IN4S

IN4S portal

NBS: Treću godinu zaredom Srbija popravila poziciju

1 min read
Ostvaren je i napredak u okviru pokazatelja makroekonomskog okruženja, čemu doprinose oba indikatora koji se prate u okviru ovog stuba - niska i stabilna inflacija, kao i značajno smanjenje javnog duga.
NBS

Narodna banka Srbije

Povodom objavljivanja rang liste Indeksa globalne konkurentnosti Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) za 2018. godinu, na kojoj je Srbija zauzela 65. mjesto među 140 rangiranih zemalja, Narodna banka Srbije je ocijenila da je napredak Srbije na međunarodnoj listi konkurentnosti ostvaren ponajviše zahvaljujući povoljnijem makroekonomskom okruženju, kao i ukupnoj stabilnosti finansijskog sistema.

NBS ističe da je, prema najnovijem Izvještaju o konkurentnosti Svjetskog ekonomskog foruma za 2018. godinu, Srbija treću godinu zaredom popravila svoju konkurentsku poziciju, prenosi B92.

Ostvaren je i napredak u okviru pokazatelja makroekonomskog okruženja, čemu doprinose oba indikatora koji se prate u okviru ovog stuba – niska i stabilna inflacija, kao i značajno smanjenje javnog duga.

Najboljim ostvarenjem, prema kriterijumu inflacije, smatra se prosječna godišnja stopa inflacije u intervalu od 0,5 do 4,0 odsto, s obzirom na to da se deflacija smatra podjednako lošom kao i visoka inflacija.

Što se tiče javnog duga, Srbija je popravila poziciju zahvaljujući tome što je javni dug smanjen ispod 60 odsto BDP-a, kao i zahvaljujući boljem kreditnom rejtingu zemlje, navodi se u pomenutom saopštenju.

Ostvaren je značajan napredak i u okviru pokazatelja vezanih za finansijski sistem.

Kada je riječ o pokazateljima stabilnosti finansijskog sistema, napredak je ostvaren kod pokazatelja finansijskog zdravlja banaka, zahvaljujući odgovornoj politici koju primenjuje NBS i očuvanoj finansijskoj stabilnosti.

S pokazateljem adekvatnosti kapitala od preko 20 odsto, Srbija se smatra takozvanom najboljom svjetskom praksom, i nalazi se na prvoj poziciji koju dijeli sa još 71 zemljom.

Takođe, prema pokazatelju brzine kreditnog rasta, Srbija dijeli prvu poziciju sa još 96 zemalja, s obzirom na to da je rast kredita u Srbiji i dalje ispod dugoročnog trenda, što znači da nije prekomjeran i rizičan po očuvanje stabilnosti finansijskog sistema, prenosi B92.

Kada je riječ o pokazateljima razvijenosti finansijskog tržišta, napredak je, kažu u NBS, ostvaren kod pokazatelja dostupnosti sredstava finansiranja za mala i srednja preduzeća, kao i dostupnosti fondova preduzetnog kapitala.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *