Српске владике бране Кијевску лавру, послато писмо и генералном секретару УН
1 min readЕпископ зворничко-тузлански Фотије упутио је писмо генералном секретару УН Антонију Гутерешу, у којем апелује на заштити свештенства Украјинске Православне Цркве и њихових светиња, односно њихових људских, верских и имовинских права.
„Напомињемо да је монасима Кијево-печерске лавре у Кијеву наложено од стране државних власти у Кијеву да до 29. марта напусте своју светињу. Од Господина Гутереша се очекује да стане у одбрану права и достојанства канонске Украјинске Православне Цркве и њених прогоњених монаха“, навео је у писму епископ Фотије.
Епископ Силуан и владика Герасим: Аустралија и Хрватска да позову украјинске власти да поштују верска права
Епископ аустралијско-новозеландски Силуан и епископ горњокарловачки Герасим позвали су државне власти Аустралије, односно Хрватске, да стану у одбрану прогоњене Украјинске православне цркве и позову украјинске власти да поштују верска права и зауставе прогон православног монаштва нарочито Кијевско-печерске лавре.
Епископ Герасим упутио је писмо председнику хрватске владе Андреју Пленковићу у којем апелује на њега да као премијер, који има прилику да то учини у Европском парламенту и институцијама надлежним за заштиту људских права и слобода, обавести своје европске колеге и ширу јавност о „грубом кршењу права на слободу савести и вероисповести у Украјини, које се огледа у дискриминацији православног становништва и грубом кршењу њихових основних људских права“.
Молбу владике Герасима објавио је на свом Телеграм каналу митрополит запорошко-мелитопољски Лука, који је претходно владики СПЦ послао писмо у којем га обавештава о изузетно тешком положају Украјинске православне цркве.
Епископ горњокарловачки у обраћању хрватском премијеру навео је да га је управо писмо митрополита Луке у којем се говори о „застрашујућим размерама прогона канонског православља у Украјини“ навело да се обрати властима. Владика је написао да се у Украјини данас систематски одузимају храмови УПЦ, забрањују богослужења и обреди, као и да се води општа антицрквена пропагандна кампања.
„Од почетка оружаног конфликта у Украјини током 2022. године па све до данас насилним методама или као резултат незаконитог деловања државних чиновника, УПЦ је одузето више од 250 цркава, а још стотине храмова налази у процесу конфискације“, упозорава владика Герасим.
Он је у писму Пленковићу навео и да се ради на законима који би забранили деловање УПЦ, локалне власти неретко траже начине да забране приходе „јединој канонској православној цркви у Украјини“, дванаесторици епископа одузето је држављанство, што би могао бити пут ка њиховом протеривању из Украјине, а слична судбина могла би да задеси и свештенике УПЦ, написао је владика Герасим.
Властима земље у којој је архијереј обратио се и епископ аустралијско-новозеландски Силуан који је писао аустралијском премијеру.
Он је навео да пише „у име многих забринутих православних верника широм Аустралије, поводом отвореног прогона и гажења верских слобода и људских права које се, пред нашим очима, дешава у Светоуспенској Кијево-Печерској лаври“.
„Монасима овог древног манастира, који, као и њихови претходници, вековима пре њих, живе у монашкој самоћи и молитви, државне власти у Кијеву наложиле су да до 29. марта ове године напусте манастир Доње Лавре. Братство, као и остатак Украјинске православне цркве (УПЦ), широм Украјине, прогоњено је од стране државе само зато јер је остало лојално канонском поретку и устројству Свете Православне Цркве“, наводи се у писму епископа Силуана које је објављено на сајту Митрополије.
Он је истакао да је разлог прогона то што УПЦ одбија да се покори политици и постане део, како ју је назвао, државно наметнуте националистичке творевине „Православне цркве Украјине“.
„Прогон монаштва поменуте Лавре је заправо део националистичког пожара политички запаљеног и распириваног од стране украјинске владе у Кијеву“, наводи епископ Силуан.
Он је цитирао игумана Кијевско-печерског братства, митрополита Павла, који је рекао да су у лавру дошли да свој живот посвете служењу Богу, молитви, народу, као и да се „моле за нашу државу па, стога, молимо и данас, у овим тешким временима, да нас Господ заштити“. Митрополит Павле је навео да су монаси грађани Украјине и замолио властодршце да се не мешају у послове Цркве и да оставе монахе на миру да се моле Господу.
„Напомињемо да власти у Кијеву и међународне владе прикривају тежак положај монаштва. Стога, апелујем на Вас, премијера наше демократске и суверене државе Аустралије, да урадите праву ствар и захтевате од власти у Украјини да поштују и бране демократска права, верске слободе и слободе савести, посебно у односу на монаштво у Украјини, Кијеву, Кијево-Печерској лаври и Украјинској Православној Цркви“, истакао је епископ Силуан.
Извор: Спутник
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Добро би било да бране и Косово и манастире по Маћедонији.