“Srbija uvek može da računa na Mađarsku“ – Orban o KiM: Spreman sam da učinim sve što mogu
1 min readPredsednik mađarske vlade Viktor Orban izjavio je danas da ukoliko Evropski savet uključi Briselski i ohridski sporazum u pregovarački okvir, iako se Srbija tome protivi, Beograd uvek može da računa na Mađarsku.
On je to rekao u intervjuu za Tanjug na pitanje šta ako do toga dođe na samitu EU-Zapadni Balkan koji će se održati sledeće nedelje u Briselu, iako se Beograd tome protivi.
„To je veoma komplikovano pitanje i Srbija uvek može da računa na Mađarsku“, rekao je Orban.
Dodao je i da je trenutna situacija na KiM veoma složeno pitanje.
„Ono što sam u poslednjih nekoliko godina primetio jeste da vi Srbi stalno doživljavate provokacije. To je provokacija. I možete dobro da reagujete, ili niste svesni provokacije, ali kakva god da je vaša reakcija, ne zaboravite da je polazna tačka provokacija. Imamo manjine u mnogim zemljama, a znamo kako većina može da provocira manjinu. Dakle, razumemo obrazac, kako se to dešava, na toj teritoriji. To je razlog zašto podržavamo srpsku manjinu koja tamo živi. Spreman sam da učinim sve što mogu. Čak smo i mi pretrpeli neke fizičke gubitke u najnovijim sukobima lokalnih grupa. Ali bez obzira na to, i dalje pružamo veliku podršku“, rekao je Orban.
Kako je dodao, dobro je što srpska diplomatija insistira na međunarodnom pravu, jer je međunarodno pravo srpskoj strani vašoj strani.
„Pitanjem statusa Kosova se ne može upravljati bez prihvatanja međunarodnog prava. Ne možete zanemariti međunarodno pravo. Zato treba da insistirate na tome. Osim toga, ne zaboravite da u Evropskoj uniji postoji pet zemalja koje nisu prihvatile nezavisnost tzv. Kosova. Dakle, to je otvoreno pitanje. Moramo da pregovaramo o tome. Što se tiče toga da li imamo šansu da se dogovorimo ili ne, nisam dovoljno dobar prorok da odgovorim na to pitanje. Ali znam da treba da uradimo sve što možemo da bismo konačno pronašli rešenje“, poručio je predsednik Mađarske.
Na pitanje o odnosima Srbije i Mađarske i šta je bio odlučujući faktor u pomirenju dva naroda posle vekovnih sukoba, Orban objašnjava da dve zemlje kroz istoriju imaju zaista komplikovan odnos, jer Srbima koji, kako je istakao, pripadaju velikom okeanu slovenskih naroda, nije lako da razumeju Mađare, koji ne pripadaju ni slovenskim, ni nemačkim jezičkim, kulturno utemeljenim društvima.
„Dakle, mi smo stranci u izvesnom smislu. Sebe smatramo ostrvom, čak i ako smo kopnena zemlja, ali kulturno, jezički i i smislu naših tradicija. Dakle, to je hrišćanska, zapadna hrišćanska, katolička, ali veoma nacionalno jedinstvena kompozicija tradicije. Stoga, za zemlju poput nas nije lako uspostaviti vezu sa susedima koji su drugačiji. Polazna tačka je prilično komplikovana. A ako se osvrnete na istoriju, možete razlikovati jasne periode kada smo dobro sarađivali i periode kada smo bili neprijateljski nastrojeni jedni prema drugima. I lekcija je veoma jasna. Kada smo bili neprijateljski nastrojeni jedni prema drugima, to nije bilo dobro ni za jedne ni za druge. Kada smo sarađivali sa Srbima, to je uvek bilo dobro za nas. Plus, ne zaboravite da su kroz istoriju mnoge srpske zajednice stigle u Mađarsku i kreirale način života pun poštovanja i dostignuća, poput Sentandreje i svih drugih teritorija na kojima su Srbi. Čak i u Budimpešti imate svoju četvrt, crkvu i tako dalje, tako da ste vi Srbi tretirani sa poštovanjem ovde u Mađarskoj iz istorijskih razloga“, rekao je on.
Sa druge strane, dodaje, kada je saradnja bila u redu, bez obzira na politički okvir, oba naroda su uživala u prednostima toga.
Prema njegovim rečima, kada je došao trenutak i kada su na rukovodeće mesto obe nacije i obe zemlje došli lideri koji vole da razmišljaju o istoriji, bilo je očigledno da će dvojica lidera konačno naći zajednički stav o tome kako da zajedno razumemo istoriju, kako da razumemo sadašnjost i kakve perspektive možemo da stvorimo za naše narode, što je dobro za Srbe i Mađare.
Na pitanje koliko je hrabrosti trebalo i njemu i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da ućutkaju kritičare, posebno najekstremnije, naglasio je da smatra da je posao srpskog predsednika bio komplikovaniji, jer broj Mađara koji žive u Srbiji nadmašuje broj Srba koji žive u Mađarskoj.
Kako je pojasnio obe zemlje su u osnovi zemlje jakog nacionalnog identiteta.
„Volimo svoju zemlju. Volimo svoj narod. Volimo svoju istoriju. I spremni smo da se borimo za to. Dakle, ne bismo voleli da budemo deo neke vrste super Ujedinjenih Evropskih Država ili nečega poput super države, i da budemo puka provincija. Mi smo ponosne nacije i države. To je nešto vrlo uobičajeno u vašoj istoriji i u vašoj duši i umu, kao i kod Mađara. Druga je da smo spremni da se borimo za to. Dakle, ne razmišljamo samo o nečemu, već ako je trenutak tu, mi smo borci. Vi ste borci. Poznato je da ste veoma dobri vojnici. Mađari takođe nisu loši. Vaši sportski timovi su zaista fantastični. Vaš sport je prožet nacionalnim karakterom Srba, to je nešto što mi poštujemo. Mi smo malo komplikovaniji, ali kada se Mađari konačno ujedine, mi takođe možemo biti dobri borci za budućnost zemlje. Pre svega mislim da Srbi i Mađari kao narodi imaju budućnost. A mi, pod tim mislim na Srbe i Mađare, jesmo spremni da se borimo za svoju zemlju. To je veoma važno“, rekao je Orban.
Bugari će morati da promene svoju odluku, potez uvođenja poreza na ruski gas je antimađarski
Upitan kako gleda na nedavni potez zvanične Sofije koja je odlučila da uvede porez na ruski gas i da li očekuje zajednički odgovor Budimpešte i Beograda, Orban objašnjava da želi da bude veoma jasan u vezi te teme.
„Ne bih da govorim u ime Srbije jer je to na vama. Ali kada se radi o stavu Mađarske, potpuno je jasno da se radi o antimađarskoj odluci. Ne interesuje me zašto su to uradili, koja su njihova očekivanja u vezi sa Rusijom. To nije moj posao. Ja sam samo vođa Mađara i postupak bugarske vlade je očigledno postupak protiv Mađarske. I moraju da promene svoju odluku. Mi to ne možemo da prihvatimo, oni to moraju da promene. Dakle, vrlo sam jasan po tom pitanju. Kakva god da je bila namera, posledica je loša za Mađare, što ne možemo da prihvatimo“, rekao je Orban.
Kada se radi o tzv. balkanskoj migrantskoj ruti i saradnji sa srpskim vlastima po tom pitanju, Orban ističe da Mađari imaj čvrst stav po tom pitanju jer na migraciju gledaju kao na nešto više od bezbednosnog pitanja.
Kako je objasnio ako se pogleda šta se dešava u zapadnim zemljama, to nije samo ekonomsko pitanje.
„Pogledajte teret na društvo koji tok migracija stavlja na zapadne zemlje. Ali imamo civilizacijsku perspektivu koja nam omogućava da shvatimo šta je to. Sedimo ovde u srcu Budimpešte, u dvorcu Budimu, koji je 800 godina bio tradicionalno mesto odakle smo vodili ovu zemlju. Ali postojao je period od 150 godina kada je ova građevina, koja je prvobitno bila klaster, hrišćanski klaster, pretvorena u džamiju jer je Osmansko carstvo došlo do Mađarske. Dakle, razumemo šta to znači, razumemo civilizacije. Kada se civilizacija proširi, okupirane teritorije utiču na prvobitnu zajednicu i kulturu, imaju vrlo snažan uticaj“, rekao je Orban.
Govoreći o proširenju EU i čvrstom stavu koji je Mađarska zauzela prema članstvu Ukrajine, Orban kaže da će u Parizu gde putuje, pokušati da uveri francuskog predsednika Emanuela Makrona da ne podrži i da ne počne pregovore o članstvu u Evropskoj uniji sa Ukrajinom, jer smatra da taj istorijski potez nije pravilno pripremljen.
„Priprema je prilično loša. To nije zbog Emanuela Makrona, ni zbog mađarskog premijera, čak ni zbog nemačke kancelarke, to je zbog Komisije. Dakle, očigledno je da je proces dobijanja članstva u Evropskoj uniji objektivan proces zasnovan na zaslugama. Nije subjektivan. Postoje jasne prekretnice koje morate da postignete. Ako ih ne dosegnete, ne možete da pređete na sledeći korak. I nažalost, izveštaj Komisije koji kaže da je Ukrajina ispunila četiri od sedam zahteva kao preduslov za početak pregovora jednostavno nije tačan. Lažan je. Postavili smo sedam preduslova, od kojih tri čak i Komisija ocenjuje kao neispunjena. Preostala četiri su takođe falsifikovana. Zaista saosećam sa narodom Ukrajine“, objasnio je Orban.
Kako kaže voleo bi da se Ukrajina približi Evropi, jer smatra da imaju evropsku budućnost, ali da je smešno reći da je Ukrajina u poziciji da započne pregovore, recimo, sutra ujutru.
„Potrebne su godine da se Ukrajina pripremi i dođe u odgovarajuću poziciju za započinjanje pregovora. Još nisam ni pomenuo rat, neizvesnost na teritoriji i broj ljudi. A druga stvar, nikada pre nismo imali situaciju da neko ko je u ratu, fizički u ratu, započne pregovore o članstvu sa Evropskom unijom. Koja teritorija? O koliko ljudi govorimo?“, rekao je on.
Kako kaže njegov predlog je drugačiji i on podrazumeva da se prvo napravi dogovor, ugovor sa Ukrajincima o takozvanom strateškom partnerstvu, da se definišu svi njegovi aspekti koji bi pojasnili šta to znači u smislu bezbednosti.
„Kakav će biti dugoročni uticaj približavanja Ukrajine na centralnoevropsku poljoprivredu? Zbog nepoznavanja uticaja na finansijski sistem u Evropskoj uniji i bez razjašnjenja svega ovoga, i to ne samo u teoriji, već i u praksi, bez nekog probnog perioda, nemoguće je započeti pregovore. Ne zaboravite kakvu smo grešku napravili sa Turskom. Počeli smo da pregovaramo sa Turskom pre mnogo godina, decenija, bez da smo stigli bilo gde. Dakle, ovo nije ispravna stvar. Razumem da bi mnogi lideri želeli da pošalju pozitivnu poruku Ukrajini, da smo uz Ukrajinu, da podržavamo Ukrajinu. U redu, razumem i prihvatam. Ali članstvo, i početak pregovora o članstvu, nije način da pošaljemo tu poruku. To je veoma složena, pravna procedura zasnovana na zaslugama. Ne smemo mešati političku nameru i pravnu proceduru dodeljivanja članstva“, smatra Orban.
EU treba da ubedi Srbiju, vi imate i drugi strateški pravac
Na pitanje gde je Srbija na evropskom putu i da li EU iskreno želi Srbiju za svoju članicu Orban kaže da nije siguran, a to je pojasnio poređenjem sa Ukrajinom upitavši da li je fer da zemljama Zapadnog Balkana, čiji je Srbija lider, u pregovorima godinama i godinama uvek odlažu otvaranje novih poglavlja.
„Proces je veoma spor, a onda iz vedra neba, odjednom, iz političkih razloga, Ukrajina ulazi u igru i počinje da pregovara. Nije fer prema onim zemljama koje su smatrale da je proces članstva zasnovan na zaslugama. Nije fer prema Srbiji, ako smem to da kažem. Dakle, ne samo prema Srbiji, već i prema drugima“, rekao je Orban.
Kako kaže, plaši se da evropski lideri ne razumeju strateški značaj Srbije i Zapadnog Balkana i da su suviše daleko.
„Zato to smatram svojom misijom, da im pomognem da shvate šta je Srbija, šta je Balkan, šta je na kocki. Jer ako, recimo, sedite na obali Atlantskog okeana, ili se opuštate u Briselu ili Dablinu, ili čak u Madridu, teško je razumeti koliki značaj taj region ima. Problem je u tome što ne razumeju da je Evropskoj uniji Srbija potrebna više nego što je Srbiji potrebna Evropska unija, jer Srbi imaju druge opcije. Ne zaboravite da imate sjajnu tradiciju u pokretu nesvrstanih. Dakle, vaše znanje, obrazovanje, diplomatske veštine, nisu isključivo povezane sa Evropskom unijom. Srbija je daleko mobilnija, ima daleko širi manevarski prostor i u spoljnoj politici i u bezbednosnoj politici, od mnogih drugih zemalja u centralnoj Evropi, čak i više od nas u Mađarskoj. Dakle, Srbi imaju druge opcije. Svet je sada pod rekonstrukcijom, jer Zapad nije važan kao pre, nije dominantan kao što je bio, tako da je svetska ekonomija, svetski bezbednosni sistem pod velikim promenama“, rekao je Orban.
Ističe da Srbi imaju šansu ne samo da izaberu Evropu, već i drugu vrstu strateškog pravca, a da Evropljani treba da ubede Srbiju da im se pridruži, a ne da Srbija ubeđuje Evropljane da je prihvate.
„To je potpuni manjak razumevanja cele ove situacije od strane Brisela. Ali, znate, oni su daleko, ne razumeju ovaj region, i ne razumeju koliko je Srbija važna za Evropu. Zato oni nisu tako revnosni kao mi. Ali mi smo susedi i razumem koliko je Srbija važna za Evropu, ne samo za Mađarsku, ne samo za centralnu Evropu, već za celu Evropu. Zato sam uložio napore da se Srbi približe Evropskoj uniji. Ali ako Brisel ostane neodlučan i nastavi da ima ovaj nedostatak strateškog razmišljanja, znate, izgubićemo šansu da prihvatimo i integrišemo Srbiju“, rekao je on.
Mađarska je članica, ali nam se ne dopada pristup Unije Rusiji
Kada se radi o sankcijama protiv Rusije i to da li Srbija i dalje može da se osloni na razumevanje Mađarske u vezi sa tim pitanjem, Orban kaže da je ponašanje Srbije više nego logično jer, Mađarska je članica EU, ali joj se ne sviđa pristup Unije.
„Mislim na pristup međunarodnoj politici zasnovan na sankcijama. Ne samo u odnosu na Rusiju, već uopšteno. Retki su primeri kada su nas sankcije dovele do željenog ishoda i rezultata. Dakle, sankcije nisu dobar metod. To je prva stvar. Drugo, način na koji postupamo sa Rusijom, pristup Evropske unije po pitanju sankcija, uopšte nije razuman jer uništavamo našu ekonomiju. Mi sebi nanosimo više žrtava i problema nego Rusima. Dakle, ovakav sistem sankcija nije pravilno projektovan, ako to mogu da kažem. Zato ga i kritikujem. Ali Srbija nije deo Evropske unije. Niko ne može da očekuje da Srbija usvoji evropski sistem sankcija kada Srbija nije članica Evropske unije. Dakle, ono što predsednik i diplomatski kanali Srbije rade, nama iz Budimpešte izgleda veoma logično. I zašto bi prihvatili nešto što je loše za njih? Ali oni nemaju nikakvu moć da donesu tu odluku. Znate, politika je polje racionalnosti, ne samo emocija, već i racionalnosti. I racionalno ponašanje nas dovodi do zaključka da je ovo isključiva odluka srpske države, da li da prihvati sankcije, da uvede sankcije ili ne“, rekao je premijer Mađarske.
Kad si, i ako si veliki prijatelj Srbije, srpskog naroda i predsjednika Srbije, red bi bi ako hoćeš da pomogneš Srbiji i ojačaš njenu poziciju u pokušaju nacističkih zemalja da joj otmu KiM ,da povučeš mađarsko priznanje nezavisnosti lažne države Kosovo*. Ako se već zamijeraš svjetskoj eugenističkoj eliti neuvođenjem sankcija Rusiji, odbijanjem slanja oružja Ukrajini, blokiranjem EU u slanju sredstava Ukrajini, onda bi ti sasvim još manji problem bio da se usprotiviš tim istim i po pitanju Srbije. Ajde, povuci priznanje nezavisnosti, red je, dosta je bilo.