Srbija do Tokija: U koje „zvijezde“ da se zagledamo?
Rezultat srpskih sportista sa prethodne olimpijade u Riju (8 medalja: 2 zlata, 4 srebra, 2 bronze) predstavlja najbolji rezultat u istoriji samostalnih nastupa Srbije na Olimpijskim igrama, ali i jedan od najboljih dometa srpskih sportista uopšte (računajući i one nastupe u okviru bivših državnih zajednica). Pomenuti bilans svrstava Srbiju među najbolje 32 sportske nacije na svijetu, ali i od najboljeg može bolje ako se sve „kazaljke poklope“ ovog ljeta u Tokiju.
Podsjećamo, uspjeh jedne zemlje u olimpijskom ciklusu najprije se mjeri brojem zlatnih odličja, pa tek onda brojem ukupno osvojenih medalja. Zato je, uprkos izostanku naših košarkaša, odbojkaša, rukometaša pa i još nekih tenisera kojima smo se nadali i koji imaju visok svjetski rejting – ipak velika prilika da u Tokiju očekujemo bolji rezultat od onog vrlo dobrog u Riju 2016.
Od koga se nadamo takvom postignuću?
Realno i objektivno zlatnim medaljama se nadamo u nekoliko sportskih disciplina.
Vaterpolisti brane olimpijsko zlato iz Rija i svi znamo njihov ugled i snagu među konkurentima.
Odbojkašice su aktuelne svjetske i evropske prvakinje.
Basketaši ( 3×3 ) su četvorostruki svjetski i dvostruki evropski prvaci u svojoj disciplini.
Novak Đoković je…. treba li trošiti riječi?
Aleksandar Kukolj je aktuelni vicešampion svijeta u džudou ( kategorija do 100 kg ) na nedavno završenom Svjetskom prvenstvu.
Ovo pobrojano znači da su kazaljke na satu želja srpskih navijača blizu da se poklope u jedan neviđeni olimpijski uspjeh koji bi se mogao mjeriti sa 3 do 5 zlatnih olimpijskih medalja!
A uz to ide podsjećanje da će na ovoj planetarnoj smotri vrhunskog sporta boje Srbije braniti još i:
– aktuelne evropske šampionke – košarkašice Srbije, koje u konkurenciji Amerikanki teško mogu do zlata, ali je njihova borba za jednu od medalja (brane bronzu iz Rija) – realna.
– u sličnoj poziciji je i atletičarka Ivana Španović, koja može i borbu za odbranu olimpijske bronze, ali zašto ne i za sjajnije odličje.
– strijelci Srbije, koji u posljednjoj deceniji osvajaju sve i svašta na svjetskim i evropskim prvenstvima, i koji su nam prije Rija 2016. sa svakih igara donosili po jednu ili dvije medalje – prije 5 godina na igrama u Brazilu nijesu osvojili ništa! Imali su, uz puno pehova 2 četvrta mjesta. Vrijeme je da sada podese svoje nišanske sprave….
Tu su i ostali – džudisti, rvači, tekvandoisti, dva bacača kugle sa odličnim ovogodišnjim rezultatima….
Čini se da je ukupan bilans od 8 olimpijskih medalja – lako dostižna stvar. Naravno, lako u očima navijača, a u mišicama takmičara, uz Božiju pomoć još lakša.
Srbija do Tokija!
Pročitajte još:
NEMA ODMORA: Đoković se za Olimpijske igre sprema u Crnoj Gori