Sokoli u Petrovaradinu, Rusko sokolsko gnezdo i neustrašivo zagovaranje sveslovenstva
1 min readSokoli u Petrovaradinu bili su deo Bačke sokolske župe u Novom Sadu i sarađivali su Sokolskim društvom Novi Sad(1) Sokolsko društvo u Novom Sadu osnovalo je konjički odsek 1925. Odsek je učestvovao na sokolskim priredbama i manifestacijama u Novom Sadu. Odsek je reorganizovan 1934. Obuka jahanja se odvijala na vojničkim konjima, koje artiljerijski puk u Petrovaradinu ustupao društvu svake godine od 1. decembra do 1.maja dva puta nedeljno. (2)
U Petrovaradinu 1926. delovalo je Rusko sokolsko gnezdo. (3)
Sokoli u Petrovaradinu proslavili su svečano Dan Ujedinjenja 1932. Ujutro skupili su se u “Školskoj sokolani” sokoli i sa đacima osnovne škole pošli su u crkvu na blagodarenje. Posle blagodarenja u crkvi vratili su se u “Školsku sokolanu”. Tu je održana svečana sednica Sokolskog društva. Pošto je otpevana državna himna, starešina društva Vladimir Višošević otvorio je sednicu društva. U svom govoru pozdravio je starešinu sokola, prestolonaslednika Petra i kralja Aleksandra. Govorio je o žrtvama koje su položene na oltar ujedinjenja. Stanislav Preprek, prosvetar društva, govorio je o značaju Prvog decembra sa gledišta nacionalnog i sokolskog. Posle je govorio o sokolstvu i njegovoj ulozi kod svih slovenskih naroda.
Sokolstvo je pre Prvog svetskog rata neustrašivo propovedalo bratstvo Jugoslovena i svih Slovena. Posle rata kad je stvorena jedinstvena jugoslovenska država, Sokolstvo nije izgubilo pravo na opstanak, kako su neki govorili, nego je imalo zadatak, da veru u jedinstvenu jugoslovensku državu učvrsti u srcima celog naroda. Na kraju je bilo izvršeno svečano polaganje zaveta članova i članica. Posle podne bila je održana svečana akademija u “Sokolskoj vežbaoni”. Dvorana je bila prepuna najuglednijih ličnosti i elitnog društva Petrovaradina i Novog Sada. U ime Saveza Sokola prisustvovali su dr Belajčić, predsednik prosvetnog odbora saveza i F. Malin, član prosvetnog odbora. U ime župe Novi Sad bili su dr Ignjat Pavlas i inženjer Tošić. U ime vojske bili su pukovnik Baneković, potpukovnici Pavlović i Simić, komandanti Podoficirske škole i artiljerijskog puka… Na početku programa nastupio je dečak iz zabavišta pozdravivši goste. Pevana je državna himna. Učestvovao je hor sokolskog podmladka, pod upravom učitelja i prosvetara društva Stanislava Prepreka.
Sokolske vežbe izvedene su od svih kategorija. Na zahtev publike morale su biti ponovljene. U prvi put prikazanom prikazu “Snaga Sokolstva” od Bogunovića-Udickog, učestvovale su sve sokolske kategorije. U prikazu “Sirotna majka” bile su prikazane narodne nošnje iz svih krajeva Jugoslavije. Posle završenog programa sledila je igranka. Po završetku svečane akademije pod utiskom proslave prijavili su se novi članovi u sokolsko društvo. Na zahtev publike program svečane akademije trebao je da bude ponovljen 17 decembra 1932. (4) Sokolski dom u Petrovaradinu podignut je 1934. Sokoli u Petrovaradinu priredili su proslavu 9 septembra 1934. Proslavili su osvećenje sokolskog doma i zastave. Na proslavi je učestvovalo 627 vežbača svih kategorija župe Novi Sad. (5)
Sokoli su priredili Štrosmajerovu proslavu. Svečana sednica bila je 3. februara 1935. u velikoj dvorani sokolane. U svom govoru “Štrosmajer i Sokolstvo” označio je Fr. Malin značaj Štrosmajera. Sokolski dečji hor pevao je “Štrosmajerovu koračnicu” kao i pesmu “Ljubimo te, naša diko”. (6) U Beogradu u poslanstvu Čehoslovačke 28. oktobra 1935. na dan sedamnaestogodišnjice oslobođenja, izvršena je svečana predaja odlikovanja sokolima iz Novog Sada i Petrovaradina. Odlikovanja su data povodom komemorativne svečanosti održane 1934. u Petrovaradinu, kada su bili osvećeni grobovi Srba i jednog češkoslovačkog oficira, streljanih 1914. Orden Belog Lava V stepena dodeljena je dr Ignjatu Pavlasu, starešini župe Novi Sad, i Vladi Višoševiću, starešini Sokolskog društva Petrovaradin. Medalja Belog Lava I stepena dodeljena je Alojziju Jeržabeku, podstarešini Sokolskog društva Petrovaradin, i članu uprave istog društva Franji Malinu. Medalja Belog Lava II stepena dodeljena je Juliju Kučeri, Stanislavu Prepreku, Lazaru Veličkom, Emilu Eheleu i Andreju Kurbatinskom. Odlikovanja je predao poslanik dr. Girsa uz kraći govor. (7)
Sokolsko društvo Petrovaradin je 1936. priredilo Štrosmajerovu proslavu svečanom akademijom. Posle govora, pevanja i recitacija bile su ritmičke vežbe, u kojima su nastupile sve kategorije sokolskog društva. Velika dvorana sokolskog doma bila je dupke puna. (8)
Sokoli iz Petrovaradina učestvovali su u priredbama ostalih sokolskih društava. Sokolsko društvo Stari Futog osvetilo je svoj dom i zastavu na prvi dan Duhova 31 maja 1936. Sokoli iz Novog Sada na čelu sa starešinom župe dr. Ignjatom Pavlasom došli su autobusima. Za njima je stigla grupa konjanika, članova sokola, iz Novog Sada i Petrovaradina. Posle liturgije na kojoj je pevao hor Sokolskog društva formirana je povorka na čelu sa sokolskom konjicom i dvema muzikama. Povorka je na putu do Sokolskog doma oduševljeno pozdravljana od mnogobrojne publike. Kad je povorka stigla počeo je svečani obred, koji je izvršio paroh Stevan Nikolić. Osvećenje zastave društva obavljeno je na sletištu. Potom je održana javna vežba, koja je u stvari bila vežba drugog okružnog sleta župe Novi Sad. Uveče je priređena svečana akademija. (9) Savezna prosvetna filmska sekcija snimila je dokumentarni film „Dvadesetogodišnjica Sokolskog društva Petrovaradin“ (10)
Godine 1934. starešina Sokolskog društva Petrovaradin bio je Vlada Višošević, I zamenik starešine Alojz Jeržabek, tajnik Julije Kučera, predsednik prosvetnog odbora Stanislav Preprek, načelnik Vlado Helman, zamenik načelnika Strahinja Ivezić, zamenik načelnika Josif Tončić, načelnica Terezija Kučera, zamenica načelnice Milka Matekalo i blagajnik Emil Ehele. Članovi Uprave bili su dr. Stjepan Vladarski, Andrija Kurbatfinski, Mileta Milaković, Miroslav Melvinger, Lazar Tašić, Pavao Joka, Adam Jemrić, Sima Cvetičanin, Stjepan Gržibovski i Lazar Velicki. Zamenici su bili Stanko Kovačević i Bogdan Petrović. Revizori bili su Franjo Malin, Adam Marko, Tomo Matašić, Ivan Nežić i Marin Mandić. U Sudu časti bili su Ivan Martinović, Josip Divild, Slavko Ožbolt, Vasa Španović i Ignjat Furlan. (11)
Sokolsko društvo Petrovaradin, pod vođstvom starešine Saše Višoševića pronašlo je grobove streljanih batajničkih mučenika 1914. i uz pomoć novosadskog gradonačelnika Branislava Borote, podigli su 1934. spomenik. Kada je, u Drugom svetskom ratu, NDH zavladala Sremom, ustaše su spomenik srušile i odvukle tridesetak metara od prvobitnog mesta. (12)
U Beočinu je povodom školske proslave „Majčinog dana” 23. juna 1935. održana sokolska javna vežba. Učestvovala su društva Beočin, Petrovaradin, Stari Futog i Vrdnik. Na vežbi je bilo brojno članstvo društva Petrovaradin. Izvođene su proste sletske vežbe i vežbe na spravama. Naraštajke društva Beočin (učenice građanske škole) su u narodnim nošnjama izvodile kola. Učestvovao je i naraštajski tamburaški zbor Sokolskog društva Beočin.(13)
Sokolsko društvo Petrovaradin održalo je godišnju skupštinu 16 februara 1936. Delegat župe Milivoj Knežević istakao je svoju radost, što prisustvuje skupštini jednog od najboljih i najagilnijih društava u celoj župi. Izrazio je svoje uverenje da će društvo i dalje nastaviti svojim pionirskim radom u svom mestu. (14)
Sokolska župa Novi Sad i sokolska društva Novi Sad i Petrovaradin priredila su 12. oktobra 1940. u Sokolskom domu u Novom Sadu oproštajni banket generalu Miloradu Petroviću, koji je postavljen za komandanta Beograda. Banketu su prisustvovali ban Kijurina, predsednik opštine dr. Petrović i sva uprava župe i društava Novi Sad i Petrovaradin. Starešina župe dr. Ignjat Pavlas pozdravio je generala Petrovića. Zahvalio mu se na njegovom ličnom učešću na svim sokolskim priredbama i poželeo mu uspeha na visokom položaju. General Petrović zahvalio se sokolima na pažnji koja mu je uvek ukazivana, istakavši da je sve ono što je činio za sokole, činio zbog toga, što je bio uveren da sokolstvo u celoj državi, a naročito u ovim krajevima, vrši jednu korisnu i blagotvornu misiju. (15)
Društvo je delovalo do Aprilskog rata 1941. kada je bilo zabranjeno. Zbog pokušaja miniranja nemačkog šlepa sa municijom 14 članova sokolskog društva bilo je osuđeno od ustaškog prekog suda na smrt. (16)
(Autor. Saša Nedeljković, član Naučnog društva za istoriju zdravstvene kulture Srbije)
Napomene:
1. Pavle Vračarić, prof. Pedagogije i psihologije, „Sokolske župe, društva i seoske čete”, „Oko sokolovo“, Beograd, decembar 2013, br.47-48, str.22, 23;
2. Branka Protić-Gava, Jovan Paunović, Miroslav Kovačev, „110 godina Novosadskog sokolskog društva i 164 godine gimnastike u Novom Sadu”, Novi Sad, 2015, str. 62, 63;
3. „Rusko sokolstvo u našoj državi”, „Sokolski Glasnik”, Ljubljana, 15 decembra 1926, br. 23, str. 247;
4. „Sokolsko društvo Petrovaradin Proslava Dana ujedinjenja”, „Sokolski glasnik“, Ljubljana, 9 decembra 1932, br. 49, str. 6;
5. „Izveštaj za 5 redovnu glavnu skupštinu Saveza Sokola Kraljevine Jugoslavije u Beogradu 12 maja 1935”, str. XXVII;
6. S.P, „Štrosmajerova proslava”, „Sokolski glasnik“, Ljubljana, 22 februara 1935, br. 9, str. 4;
7. „Češkoslovačka odlikovanja jugoslov. Sokolskih radnika”, Ljubljana, 1 novembra 1935, br. 41, str. 1;
8. „Proslava Štrosmajerova”, „Sokolski glasnik“, Ljubljana, 14 februara 1936, br. 7, str. 4;
9. „Sokolsko društvo Stari Futog osvetilo je svoj dom i zastavu”, „Sokolski glasnik“, Ljubljana, 19 juna 1936, br. 25, str. 4;
10. Pavle Vračarić, “Specifične funkcije i oblici vaspitnog i kulturno-prosvetnog rada u sokolskim društvima“, str. 109, „Savetovanje o ulozi obnovljenog sokolstva …“, Soko Jugoslavije, Beograd, juni 1996;
11. Uredio Ante Brozović, „Sokolski zbornik I”, Beograd 1934, str. LXXXVII;
12. „Spomen-obeležje u Petrovaradinu posvećeno civilnim žrtvama stradalim u Prvom svetskom ratu”, www.mestasecanja.com
13. „Proslava Majčina dana”, „Sokolski glasnik“, Ljubljana, 5 jula 1935, br. 28, str. 5;
14. „Godišnja skupština Sokol. Društva Petrovaradin”, „Sokolski glasnik“, Ljubljana, 6 marta 1936, br. 10, str. 5;
15. „Sokolstvo Novog Sada priredilo je oproštajni banket generalu Petroviću”, „Sokolski glasnik“, Beograd, 18 oktobar 1940, br. 42, str. 4;
16. “Proslavljena 100.objetnica osnutka Hrvatskog sokola u Petrovaradinu”, www.jelacic.rs