koje su emitovane od 2. do 7. maja, a u kojima su gostovali:
profesor Slavoljub Lekić i Slobodan Janković iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu, zatim jasenovačka žrtva Jelena Buhač Radojičić i Dragoslav Bokan iz Instituta za nacionalnu strategiju, novinar Dragan Vujičić, novinar i književnik sa Kosova i Metohije Živojin Rakočević, a vidjećete i isječke iz specijalnih emisija koje su emitovane povodom Vaskrsa i povodom slave IN4S Svetog Đorđa.
Filip Živanović je u sklopu komentarisanja isječaka govorio o stanju američke demokratije u kojoj se briše sada bivši predsjednik SAD Donald Tramp za kojeg je i dalje oko polovine stanovnika ove zemlje:
„Po mom mišljenju to je jedan od pokazatelja moći te ‘duboke države’. Ne govorimo ni o kakvim teorijama zavere, to je ta moć koja vlada tim koridorima, kako kaže dr Miša Đurković. To što se dešava Trampu može da očekuje svako ko ne igra po njihovim pravilima. Ja sam sklon verovanju da su ta pravila unapred bila i napravljena da se Trampu da prostor da se u tom ringu igra do neke mere, da bude kao pokazni primer kako će proći svako ko ne bude slušao te ‘gazde sveta’, i među njima ne vidim Bajdena, već one koji su i njega doveli“.
„To agresivno pozivanje građana na vakcinaciju je jedan vid emotivne ucene. Po mom mišljenju, to je stvar izbora svakog čoveka. To je nešto zagarantovano Ustavom i raznim međunarodnim konvencijama. Iz mojih ličnih svetonazora mogu da kažem da je dosta izgubljeno poverenje u institucije što na lokalnom, što na svetskom planu i da je to razlog zašto se diže ovolika pompa oko vakcinacije“.
U sklopu emisije se, kao i u svakom Nedeljnom pregledu, na aktuelan način komentarisalo o tri motiva : Gorski vijenac, litije i jevanđelja. A gost emisije je prokomentarisao sintagmu „srpski svijet“:
„Kovanica ‘srpski svet’ je odlična, nevezana je za birokratske granice i veštačke podele, i ukazuje da i ako ne živimo u istim okvirima, pripadamo sa našim zajedničkim svetonazorima, idealima, zavetima tom istom svetu i po duhu se prepoznajemo ma gde živeli. Moj ličan ‘problem’ sa tim je što to nije zvaničan termin, nešto što je institucionalno zaštićeno i podržano“.
Poslednji prilog je dao upečatljivu sliku sa Kosova i Metohije, a komentar koji je Filip Živanović na tu sliku dao je analiza stvarnosti koja dotiče metafiziku:
„Ovo svedočenje Živojina Rakočevića govori o tome da je Kosovo jedna nadrealna slika, Kosovo i Metohija su van ovog vremena i sveta, u toj estetkoj slici harfe koja je simbol harmonije, mira i spokoja, blage muzike. Harfa na lada- nivi je taj simbol naše bliskosti sa Rusijom, a iza svega toga ide švedski vojnik i oklopni transporter koji je udaljen nekoliko hiljada kilometara od svoje zemlje, i sve to u Goraždevcu koji je enklava i gde nema normalnog života“.
Pogledajte cijelu emisiju na Jutjub kanalu IN4S televiziji.