SO Nikšić razmatra mogućnost gradnje objekta za socijalno ugrožene: Raspoloživi stanovi odavno popunjeni
Na dnevnom redu narede sjednice Skupštine opštine Nikšića trebalo bi da se nađe odluka o rješavanju stambenih potreba po osnovu prava na socijalno staranje. Uslijedilo bi objavljivanje javnog poziva za dodojelu stambenih jedinica, ali se to u nekom doglednom vremenu neće dogoditi.
Razlog je, pojašnjava za „Dan“ rukovodilac Odjeljenja za zdravstvenu, socijalnu i dječiju zaštitu mr Tatjana Bjeletić, što Opština trenutno nema slobodnih stanova za socijalno ugrožene građane.
Javni poziv se planira u slučaju da budemo imali slobodnih stambenih jedinica, a za sada ih nemamo. Rijetko nam se oslobodi neka stambena jedinica. Najčešće se to dešava nakon smrti korisnika stanarskog prava koji je živio sam, a veoma rijetko ukoliko korisnik riješi stambeno pitanje pa nam vrati ključeve – pojašnjava Bjeletić, prenosi DAN.
Opština Nikšić na raspolaganju ima 466 stambenih jedinica od kojih, prema podacima Direkcije za imovinu, 18 nije upisano u katastar i za to će biti pokrenuta procedura. Najviše stanova je u naselju Humci gdje je u nekoliko objekata ukupno 131 stan, uglavnom za raseljena i izbjegla lica. U naselju Gračanica je 18 stanova za socijalno ugrožene, kao i 21 za romsku i egipćansku populaciju. Opština raspolaže i određenim brojem stambenih jedinica u zgradi „100 garsonjera“, naselju pod Trebjesom, zgradi „Desetka“ i na Kapinom Polju.Razmatraju se parcele u vlasništvu Opštine koje bi mogle da se koriste kao lokacije za socijalne stanove. To je možda i prvi korak da lociramo gdje možemo iskoristiti zemljište kako bismo kasnije povlačili sredstva iz stranih fondova za objekte jer, pošto su u pitanju velika sredstva, Opština to ne bi mogla sama. Bilo bi korisno kad bismo to uradili jer smatram da je neophodno da izgradimo stambene objekte za naše građane u stanju socijalne potrebe. Uglavnom su dosad sva sredstva usmjerena na raseljena lica, romsku populaciju jer su strani donatori imali svoje prioritete. A mi bismo trebali naći model da učinimo to za naše građane – istakla je Bjeletić.
Iz „Desetke” nema iseljavanja
Zgradu „Desetka“ država je dala Opštini na raspolaganje, a u njoj je oko 50 stambenih jedinica. Njeni stanari su uglavnom bivši radnici Željezare, ali su dovedeni u problem kada je jedan od vlasnika fabričkog pogona zgradu predao državi u zamjenu za otpis poreskih dugova.
– Priče o iseljavanju nema. Kad nam je država dala na raspolaganje objekat mi smo samo utvrdili jednu detaljnu evidenciju stanara, onoga što su oni uložili u stambene jedinice. Prema mom mišljenju, apsurdno je dirati ljude koji tu žive već godinama, posebno ako su im stanovi dodijeljeni od radne organizacije. A, sa druge strane, žao mi je što možda u toj situaciji ne postoji mogućnost otkupa, da li će biti novim zakonom ne znam, ali po sadašnjem zakonu može samo zakup koji je minimalan, 20 centi po kvadratu – naglasila je Tatjana Bjeletić.
Poslednji objekat za socijalno ugrožene Opština je uz pomoć „Helpa“ izgradila 2019. godine na Kapinom Polju. Tada je srušena jedna od starih baraka, pa izgrađena nova za 12 porodica. Iako je tadašnja lokalna vlast najavila rušenje i druge barake, to do danas nije realizovano. Taj objekat je inače u izuzetno lošem stanju, a u njemu živi devet porodica. Bjeletić kaže da je u planu uspostavljanje komunikacije sa „Helpom“ kako bi se obezbijedila sredstva.