Srbi još uvjek na ničijoj zemlji: I nakon formiranja nove Vlade progoni se srpski narod
1 min readVlast u Crnoj Gori se formalno promijenila nakon parlamentarnih izbora 30. avgusta, što se ne može reći za položaj Srba u Crnoj Gori.
Uprkos svom nemjerljivom doprinosu padu DPS-a i podnešenoj žrtvi u prethodnih 20-ak godina, Srbi u Crnoj Gori ne osjećaju nikakve benefite od nove vlasti, čak naprotiv, u nekim aspektima njihov položaj, ne samo da nije identičan kao u periodu vladavine prethodnog režima, već i pogoršan.
I nakon formiranja nove Vlade, Srbi se i dalje, zbog borbe za svoja prava, hapse i isleđuju u policijskim stanicama širom Crne Gore, dok se pojedini njihovi progonitelji iz policijskih redova unapređuju i raspoređuju na nove pozicije, umjesto da se kažnjavaju zbog nesavjesnog i neselektivnog rada tokom trajanja litija.
Za svo to vrijeme, šačica tzv. komita, podstaknuta od strane DPS-a i njima bliskih tajkuna i medija, iz nedelje u nedelju nekažnjivo pravi izgrede širom Crne Gore i svojim šovinističkim parolama ugrožava egzistenciju i suživot sa svojim komšijama, koji su te iste poruke mržnje slušali sa najviših državnih adresa.
Bogomolje SPC-a se skrnave, a njeni sveštenici se verbalno i fizički napadaju još žešće nego za vrijeme vladavine prethodnog režima, samo sada od njihovih pristalica. Srbima se sa raznih, pa i zvaničnih domaćih adresa, i dalje spočitava da nisu naučili istorijske lekcije u kojima je debelo podvučeno da su odgovorni za zločin u Srebrenici koji oni kvalifikuju kao genocid, da su isključivi krivci za raspad bivše Jugoslavije, da ni u najluđim snovima ne pomišljaju da izgovore rečenicu da je Kosovo i Metohiju sastavni dio Srbije i Srpstva i da su zbog južne srpske pokrajine od NATO zločinaca (sada prosvećenih partnera) bili zasuti siromašnim uranijumom, od kojeg i danas umiru. Saradnja sa Rusijom, izuzev jednostrano u oblasti turizma, i dalje je tabu tema o kojoj se smije samo krišom misliti, nikako je javno izgovoriti, a tek djelati u tom pravcu…!
Položaj Srba u društvu dodatno pogoršavaju DPS, SDP, SD i manjinske stranke sa svojim konstantnim i malicioznim tvrdnjama da je Srpstvo okupiralo i ugrozilo Crnu Goru, čime srpskom narodu crtaju metu na čelo.
Na osnovu svega navedenog, sa sigurnošću se može tvrditi da se položaj Srba nije popravio od 4. decembra i da se trenutno nalaze u nekom međuprostoru, između vlasti koja nema snage, ne želi ili ne smije efektivnije da se bori za poboljšanje njihovog statusa i formalne opozicije čija se srbofobija povećava iz dana u dan,
Težak položaj srpskog naroda uveliko koristi premijer Krivokapić koji ih plaši eventualnim povratkom DPS-a, iako istovremeno nije sve poluge vlasti oduzeo partiji koja je i dalje ima neformalnu kontrolu nad pojedinim društvenim procesima u državi.
Premijer nikako da se postavi prema Milu Đukanoviću i njegovoj ekipi onako kako su oni zaslužili i kako su građani očekivali. Stiče se utisak da Đukanović ne može da se vrati nazad, jer nikad nije ni silazio sa vlasti.
Ono što su Srbi jedino dobili i čime će izgleda morati da se zadovolje jesu usvojene izmjene i dopune Zakone o slobodi vjeroipovjesti. I to je to! Za nešto više moraće čekati neka bolja vremena!
A položaj Srba u Crnoj Gori možda i najbolje ilustruje status ministara u Vladi- Vladimira Leposavića i Vesne Bratić koji su istovremeno izloženi napadima opozicije i djelova vladajuće većine čim iz njihovim izjava i djela provijava Srpstvo. Oni su na svojoj koži osjetili kako je teško biti Srbin u Vladi, a kamoli u zajednici u kojoj je Srbima tokom vladiavine DPS-a bilo sistematski zabranjeno da napreduju na društvenoj ljestvici.
A ukoliko i se poneki Srbin ili Srpkinja probije na neku funkciju na njih se i dalje gleda sa zazorom i čeka im se i najmanja greška kako bi se degradirali i vratili na mjesto koje su zauzimali u prethodnom periodu. Primjer za to je učitečljica iz Pljevalja Bojana Đačić koja je zbog slike sa srpskim nacionalnim obilježjima-šajkačom i guslama u kući sa mjesta v,d. direktora Osnovne škole “Ristan Pavlović” smijenjena samo dva dana nakon što je imenovala na tu dužnost.
Ukoliko se nešto drastično ne promijeni u narednom periodu, izvjesno je da će se borba Srba za svoja prava u Crnoj Gori nastaviti, samo u nekom drugačijem obliku nego što je bilo dosada.
Izvor: radiojadran.com
Sjetimo se izjave premijera na prvoj konferenciji za štampu po izboru nove Vlade. Na pitanje srbofobnog novinara, Krivokapić je jasno rekao da Crna Gora nije srpska država.
Kako neće kad he premijer srbofob, nije se izjasnio kao njegovi preci, koji su bili srbi, nego se izjasnio kao crnogorac