Специјална извјеститељка УН о људским правима: Израел је разорио Газу, скоро половина убијених су дјеца
1 min readСпецијална извјеститељка УН-а о стању људских права на окупираним палестинским територијама од 1967. Франческа Албанесе представила је данас свој извјештај УН Савјету за људска права у Женеви.
У извјештају под називом ‘‘Анатомија геноцида‘‘ се наводи, између осталог, и да након пет мјесеци рата у Гази убијено више од 13.000 дјеце, а да је 75 одсто насеља уништено и оштећено.
Након пет мјесеци војних операција, Израел је разорио Газу. Убијено је преко 30 хиљада Палестинаца укључујући више од 13 хиљада дјеце. Претпоставља се да је још 12.000 мртвих и 71 хиљада повријеђених, од којих су многи остали осакаћени, 75 одсто стамбених насеља је уништено. 80 одсто цјелокупне популације је присилно расељено, навела је Франческа Албанесе.
– Хиљаде породица су изгубиле своје вољене или су потпуно збрисане. Многи нису могли сахранити или оплакивати своје ближње, већ су приморани да оставе њихова тијела да се распадају по кућама, улицима или под рушевинама. Хиљаде Палестинаца је затворено и систематски подвргнуто нечовјечном и понижавајућем поступању. Непроцјењиву колективну трауму доживјеће генерације које долазе – наводи се у извјештају Албанезе, који преноси Амбасада државе Палестина у Црној Гори.
Анализирајући обрасце насиља и израелску политику у нападу на Газу, овај извјештај закључује да постоје разумни разлози за вјеровање да је праг који указује на извршење геноцида од Израела испуњен.
Један од кључних налаза је да су израелско извршно и војно руководство и војници намјерно искривили принципе јус ин бело, поткопавајући њихове заштитне функције, у покушају да легитимизују геноцидно насиље над палестинским народом, навела је Албанезе, преноси Дан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
–https://www.jevrejskadigitalnabiblioteka.rs/handle/123456789/1276
Još je u Kraljevini Jugoslaviji u vremenu između dva Svetska rata postojala potreba za objavljivanjem knjige na srpskohrvatskom jeziku koja bi sažetim ali kompletnim prikazom duge istorije Jevreja zadovoljila potrebe kako jevrejske populacije u zemlji, tako i interesovanje nejevrejske publike. Savez jevrejskih opština Jugoslavije se zato 1962. godine odlučuje za prevod knjige jevrejsko-ruskog autora, istoričara i publiciste Simona Dubnova. „Kratka istorija jevrejskog naroda“ ovog autora pokazala se kao najpodesnije štivo za predstavljanje istorije Jevreja kod nas, na srpskohrvatskom jeziku. Knjiga sažeto govori o tzv. Istočnom periodu koji obuhvata vreme od praoca Avrama i dolaska u Kanaan, Egipatsko ropstvo, vreme kraljeva Saula, Davida, Solomona i gradnje jevrejskog Hrama u Jerusalimu, podelu kraljevstva, Vavilonsko ropstvo i povrat u Cion, grčku vladavinu, pobunu i kraljevstvo Hašmonejaca, rimsko osvajanje Judeje i rušenje Hrama, vreme Gaona i arapskog osvajanja Palestine.