ИН4С

ИН4С портал

Српска имовина на Космету вриједи 200 милијарди евра

Само геолошке резерве лигнита износе 14,7 милијарди тона и по свом значају рангиране су као пете у свијету.
Trepče

Рудник Трепча

Недавно је предсједник Србије питање имовине на Косову и Метохији оцијенио као једну од најважнијих тема. Међутим, његовом „подјелом“ Србије, зна ли шта поклања сепаратистичкој држави? Процјењује се да је вриједност српске имовине на Космету износи чак 200 милијарди евра, односно једнака петогодишњем бруто производу Србије.

„Зна ли држава шта уопште има на Косову? И да ли је направљен попис власништва приватне, друштвене и црквене имовине?“, пише данашња Политика.

Према подацима Републичког геодетског завода у катастарским евиденцијама на Косову и Метохији као власништво Републике Србије уписано је 319.256 хектара, што чини трећину укупног земљишта на КиМ. Као друштвена својина уписано је 157.666 хектара, односно 14 одсто.

У чистој приватној својини српског и неалбанског становништва налази се 163.980 хектара, односно 15 одсто укупног земљишта.

Републичка Дирекција за имовину пописала је својевремено некретнине које Србија  држава има на КиМ: службене зграде (1,24 квадрата), пословне зграде (145.202 квадрата), стамбене зграде (24.688 квадрата). Уз то је евидентирано још 753.000 квадратних метара других грађевинских објеката, као што су ресторани, одмаралишта, спортски објекти, наводи Политика.

Према подацима из књиге „Отворено о економији Косова и Метохије”, чији је аутор Ненад Поповић, бивши шеф Економског тима за КиМ, јавна предузећа из Србије имају на Косову 1.358 објеката, чија се имовина процјењује на најмање 1,5 милијарди долара. Међу њима су ПТТ (130 објеката), „Железнице Србије” (55 објеката), ЕПС (18 објеката), „Србијашуме” (45 објеката).

Тако се књиговодствена вриједност инфраструктуре и возних средстава „Железница Србије” процењује на 206 милиона евра. Ту имовину, између осталог чини 55 објеката, 330 километара пруга, 33 железничке станице, 19 дизел локомотива, 15 дизел моторних возова, 570 теретних и 45 путничких вагона.

Само геолошке резерве лигнита износе 14,7 милијарди тона и по свом значају рангиране су као пете у свијету.

Занимљиво је и то да је Аеродром „Приштина” још 2010. године дат на управљање турском концесионару на период од две деценије, по цени од 67 милиона евра.

Када је ријеч о „Трепчи”, од августа 2000. године, право управљања, по резолуцији 1244 преузео је Унмик, након чега је формирао и регистровао нови привредни субјекат.

Билансне резерве олова и цинка процијењене су на 51 милион тона.

„Приштина* већ 20 година покушава да преузме ову компанију, у чијој власничкој структури су уписане компаније из Србије. Највећи власнички удио у Трепчи има Фонд за развој Републике Србије (55,135 одсто). Званични подаци показују да овај фонд има удео у власништву 155 предузећа са КиМ“, истиче се у чланку Политике.

Приштина* – сепаратистичка влада на КиМ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy