Србија купује руске хеликоптере: Имају посебну намену, а само су део ширег пакета будуће набавке летелица
1 min readНајава куповине два хеликоптера „камов 32“, руске производње, намењених гашењу пожара само су део ширег пакета будуће набавке летелица за потребе Војске Србије и Министарства унутрашњих послова, пишу Новости.
У следећих десет година државни и војни врх планира набавку „Ербасових“ хеликоптера Х145М, као и руских Ми-17, како би биле комплетиране ескадриле ових летелица које су већ у јединицама. Поред ових набавки, предвиђених у плановима опремања, постоје индиције о наруџбинама и летећих тенкова Ми-35, па чак и транспортних авиона.
Према незваничним најавама, Србија је исказала озбиљно интересовање за шпански транспортни авион „каза Ц-295“, који се производи у „Ербасовом“ погону у Севиљи. Темељ ове набавке, између осталог, јесте и добра сарадња Србије и међународног ваздухопловног гиганта, која је доказана набавком девет летелица Х145М, али и договореном будућом индустријском сарадњом. Транспортни авион „каза“ био је и једна од тема разговора министра одбране Небојше Стефановића приликом посете Шпанији, маја ове године, када је обишао и фабрику у којој се производе летећи џинови.
Овај авион био би ефикасно решење дугогодишњег проблема транспортне компоненте Ратног ваздухопловства, чија је окосница тренутно дотрајали авион „антонов-26“. Шпански транспортер средње категорије производи се од 1997. године, а поред оружаних снага Шпаније у флоти је још 11 држава и армија. Досад је корисницима широм света испоручено око 80 летелица. Овај авион може да служи за превоз 70 војника, транспорт лаких војних возила и другог терета, извиђање, медицинску евакуацију…
Кипарски медији објавили су да Србија и Кипар преговарају о куповини 11 јуришно-десантних хеликоптера Ми-35П, који су у саставу кипарских оружаних снага. Савет министара ове земље наводно је дао зелено светло за ове преговоре који су почели почетком године. Иако вест није званично потврђена, тим Министарства одбране Србије у априлу је био на Кипру и обишао летелице, после чега је Београд у Никозију упутио и писмо о намерама, као први корак у преговорима о купопродаји.
И овај посао има „леђа“ у досадашњој сарадњи – Србија је Кипру продала више од 10 самоходних хаубица „нора“, заједно са истим бројем лаких оклопних возила „милош“, а посао је вредан, како се процењује, око 50 милиона евра.
План дугорочног развоја система одбране до 2030. године, на коме од почетка године ради Министарство одбране, према ономе што је познато из садржаја овог поверљивог документа, предвиђа даље опремање авионима и хеликоптерима и наставак развоја готово свих започетих домаћих пројеката. Према њему, Србија ће купити најмање три „Ербасове“ летелице, као и приближан број руских јуришника Ми-35.
На списку испорука које систем одбране очекује ове и следеће године је и најмање једна батерија „Панцир СМ“, али и први елементи кинеског ракетног система за одбрану неба ФК-3, који има репутацију копије чувеног руског С-300. На листи за пријем уговорене ратне технике су и француске ракете „мистрал“, а говори се да је направљен и простор за могућу реализацију договора са Русијом о куповини система за електронска дејства „красуха“ и руских противоклопних ракета „корнет“.
Из вести о укључивању бањалучког „Космоса“, завода специјализованог за ремонт ракетних система, у групацију одбрамбене индустрије Србије многи познаваоци војне технике прочитали су намеру војног врха Србије да додатно ојача свој ракетни арсенал.
Слутње је додатно подгрејао директор „Космоса“ Душан Вјештица, који је најавио да ће ова фабрика бити окренута одржавању ракетних система ПВО, а међу будуће приоритете је навео не само руски „Панцир“, него и систем „Бук“. О преговорима Београда и Москве о овом типу наоружања било је речи пре неколико година, али коначни исход никада није јавно саопштен.
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: