ИН4С

ИН4С портал

Шредер о могућности победе над Русијом: Сетимо се како су завршили Наполеон и Хитлер

1 min read

Герхард Шредер

Бивши немачки канцелар Герхард Шредер у разговору за лист Велт позвао је на преговоре са Русијом како би се решио сукоб у Украјини, а онима који верују да је војна победа над Москвом могућа посаветовао је да читају историју.
„Препоручујем свима који верују у ово (победу над Русијом) да прочитају историјске књиге. Од Наполеона до Хитлера, сви су били поражени“, рекао је он.

Према речима бившег канцелара, најреалнији мировни сценарио би били преговори и постизање компромиса са Русијом.
„Овај рат ће морати да се оконча преговорима. У сваком случају, ово се не може решити војним средствима. Мораћемо да постигнемо компромисе“, рекао је Шредер, преноси Спутњик.

Такође је приметио да Запад игнорише легитимне интересе Русије и потцењује могуће изгледе за ескалацију тензија у Украјини.
„Ми Немци морамо да посебно пажљиво и конструктивно да се понашамо у светлу историје Другог светског рата и злочина почињених у име Немачке“, упозорио је Шредер.
Кијев одбацио компромисни план за Донбас
Шредер је, говорећи на догађају који је организовао швајцарски магазин Weltwoche, говорио о својој улози у преговорима. Према речима бившег канцелара, немачка влада није тражила од њега да буде посредник због добрих односа са руским председником Владимиром Путином, али јесте Кијев. Украјина је одбацила идеју о одржавању преговора у Швајцарској или Дубаију и Турска је на крају била изабрана. Записник са преговора водила је Шредерова супруга, професионални преводилац Ким Со Јон.
Предлог који је изнео Шредер подразумевао је да републике Донбаса остану у саставу Украјине, а за Крим је било предвиђено „решење Јужног Тирола“, односно стварање руске енклаве. Бивши канцелар је искључио и могућност уласка Украјине у НАТО.
Русија инсистира на признавању суверенитета над републикама Донбаса, Запорошком и Херсонском области, које су ушле у састав земље након референдума и повлачењу украјинских трупа отуда. Власти такође сматрају затвореним питање територијалне припадности Крима.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *