Србија добила Француску!

Кошаркаши Србије славили су на крају турнира у Поу победом над домаћом репрезентацијом Француске са 79:69 (20:24, 21:15, 22:14, 16:16).
koš
„Орлови“ су после пораза од Грчке (64:66) савладали селекцију Хрватске после праве драме и продужетка са 84:83, тројком Богдана Богдановића у самом финишу и против европских првака приказали најбољу партију до сада на припремама за Мундобаскет у Шпанији.

У последњем колу Хрватска је победила Грчку са 68:66, па су се пулени Александра Ђорђевића тријумфом изједначили са Французима са учинком 2-1 и освојили турнир. Србију су до славља предводили Радуљица са 14, Бјелица са 13, Мицов са 12 и Катић са поеном мање, док је код Француза најефикаснији био Ловерњ са 17.

Прва четвртина: Одличан почетак „орлова“, Французи се вратили

Наш селектор Александар Ђорђевић определио се за петорку: Марковић, Калинић, Мицов, Митровић, Радуљица, док за Французе од почетка играју Ертел, Батум, Желабал, Пјетрус, Махинми.

„Орлови“ су сјајно отворили меч серијом 6:0. Одличан је био Радуљица који је добио дуел са Махинмијем и постигао уводне поене, а затим му је и украо лопту, и омогућио Митровићу да лепом финтом удвостручи предност, да би Мицов другом тимском крађом отворио контру коју је и решио.

Махинми и Ертел су померили Французе са нуле, а онад је Мицов погодио тројку, док је Махинми пошто је смањио на 9:6 уступио место на паркету Ловерњу, јер га је Радуљица потпуно избацио из игре, па су њих двојица почела да воде „рат“.

Српски центар је убацио и шести поен на асистенцију Марковића, а доскорашњи капитен Партизана је закуцавањем и тројком смањио на 13:11. Ловерњ је покренуо серију од 2:8 коју је тројком закључио Желабал за преокрет и 13:16. Штимац је са четири везана поена држао корак за ривалом, а после половичног учинка Бјелица са пенала било је 18:20.

Французи су се све чешће ослањали на индицидуалне квалитете, „орлови“ нису имали решење за игру „1 на 1“ и „2 на 2“, па су „триколори“ окончали прву четвртину са 20:24.

Друга четвртина: Кључне тројке Калинића и Симоновића, плес па пад Француза

Како је на почетку уводне деонице блистао Радуљица, сада је Мицов запретио да се нађе у тој улози, пошто је на сјајну асистенцију Јовића убацио тројку (23:24) и натерао Венсана Колеа да затражи тајм-аут само после минут игре. Узвратио је Нандо де Коло одличном финтом и поготком са дистанце, да би Катић почео да мучи ривала из рекета и нанизао је четири поена за 27:28.

Брзе руке Стефана Марковића нису биле довољне јер је Симоновић промашио закуцавање у контри, да би онда Французи све лепшим од лепшег потеза и додавањима иза леђа везали наше кошаркаше у чвор, а Тиле је закуцао и потом промашио додатно бацање.

Уследило је изједначење 32:32 тројком Калинића и преокрет у режији Симоновића, такође поготком иза линије 6,75 метара, да би Радуљица из контре закуцао за 39:36 на пас Јовића, а затим и убацио оба пенала.

Франузи су од 16. минута били без коша а њихову лошу серију прекинуо је тројком Антоан Дио и исписао на семафору 41:39 за крај првог полувремена.

Трећа четвртина: Добра одбрана „орлова“, мини серија Бјелице и контре за +10

Два минута по повратку са одмора српски кошаркаши су играли одличну одбрану којој је промакла само тројка Фурнијеа, док су кош ривала погађали Калинић, Мицов и Радуљица за 47:42 и најавили да ће ово бити најбоља партија „орлова“ на припремама.

Игру кош за кош прекинуо је Фурније поготком уз додатно погођено слободно бацање чиме је покренуо серију 5:0 за изједначење од 49:49, да би Бирчевић вратио предност нашој репрезентацији средином треће четвртине.

Баш када су Французи намерили да се разиграју, планове им је покварио Блејица са пет поена у низу, а придружио му се Васа Мицић украденом лоптом и полагањем у контри којим је затворио серију 7:0 за мање од два минута – 58:51.

Уследила је борба са домаћег паркета између Катића и Ловерња, коју је добио доскоршањи Звездин центар кошем после офанзивног скока, а онда га је натерао и на фаул. Погодио је један од два пенала, али се онда на асистенцију Калинића побринио за највећу предност Србије од плус 10 за улазак у последњу деоницу – 63:53.

Последња четвртина: Растрзана игра обе селекције, Србија чува предност

Нешто спорији почетка последње четвртине прошао је са грешакама у нападу на обе стране, па је виђен само по кош Тилија и Мицића за три минута. Нервоза се више увукла међу „орлове“, па је Ловерњ погодио два плус један, а Фурније тројку за смањење на минус четири (65:61) чиме су натерали Ђорђевића да узме тајм-аут и смири пулене.

Успео је селектор Србије у намери да прекине серију ривала од 6:0 пошто је Симоновић поентирао и погодио додатни пенал за 68:61 у 35. минуту, онда је Желабал направио кораке, а Бјелица далекометном тројком „поцепао“ мрежицу за нових +10 (71:61).

Ловерњ и Желабал су поново кренули да топе минус, али је уследило сјајно закуцавање Симоновића, уз два оба погођена пенала Радуљице за 75:66. У последња три минута почело је да шкрипи у нападу, што Французи нису знали да казне на прави начин јер је Ловерњ погодио једно од четири слободна бацања, а Дио промашио тројку.

На другој страни Мицов је оба пута био прецизан у пенал завршиници и повисио на 77:69 на 30 секунди пре краја чиме је отклоњена дилема око победника.