Србија на мети служби држава из региона: Шта је ШИШ, албанска тајна служба која је ангажовала Србина да шпијунира своју државу?
1 min read
Србија се последњих пар мјесеци, а што је некарактеристично видљиво с обзиром да је шпијунажа дјелатност која је по природи тајна, налази у зони интересовања великог броја обавјештајних служби НАТО држава.
Наиме, након хрватске и бугарске шпијунске мреже, које су проваљење крајем прошле године, када је персоном нон грата проглашен први секретар хрватске амбасаде и ухапшен бивши официр Војске Србије који је радио за бугарску ДАНС, Безбједносно-информативна агенција (БИА) разоткрила је и албанског шпијуна.
Како су извијестиле „Новости“, у Јагодини је прекјуче, по налогу Вишег јавног тужилаштва, ухапшен држављанин Србије који се сумњичи да је, као сарадник, радио за Државну информативну службу Албаније – ШИШ.
„Посредством обавјештајне службе Албаније Д.Р. је успоставио контакте и са безбједносном структуром која дјелује под ингеренцијом привремених приштинских институција, тзв. ‘Обавјештајном агенцијом Косова’. Д.Р. је у претходном периоду, за обавјештајну службу Албаније, прикупљао податке о појединим припадницима безбједносних служби Србије и Србима са КиМ. По налогу албанске службе био је ангажован и током кризних ситуација на сјеверу КиМ, за вријеме протеста и барикада. Такође, у више наврата је тајно снимао покрете српских снага безбједности на подручју општине Рашка, прије свега јединица Војске Србије“, извијестиле су „Новости“
Државна информативна служба Албанија, познатија под акронимом ШИШ (Схëрбими Информатив И Схтетит), званично је започела свој рад 1997. године.
ШИШ је, након обарања комунистичког режима Енвера Хоџе, наслиједила Сигурими, тајну службу познату по томе што је дуже од четири деценије држала цјелокупан друштвено-политички живот у Албанији под тоталном контролом, пише Борба.
Основана је, тада под називом ШИК, 1991. године од стране албанског парламента. Почетком априла 1997. тадашњи премијер Албаније, Башким Фино, суспендовао је њен рад до октобра те године да би, након обуке и курсева које су више година спроводили инструктори америчке ЦИА-е, ова служба била реформисана у новембру 1999.
Структура ШИШ-а обухвата: обавјештајну и контраобавјештајну управу, аналитику, технику, управу за борбу против тероризма и управу за борбу против организованог криминала. Дакле, слично као и наша АНБ или српска БИА, ШИШ је и спољна и унутрашња безбједносно-обавјештајна агенција. Она обједињава обавјештајни рад и прикупљање података у иностранатву и, уједно, борбу против тога и спрјечавање и неутралисање страних шпијуна на територији Албаније (контрашпијунажа).
У домаћој и међународној јавности ШИШ је познат по низу пропуста и скандала.
Крајем 2018. године на сајту Министарства финансија Албаније објављени су подаци о њеним оперативцима на високим функцијама. Тако су се на интернету наше информације о оперативцима који су дјеловали по државама Европе, а међу њима и у Србији.
Поред листе имена оперативаца, том приликом објављени су и бројеви личних карата агената и сарадника, њиховим платама и зарадама, али и велики број других података, укључујући и информације о локацији теренских канцеларија, подизању готовине, те техничким детаљима у вези са механичарима који сервисирају њихова возила.
Овај несмотрен потез албанске службе тада је угрозио и безбједност НАТО-а, јер су разоткривена два оперативца на врло осјетљивим позицијама у Бриселу.
Ипак, иако катастрофалан, ово није био први пут да је Албанија направила пропуст у погледу објављивања обавјештајних података. Предсједништво ове земље 2017. је објавило онлајн копију личне карте директора ШИШ-а, која је укључивала његову адресу становања и број личне карте. Осим тога, почетком те године државној агенцији послата је листа од 250 имена оперативаца који служе у Војној обавјештајној јединици Албаније.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

