IN4S

IN4S portal

Srbija traži podatke o progonu pukovnika Aleksića

1 min read
„Sloboda“ saznaje da je Srbija, zbog slučaja pukovnika Aleksića, Crnoj Gori uputila diplomatsku notu. Ovo je jasan signal da je država Srbija odlučila da se uključi u slučaj progona visokog oficira bezbjednosnih službi te države.
Aleksića

Privođenje pukovnika Radovana Aleksića

Istražni organi u slučaju navodnog pokušaja ubistva policijskog inspektora Predraga Šukovića probili su sve moguće rokove, jer već dvije godine taj predmet tapka u mjestu, a kako saznajemo, u čitav slučaj se sada uključuje i Srbija.

Naime, Radovan Aleksić, pukovnik Vojno-bezbednosne agencije Vojske Srbije se tereti za pokušaj ubistva Šukovića, a on je državljanin Srbije. Iz izvora bliskih Ministarstvu vanjskih poslova, „Sloboda“ saznaje da je Srbija, zbog slučaja pukovnika Aleksića, Crnoj Gori uputila diplomatsku notu. Ovo je jasan signal da je država Srbija odlučila da se uključi u slučaj progona visokog oficira bezbjednosnih službi te države.

Iako su nadležne insititucije, policija i tužilaštvo, nakon hapšenja Aleksića, u jesen 2016. godine, tvrdili da imaju dokaze da je on počinilac tog djela, jasno je da je u pozadini svega toga bilo nešto drugo. Poslije toliko vremena, optužnica nije podignuta, istraga uopšte nije ni završena, a Aleksić se drži u jednoj vrsti kućnog pritvora, jer mu je onemogućeno da napusti teritoriju Podgorice.

Inače, kako tvrde naši izvori, cilj ovog političkog procesa jeste da se pukovnik Aleksić dovede u vezu sa stranim obavještajnim službama, odnosno da se preko njega Vojno-bezbednosna agenicija Srbije optuži za destabilizaciju prilika u Crnoj Gori.

Ne zaboravimo ključnu stvar, sve je ovo bio uvod u aferu „državni udar“, kaže naš izvor.

Vojno-bezbednosna agencija Srbije uspjela je da se u ovom slučaju odupre pokušaju infiltracije kako crnogorskih, tako i zapadnoevropskih obavještajaca. Iz toga su razumljivi napori NATO-a da uspije u namjeri da država Srbija ukine rad te službe, kaže naš sagovornik.

Pukovnik Radovan Aleksić je 11. jula, u vrijeme napada na Šukovića, bio u Beogradu. Saznajemo da postoje brojni dokazi da je istina na strani Aleksića. Takođe, naši izvori tvrde da organi Republike Srbije raspolažu podacima da su crnogorske službe pokušale da unište te dokaze, ali da su pokušaji osujećeni. Odbrana će imati zadatak da osporava montirane snimke, antropološko vještačenje i, kako kaže naš izvor, lažne policijske izvještaje o prelasku granice.

Poslanik DF-a Milutin Đukanović je tokom skupštinske rasprave pitao Ivicu Stankovića, Vrhovnog državnog tužioca, dokle se stiglo sa tim slučajem.

– Radimo na tom slučaju, jer smo u junu imali neke prigovore, glasio je odgovor Stankovića.

Aleksić je jedno vrijeme bio u pritvoru, a zatim je uz jemstvo pušten na slobodu. Čak je i sam Šuković na saslušanju kazao da ne poznaje Aleksića.

Podsjećamo, Aleksić je u Crnoj Gori službovao od 1984. do 2005. godine kada je, po zahtjevu crnogorskog rukovodstva, premješten u Beograd. Nakon 2005. godine bio je na službi u Beogradu, kao jedan od rukovodećih starješina Vojno-bezbednosne agencije, ali nikada nije bio njen direktor. Posljednjih pet godina bio je direktor Centra za usavršavanje kadrova službe. Dva puta je vanredno unaprijeđen u viši čin i više puta odlikovan.

Pažin ćuti o slučaju Aleksić

Ministar pravde Zoran Pažin nije odgovarao na pitanja, koja smo mu uputili, vezana za slučaj Aleksić, i kako je moguće da istraga skoro dvije godine tapka u mjestu, a da nadležni organi ne podižu optužnicu. Državni tužilac Lepa Medenica za „Slobodu“ je potvrdila da je od Republike Srbije zatražena međunarodna pravna pomoć.

-U Višem državnom tužilaštvu u Podgorici, formiran je predmet protiv R. A. zbog krivičnog djela ubistvo u pokušaju na štetu P. Š, i u toku istrage od strane Tužilaštva preduzete su brojne radnje. Između ostalog, od nadležnog pravosudnog organa Republike Srbije putem zamolnice zatražena je međunarodna pravna pomoć, radi dostavljanja određenih dokaza i podataka, po kojoj zamolnici su postupili pravosudni organi Republike Srbije, kazala je Medenica.

Podjelite tekst putem:

5 thoughts on “Srbija traži podatke o progonu pukovnika Aleksića

  1. Poznato je da je Sukovic istrazivao u vezi ilegalnih fabrika cigareta u CG i verovatno je zbog toga pucano na njega, ali to nema nikakve veze sa ovim Aleksicem. Ranjavanje Sukovica je bila samo zgodna prilika da se namontira da je na njega navodno pucao Aleksic, da bi se Aleksic izolovao u Crnoj Gori…i slucaj drzao otvorenim sto duze…

  2. Poznato je da je Sukovic istrazivao u vezi ilegalnih fabrika cigareta u CG i verovatno je zbog toga pucano na njega, ali to nema nikakve veze sa ovim Aleksicem. Ranjavanje Sukovica je bila samo zgodna prilika da se namontira da je na njega navodno pucao Aleksic, da bi se Aleksic izolovao u Crnoj Gori…i slucaj drzao otvorenim sto duze…

  3. … Auu, naljutilo nam Mašenjku!
    Ljuto ovo junaka, pošjeklo bi ga, ova Akeksića, samo ne mere, vazda je na dežurstvu za spas i čast otadžbine dukljanske!
    A htio sam, obraza mi da mu glavu presadim, da mu kukavcu lakne, no me Đikan povrati, veli, miči to, ono glave i nema.
    Guzicom ti ono, da izvineš, misli! Kako misli, tako i radi. Kako radi, tako po vazdan se..!
    A ako ko zna, zna Đikan.
    Expert za bezglavoviće i bezmozgoviće. On mu dođe kao subspecijalista, a ja, ja sam samo hirurg dobre volje.
    A Maśa je … Nije za opisivat’!

  4. Ovo treba proćerati iz Crne Gore , kad je ono spremno da puca u nevina čo’eka da bi oblatio drugog , što će nam ovđe , još strani državljanin ??
    Pošto završi sa izdržavanjem zatvorske kazne , pravac na Gostun udaritii pečat zabrane ulaska u Crnu Goru !
    Ovo je na svašto spremno !

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net