ИН4С

ИН4С портал

СНП: Господо из власти, шта рећи о Пљевљима и КАП-у?

1 min read
О животној средини у нашој земљи прича се већ деценијама, тачније од проглашења Црне Горе еколошком државом.
reg-pljevlja

Пљевља

О животној средини у нашој земљи прича се већ деценијама, тачније од проглашења Црне Горе еколошком државом. Та пракса наставила се отварањем преговора са Европском унијом, а посебно поглавља 27 у децембру прошле године, саопштили су из СНП-а.

„И док је актуелна власт тај догађај представила као “значајно постигнуће и доказ” да добро раде свој посао у овој области, стварност говори другачије. Нажалост, бројни примјери девастације наше природе показују да је племенити циљ изградње Црне Горе као еколошке државе остао само мртво слово на папиру“, сматрају из ове партије и додају:

„Да кренемо од оног што види сваки грађанин. Снажни сјеверни вјетар који је дувао недавно оголио је лоше навике нас као грађана, али и недовољну ангажованост надлежних служби на рјешавању проблема отпада. Пластичне кесе које “красе” гране дрвећа и корита ријека, свакако, нису слика коју желимо да наши гости понесу у свијет. Дивље депоније које можемо видјети уз путеве, али и у бројним градским насељима, посебна су прича.

Колико нам је животна средина ниско на листи приоритета показују и бескрупулозни примјери дивље градње којима је, прије свега, црногорско приморје зазидано и претворено у приватни посјед моћника који не презају ни од чега како би увећали свој профит“.

Из СНП-а наглашавају да Комбинат алуминијума Подгорица, најургентнија “црна” еколошка тачка Црне Горе, још увијек није санирана и још увијек загађује наш ваздух, воду и земљиште, а базен црвеног муља свакодневно опомиње становнике Главног града на катастрофу која би услиједила уколико би дошло до његовог изливања.

„Ту је још увијек присутан и проблем улцињске Солане, који надлежни органи годинама нису у стању да ријеше. Био је потребан притисак међународне заједнице, посебно ангажовање бивше амбасадорке Њемачке у Црној Гори Гудрун Штајнакер, да би се одустало од изградње туристичког комплекса на овом подручју. Тако је Влада крајем прошле године у Студији заштите подручја улцињске Солане најавила могућност поновне производње соли, које није било последњих пет година, као и модернизацију компаније. Колико ће бити одлучна у тој намјери, остаје да се види.

Црна судбина чека и црногорски бисер – Скадарско језеро, којем пријети изградња Порто Скадар Лаке-а, туристичког насеља са вилама и апартманима које, онако како је сада планирано, ни по чему не одговара амбијенту и карактеристикама Језера. Да не помињемо све опасности по биљни и животињски свијет које овај пројекат са собом носи“, истичу у СНП-у, додајући

„Шта рећи о Пљевљима? Становници овог града одавно су заборавили шта значи здрава животна средина. Наиме, анализе Свјетске здравствене организације показују да 22 посто становника Пљеваља умире од посљедица загађења ваздуха.

Вишедеценијски проблем изложености индустријском загађењу од којег умире сваки пети становник Пљеваља Влада Црне Горе покушала је да ријеши додјелом пелета и брикета, увјерена да ће тиме поправити катастрофално стање ваздуха у овом граду, не узимајући у обзир чињеницу да већина грађана нема довољно новца да приушти овакву врсту гријања, као и да се дешавало да усред зиме дође до несташице пелета и брикета.

Ово су само неки од проблема наше животне средине, а како сада ствари стоје, чини се да ни сви милиони из фондова ЕУ неће бити довољни за њихово рјешавање из разлога што одговорни не знају, не умију или не желе да их искористе на прави начин.

Због тога питамо господу из власти: Да ли је потребно да дође неко из Европске уније и да вам каже да становници Пљеваља умиру од посљедица загађења ваздуха, да је КАП темпирана бомба која може сваког тренутка да експлодира, а да су улцињска Солана и Скадарско језеро непроцјењиво благо које треба свим силама да чувамо за себе и своје потомке?“

Сматрају да угрожавањем природе доводимо у питање не само сопствену егзистенцију, већ и ускраћујемо животни простор будућим генерацијама. Осим тога, непотребно је говорити о томе колико је очувана природа важна за развој туризма, привреде и културе.

„Због тога, досадашњи неодговоран однос надлежних институција према природи нема оправдања и мора се мијењати.  Давно је речено да оног који не поштује себе и оно што има, ни други неће поштовати. Многи би дали све да имају природне љепоте какве има Црна Гора. Због тога ће се СНП Црне Горе и даље залагати за очување и валоризацију природног богатства наше земље. Без стварања претпоставки за реализацију тог циља, узвишена идеја Црне Горе као еколошке државе изгубиће се у декларативности, ситним политичким интересима и бескрупулозној борби за профит“, закључили су у СНП-у.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “СНП: Господо из власти, шта рећи о Пљевљима и КАП-у?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *