IN4S

IN4S portal

SNP: Pijetet prema golootočkim žrtvama

1 min read
Mnogo puta su nadležne institucije pozivane da doprinesu kreiranju sjećanja na žrtve represije socijalističkih i komunističkih režima u Jugoslaviji iz razloga što se značajan broj građana Crne Gore našao na udaru tadašnjih vlasti samo zato što su percipirani kao protivnici zvanične ideologije ili „neprijatelji“ vlasti

Marija Radinović

U Evropi se danas obilježava 23. avgust – Evropski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima u 20. vijeku. Deklaracijom Evropskog parlamenta od 23. septembra 2008. godine ovaj datum je proglašen Evropskim danom sjećanja na žrtve staljinizma i nacizma, a potvrđen je i Rezolucijom Evropskog parlamenta o evropskoj savjesti i totalitarizmu 2. aprila 2009. Izbor 23. avgusta je simboličan jer je tog datuma 1939. godine potpisan čuveni pakt Ribentrop-Molotov o nenapadanju između SSSR-a i nacističke Njemačke. Njime su iscrtane njemačka i sovjetska sfera uticaja i određene države koje će pripasti dvijema stranama, a čiji će stanovnici kasnije pretrpjeti do tada neviđena zvjerstva, mučenja i progone, saopštila je Marija Radinović, analitičar u medijskom centru SNP-a.

Ona podsjeća da je Skupština Crne Gore usvojila Rezoluciju Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope iz 2006. o međunarodnoj osudi zločina totalitarnih komunističkih poredaka i Rezoluciju o uklanjanju nasljeđa bivših komunističkih totalitarnih sistema, ali dan sjećanja na ove žrtve ni do danas nije ustanovljen.

-Na taj način crnogorska vlast nije ispoštovala jasnu preporuku Evropskog parlamenta da, shodno istoriji i tradiciji naše države, osigura adekvatan način obilježavanja sjećanja na žrtve totalitarnih režima. Takođe, crnogorska Skupština je još 1992. godine usvojila deklaraciju kojom se država obavezuje da rehabilituje golootočke žrtve i obešteti njihove porodice. Mnogo puta su nadležne institucije pozivane da doprinesu kreiranju sjećanja na žrtve represije socijalističkih i komunističkih režima u Jugoslaviji iz razloga što se značajan broj građana Crne Gore našao na udaru tadašnjih vlasti samo zato što su percipirani kao protivnici zvanične ideologije ili „neprijatelji“ vlasti. Kao rezultat toga, veliki broj građana naše države završio je na zloglasnom Golom otoku, gdje su brutalno mučeni i ubijani, te trpjeli krajnje nehuman, diskriminatorski i ponižavajući tretman, navodi ona.

Ona ističe da uprkos brojnim obećanjima Vlade da će se pozabaviti ovim pitanjem, to se ni do danas nije dogodilo. Kao i prema mnogim drugim pitanjima, aktuelna crnogorska vlast se i prema ovom odnosi bahato, arogantno i politički nezrelo, pokazujući nespremnost da se suoči sa bilo čime što za nju može biti kompromitujuće. Na taj način produžava se viktimizacija žrtava omunističkog totalitarnog režima i patnja njihovih porodica.

SNP CG koristi ovaj datum da pozove aktuelnu vlast da konačno skupi hrabrost i odnese se prema pomenutom pitanju sa odgovornošću i ozbiljnošću koje ono zahtijeva, te da svoj antifašizam pokaže na djelu, a ne praznim pričama kojima prikuplja političke poene. Istovremeno, izražavamo duboki pijetet prema golootočkim, ali i svim drugim žrtvama sa prostora bivše Jugoslavije, koji su životom platili isključivost i netoleranciju režima pod kojima su živjeli. Naši sugrađani su njihovi potomci i mi smo dužni da se prema njihovom gubitku i bolu odnesemo ljudski i časno. Zbog toga je važno uspostavljanje i adekvatno obilježavanje dana sjećanja na ove žrtve jer samo tako može doći do istinskog suočavanja sa prošlošću i izgradnje kulture sjećanja, koja će svima nama, cijelom društvu, pomoći da zacijelimo stare rane i osigurati da se slični užasi više nikada ne ponove, zaključuje analitičar SNP-a.

Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “SNP: Pijetet prema golootočkim žrtvama

  1. U PODGORICI JE PODIGNUT SPOMENIK BROZU pored objavljenog spiska zatvorenih interniranih po IB liniji koji je napravila savezna UDBA, a koji se nalazi u Državnom arhivu Hrvatske i sadrži imena 16.101 osobe koje su od 1949. do 1956. prošli kroz logore za informbirovace. ETO KOLIKA JE EMPATIJA SUBNOR-a PREMA DOJUČERAŠNJIM SABORCIMA.
    Šta je „NAMA SRBIMA NAŠA BORBA DALA, OSIM DA IMAMO BROZA ZA MARŠALA?“
    ** Jedanaest hiljada kozaračke dece umoreno je u Jasenovcu i njihova imena je jedne davne godine štampala komunistička Borba, bez odjeka ili komentara do dana današnjeg.
    **Ko god je gledao makar snimke srbskih zarobljenika živih ispečenih na ražnju u Otadžbinskom ratu 1991–1995, zna da je sva priča o Paklu slaba skaska, kao što je i sveštenik kome su u Mitrovičkoj kaznioni komunistički stražari zakucali stopala za pod ogromnim, gvozdenim klincima,kao podsetnik na Isusove muke ,najveće ni najstrašnije.

    Pitanje je kome odgovara da se uz pomoć austro-ugarskog kaplara i hrvatskog katolika, Srbi i dalje ponižavaju, ubijaju i dele.

  2. KostIn, zaboravio sam i Tita!
    Dakle, i on!
    Vrlo se izvinjavam!
    … Bravu, znam mnogo više od tebe!
    Tamo su zaglavili baš oni najzagriženiji! Oni koji su ravnaju od Đevđelije do Kijevskog roga, krvavo do ramena komunisatanisti!
    Tamo je bio ljudski talog, i sa jedne i sa druge strane “ žice“!
    I vidi, hebo i tebe prostačina koja tako malo zna o tim sektašima, komunosatanistima!

    1. Da li je moguće , da toliko malo znaš? I da si takva prostačina! U redu je što nemaš empatiju, ali čemu psovke sokole?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *