ИН4С

ИН4С портал

Специјално одјељење Вишег суда за четири године донијело 19 пресуда

1 min read

Једна од кључних порука из Брисела је да, између осталог, морамо имати судске епилоге како би остварили резултате у кључним реформама владавине права. Свједоци смо бројних хапшења звучних имена, покретања истрага, те потврђивања оптужница, па и почецима суђења. Но, ту као да све стаје. Од судских епилога бројних афера и даље смо далеко.

Од спектакуларних хапшења до правоснажности пресуда у Црној Гори, дуг је пут. То и не чуди када се суђење у само једном предмету одгађало скоро 20 пута.

„Као што је случај предмета Весне Меденице, гдје је сасвим очигледно свима, тужилаштву и судовима, нарочито адвокатима, да се ради сада већ једном активно континуиране обструкције, да у догледно вријеме немамо правоснажну пресуду, каква она била у том случају и другим случајима“, каже за ТВЦГ Дејан Миловац из МАНС-а.

А шта тек очекивати од старијих случајева, када они најсвјежији тапкају у мјесту…

„Стање у црногорском правосуђу је алармантно. Имамо око 70.000 неријешених предмета. Ако погледамо оне најзначајније, који се тичу високе корупције и организованог криминала, у задње четири године Специјално одјељење Вишег суда донијело је свега 19 пресуда“, поручује адвокат Бранислав Лутовац.

„На примјер, за политичку корупцију ми немамо ниједну пресуду на високом нивоу, јер видјели смо шта се све дешавало са овим предметом који се назива Коверта и можда управо ти случајеви који су указивали на све оно што је било у претходних три деценије, а који још увијек нису пресуђени, неке од њих нису дошли ни да потврде оптужнице, показују колико је црногорском правосуђу потребан тзв. ресет“, додаје Миловац.

То подразумијева, поручују, процес ветинга.

„Ми смо реформисали једну позицију у тужилаштву, позицију главног специјалног тужиоца. Ми их даље имамо и у Вишем тужилаштву, и у специјалном тужилаштву, и у основним тужилаштвима, кадар који је заправо дозволио да се деси ово што се деси, да се деси све те афере, да оне буду неоткривене“, истиче Миловац.

„Ветинг је предвиђен био и у програмском дијелу садашње владе, када је било наговијештено да ће се донијети лекс специјалис о спровођењу веттнга. Међутим, то је остало мртво слово на папиру“, оцјењује Лутовац.

Осим што недостају правоснажне, бројни случајеви чекају чак и на првостепене пресуде.

„Догађај који се десио на Цетињу је једна велика опомена како то, кад је неефикасно правосуђе, кад послије три године није могуће донијети правоснажну пресуду, односно првостепену пресуду у овом случају, па се таква лица пусте на слободу и долази до догађаја којима смо свједочили“, каже адвокат.

Свједочићемо још дуго чини се многим оптужницама, затим и судским поступцима који никако да се оконче.

Извор: РТЦГ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Специјално одјељење Вишег суда за четири године донијело 19 пресуда

  1. ZAMISLITE SAMO,NI 5 PRESUDA GODISNJE,A TREBA VIDJETI KOLIKO JE NASIH PARA UZELA TA EKIPA ZA 4 GODINE…UZMITE STRANE SUDIJE NEKA SUDE,PLATIMO IH DUPLO VISE,A SIGURNO CE DONIJETI BAR JEDNU PRESUDU MJESECNO…OVI NASI ILI NE ZNAJU ILI NECE ILI NE SMIJU DA SUDE…CG KRIVOSUDJE JE ZASTIDJE DRZAVE,A SPREGA TUZILASTVA,SUDSTVA,ADVOKATA I MAFIJE EVIDENTVA…SRAMOTA NEVIDJENA…

  2. Da vrate Veku Stojserku u Spuž, nije baš jasno što su je puštali otud, svi bi bili na suđenju koliko je odmah, ovako se svi sprdaju a ona i dalje se petlja u krivosuđe Monteprkna.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *