Snouden se oglasio nakon otkrića da je CIA zapravo digla u vazduh Severni tok
1 min readEdvard Snouden, koji je razotkrio program masovnog nadzora američke vlade pre deceniju, izgleda da nije ubeđen žestokim poricanjima Vašingtona u sredu da on ima bilo kakve veze sa dizanjem u vazduh oba gasovoda Severni tok.
Eksplozivna priča, koju je ranije tog dana objavio legendarni istraživački novinar Sejmur Herš, opisuje eksplozije u septembru 2022. kao delo američkih obaveštajnih službi. On je poslušno uključio odgovore koje je dobio od CIA-e i Bele kuće, koje su sve negirale i nazvale priču „potpuno lažnom” i „potpunom fikcijom”.
„Možete li da se setite bilo kakvog primera u istoriji tajne operacije za koju je Bela kuća bila odgovorna, ali je oštro negirala? Snouden je tvitovao u sredu popodne. „Osim, znate, onih malih ‘masovnih nadzora’.
Uključuje uvod iz novinske priče iz aprila 1961. u kojoj je američki državni sekretar Din Rask negirao da je Zaliv svinja „isceniran sa američkog tla“. Rask je novinarima rekao i da je „kubanska afera jedna od stvari koju treba da reše sami Kubanci“, ali da SAD saosećaju sa neprijateljima „komunističke tiranije“.
Suprotno Raskovom poricanju, invazija iz 1961. bila je operacija CIA-e koja je koristila Kubance koji se suprotstavljaju vladi Fidela Kastra kao topovsko meso. U postu na društvenim mrežama u maju 2021. američka špijunska agencija je pokazala komemorativni novčić iskovan za „očekivanu (ali nikad ostvarenu) pobedu u Zalivu svinja“. Muzej agencije opisao je operaciju kao „neublaženu katastrofu“ koja je okončana tako što je većina od 1.400 osvajača zarobljena ili ubijena u roku od tri dana.
Pored opisa detalja operacije „Severni tok“, Heršov članak podseća na izjave američkog predsednika Džoa Bajdena i podsekretara Viktorije Nuland u kojima se sugeriše da će SAD „staviti tačku“ na gasovod koji povezuje Nemačku sa Rusijom. Nakon eksplozija, zapadni mediji su požurili da optuže Moskvu da je digla u vazduh sopstveni gasovod da bi nekako antagonizirala SAD i njihove saveznike, iako nikada nisu ponudili nikakve dokaze koji bi podržali tu tvrdnju.
Snouden je rekao da je to referenca na sopstveno iskustvo iz 2013. Bivši službenik CIA-e i Agencije za nacionalnu bezbednost (NSA) objavio je u medije mnoštvo poverljivih dokumenata koji dokazuju da je vlada špijunirala Amerikance bez razloga, direktno kršeći američki zakon. Najviši obaveštajni zvaničnici su svedočili u Kongresu da to nije slučaj, da bi kasnije dokazali svoje krivokletstvo.
Vašington je odgovorio optužujući Snoudena za krađu vladine imovine i davanje poverljivih informacija neovlašćenim licima, između ostalog. SAD su mu takođe poništile pasoš i on je pobegao u Rusiju, gde je na kraju dobio politički azil, prenosi Epoha.