Srpske organizacije u Hrvatskoj zabrinute zbog ćirilice
1 min readSrpske organizacije u Hrvatskoj izrazile su danas najdublju zabrinutost zbog nastavka uništavanja dvojezičnih natpisa, poručivši da za Srbe u Hrvatskoj nije sloboda ako im se oduzima pravo na pismo i ako se ćirilica proglašava agresorskom i zločinačkom.
U saopštenju koje su potpisali Srpsko nacionalno veće, Klub zastupnika S D S S-a, Zajedničko veće opština, Srpsko kulturno društvo „Prosvjeta“ i Srpsko privredno društvo „Privrednik“, navodi se da nastavak nasilja prema ćiriličnom pismu predstavlja slanje nasilnih poruka prema onima koji ga smatraju svojim – Srbima u Hrvatskoj.
„Onima koji od nas traže da se oglasimo povodom ovih događaja ili da ih komentarišemo želimo da kažemo da u atmosferi u kojoj se Srbima u Hrvatskoj oduzima pravo na njihovo pismo, a tobože ostavlja sloboda govora, poručujemo da to ne smatramo slobodom i da takvu slobodu ne prihvatamo. Onima koji ćirilično pismo proglašavaju agresorskim ili zločinačkim
, a tobože garantuju pravo deci srpske nacionalnosti da ga uče u školama, poručujemo da to pravo ne bismo poželeli nikom pa ni onima koji nam ga nude“, navodi se u saopštenju.
Predstavnici Srba izražavaju, naime, najdublju zabrinutost zbog širenja netolerancije, nezakonitosti i nasilnosti koju su, navode, povodom ćiriličnog pisma pokrenule pojedina udruženja, stranke i pojedinci iz verskih institucija. Posebno ih, ističu, zabrinjava činjenica što se umesto osude onih koji šire netoleranciju, nezakonitost i nasilnost „stvara atmosfera osude ćirilice i vlade koja sa dužnim oprezom sprovodi zakone koji su godinama čekali na sprovođenje”.
Srpske organizacije u Hrvatskoj zabrinute su i što, kako navode, mnogi mediji, a među njima i oni javni, služe kao medijski servis te kampanje, ne vodeći računa o tome da bilo svojim ili tuđim porukama ne bi smeli da šire međuetničku netoleranciju, da stvaraju atmosferu bezakonja i podsticati mržnju i nasilje.
„Umesto toga očekujemo od nadležnih saborskih tela i od nadležnih državnih agencija zaduženih za ispunjavanje koncesijskih ugovora medijskih koncesionara da svojim delovanjem zaštite temeljne ustavne vrednosti hrvatskog Ustava. Zakonitost, nenasilnost i tolerancija su vrednosti koje se ne smeju narušavati u javnom medijskom prostoru, i ne smeju biti ugrožene nikakvom i ničijom slobodom govora”, navodi se u saopštenju.
Predstavnici Srba su izrazili nadu da i oni kojima se obraćaju ne smatraju da o svojim zakonskim obavezama treba da razgovaraju sa onima koji krše zakone, kao što to čine neki bez osećaja odgovornosti prema sopstvenim ustavnim obavezama.
Saopštenje srpskih organizacija u Hrvatskoj je, osim medijima, prosleđeno i saborskim odborima za medije i Ustav i Poslovni, Veću i Agenciji za elektronske medije, Agencije za nauku i visoko obrazovanje, kao i Agenciji za vaspitanje i obrazovanje.