ИН4С

ИН4С портал

Србија у АИ мрежи Русије и БРИКС-а

1 min read

Путин на конференцији, фото: Ројтерс

Предсједник Владимир Путин изјавио је јуче да ће Русија развијати вјештачку интелигенцију (АИ) заједно са партнерима из БРИКС-а и другим земљама, у покушају да оспори доминацију Сједињених Америчких Држава у једној од најперспективнијих и најважнијих технологија 21. вијека.

Он је на руској конференцији о АИ рекао да ће нова мрежа Алијансе за АИ укључивати националне асоцијације и институције за развој вјештачке интелигенције из земаља БРИКС-а и других заинтересованих држава, пренио је Ројтерс.

“Русија мора равноправно учествовати у глобалној трци за стварање снажне вјештачке интелигенције. Руски научници тренутно раде управо на напредним рјешењима”, рекао је Путин на конференцији у Москви.

“Позивамо научнике из цијелог свијета да се придруже сарадњи”, додао је.

Западне санкције, које имају за циљ да ограниче приступ Русије технологијама које су јој потребне да води рат против Украјине, довеле су до тога да су највећи свјетски произвођачи микрочипова обуставили извоз у Русију, озбиљно ограничивши њене амбиције у области АИ, наводи Ројтерс.

Највећа руска банка, Сбербанк, предводи развој АИ у земљи, али је њен генерални директор Герман Греф 2023. године признао да је Русији најтеже да нађе замјену за графичке процесорске уређаје (ГПУ), микрочипове који чине основу развоја АИ.

Та банка је јуче саопштила да су се националне АИ асоцијације из земаља чланица БРИКС-а, Бразила, Кине, Индије и Јужне Африке, али и из Србије, Индонезије и других земаља ван БРИКС-а, придружиле мрежи Алијансе за АИ, наводи Ројтерс.

Наводи се да ће мрежа олакшати заједничка истраживања у области технологије и регулације АИ, као и пружити могућности за пласирање производа АИ на тржишта земаља чланица.

САД и Кина су водеће свјетске силе у области АИ, а новоизабрани предсједник САД Доналд Трамп именовао је “АИ и крипто цара Бијеле куће” како би осигурао да САД остану најбогатија и технолошки најнапреднија сила у свијету.

Међутим, Путинов потез да се удружи с Кином могао би промијенити динамику трке у области АИ, оцјењује Ројтерс.

Русија је једна од десет земаља, укључујући САД, Кину, Британију и Израел, које развијају сопствене моделе генеративне АИ.

Русија процјењује да ће примјена АИ технологија у свим секторима допринијети повећању БДП за 11,2 билиона рубаља (109 милијарди долара) до 2030. године, у поређењу са 0,2 билиона рубаља (1,9 милијарди долара) у 2023. години.

Њена АИ стратегија такође предвиђа да 80 одсто свих руских радника до 2030. године посједује АИ вјештине, у поређењу са пет одсто 2023, док би улагања у ову област требало да се увећају седам пута, на 850 милијарди рубаља.

Ројтерс пише да Сбербанк, која је развила генеративни АИ модел ГигаЦхат, и технолошки лидер Јандекс, са својим моделом ЈандексГПТ, доминирају домаћим тржиштем АИ у Русији.

Русија је тренутно на 31. мјесту од 83 земље по имплементацији, иновацији и инвестицији у АИ, према Глобалном АИ индексу британског Тортоисе Медиа, што је знатно иза САД и Кине, али и Индије и Бразила.

Алат Универзитета Станфорд за процјену динамичности АИ, који оцјењује 36 земаља на основу 42 показатеља АИ, сврстава Русију на 29. мјесто.

Вијести 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *