Srbima na severu preti informacioni mrak: Šta će se desiti ako Priština ugasi MTS na Kosmetu
Nakon potvrde odluke Agencije za registraciju preduzeća u Prištini da će ukinuti licencu za rad jedinom srpskom telekomunikacionom operateru „MTS d.o.o“ iz „Telekom Srbije“ iz te kompanije najavili su da će uložiti sva pravna sredstva i zaštiti rad ove firme uz napomenu da je pravda i zakon na njihovoj strani.
Agencija za registraciju preduzeća je, nakon najave da će pregledati dokumentaciju 48 firmi koje prema njihovim rečima imaju „neustavni sadržaj“, u ponedeljak izašla sa listom od 15 firmi kojom se potvrđuje da će im biti oduzeta dozvola za rad. Među njima je i „MTS d.o.o.“ koja je ćerka firma „Telekom Srbije“, a koja je osnovana po Briselskom sporazumu.
Razlog je apsurdan jer se navodi da jedan član menadžmenta ima pasoš Republike Srbije iako je dokumentovano da su svi članovi menadžmenta u Prištini registrovani sa kosovskim dokumentima.
Ukidanje MTS značiće mrak za Srbe na KiM
Istoričar iz Kosovske Mitrovice Luka Jovanović za Sputnjik kaže da će ukoliko dođe do sprovođenja ove odluke i ukidanja „MTS d.o.o“ to će značiti mrak za Srbe na Kosovu i Metohiji, posebno na severu.
„U današnje vreme, gde je svaki internet korisnik ujedno i novinar, ukidanje mobilnog signala Srbima na Kosovu i Metohiji znači stavljanje srpskog naroda pod tepih i mrak u kojem će svako bezakonje koje sprovodi Priština biti lišeno očiju domaće i strane javnosti. Monopol nad istinom će se još jednom naći u rukama dželata“, kaže Jovanović.
Prema njegovim rečima iza srpske firme treba da stanu potpisnici Briselskog sporazuma kao i međunarodna zajednica jer bi u suprotnom to značilo da i ona, i prištinske vlasti dogovore sa Beogradom i ustupke srpskih pregovarača vide kao slabost Srbije.
„Ovaj akt predstavlja direktno kršenje sporazuma o telekomunikacijama. Ujedno, još jedan dokaz neiskrenosti Prištine u svakom vidu dogovora i želje za mirnim suživotom i zajedničkim radom i napretkom svih zajednica na Kosovu i Metohiji“, decidan je Jovanović.
Osporavanje prava na normalan život Srba
On istovremeno postavlja se pitanje kada ćemo shvatiti da ispada da se svaki ustupak srpske strane shvata kao slabost i da je svaki sporazum samo nova prilika za Prištinu da izazove novu krizu i Srbima stavi još jedan am na vrat.
„Ujedno, međunarodna zajednica kao da ne želi da shvati da je ona garant primene svih sporazuma i da svakim kršenjem sporazuma ona gubi na autoritetu i značaju svoje reči“, tvrdi Jovanović.
Jovanović podseća da brojni postupci vlasti iz Prištine osporavaju pravo na normalan život Srba na Kosovu i Metohiji.
„Mišljenja sam da Priština ovim postupcima, kojima svakodnevno u proteklih nekoliko godina na severu Kosova i Metohije izaziva krizu za krizom, želi samo da održi i pojača intenzitet tihog egzodusa. Odnosno, da građenjem atmosfere neizvesnosti ostvarenja osnovnih životnih potreba i upitnosti osnovnih civilizacijskih tekovina natera Srbe da u novim sredinama potraže upravo ono što im Priština osporava – normalan život“, zaključio je Jovanović.