Srpski ljekari idu u Hag kod Mladića
Tim srpskih lekara trebalo bi uskoro da otputuje u Hag, gde će pregledati bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića, potvrdio je za Novosti njegov sin Darko, po povratku iz posete ocu, u Holandiji.
— Reč je o lekarima koji su proletos veštačili njegovu medicinsku dokumentaciju i čiji nalaz nije ispoštovan samo zato što ga nisu lično pregledali. Njemu je stanje sve lošije, ali mu, uprkos tome, lekari u Sheveningenu ne menjaju terapiju. Za šest godina nije urađena nijedna preporučena dijagnostička metoda, pa se nadamo da će ga pustiti na privremeno lečenje u Srbiju, gde će svi propusti biti nadoknađeni — kaže Darko Mladić.
Ukoliko dobiju odobrenje Haškog tribunala da pregledaju generala, lekari će posle pregleda sačiniti izveštaj na osnovu kog će odbrana uputiti Tribunalu zahtev za njegovo privremeno puštanje na slobodu radi lečenja. Paralelno s tim, uputiće zahtev i Vladi Srbije za davanje garancija za njegov privremeni dolazak u Beograd. Porodica i odbrana se nadaju da će te garancije i dobiti, kao i da će ih Hag priznati.
— Svi smo veoma zabrinuti, čak su i haški lekari konstatovali da mu je, ukoliko se ništa ne preduzme, život ugrožen. Moj otac je saglasan sa lečenjem u Srbiji. Veoma je slab, iako se tokom poseta trudio da to ne pokaže pred unucima. Prvog dana nije uspeo da izdrži celu posetu, a kad smo otišli, spavao je od tog popodneva do sutradan ujutro, duže od 12 sati. Nadam se da svi shvataju koliko je situacija alarmantna — kaže Mladićev sin.
Da bi mu olakšali posete, sin, snaha i unuci narednih dana dolazili su malo kasnije i tako sami skraćivali zajednički provedeno vreme. Ratko Mladić se svesrdno trudio da unuci ne primete koliko mu je loše, pričao je sa njima i šalio se. Odmah po povratku, Darko je počeo da prikuplja potrebnu medicinsku dokumentaciju koja će olakšati posao timu srpskih lekara i koja će biti dostavljena Vladi uz zahtev za davanje garancija.
— O svemu će na kraju odlučiti Tribunal. Sudbina mog oca je u njihovim rukama. Ali čak i po njihovim pravilima, morali bi da ga puste na lečenje, jer su puštali i lakše slučajeve od njega, kao i one koji nisu bolesni. Čak su im dozvoljavali da se bave politikom, kao što je bio slučaj s Ramušem Haradinajem. Nema razloga da Ratko Mladić bude drugačije tretiran od bilo kog drugog pritvorenika. Kao organ UN, Tribunal je u obavezi da ima isti tretman prema svima — konstatuje Darko.
Od kada je stigao u Hag, 2011. godine, bivši komandant VRS imao je upalu pluća, dva moždana i jedan srčani udar. U martu je u snu imao još jedan petominutni moždani udar. Prema procenama lekara, da je trajao samo minut duže, bolesnik se ne bi probudio.
Desna strana mu je slabo pokretna, ima povremene kraće gubitke pamćenja i grčeve u mišićima, pritisak mu skače preko 200, noću trpi užasne bolove od kojih ne može da spava… Njegova odbrana je već jednom podnela zahtev Tribunalu za lečenje u Rusiji, a garancije je dao lično predsednik Vladimir Putin. Tribunal ih je, međutim, odbio.
Inicijativa Ministarstva
Ministarka pravde Nela Kuburović trebalo bi da do kraja ove nedelje pošalje Haškom tribunalu inicijativu da Ratko Mladić dobije odgovarajuće lečenje. Veruje se da će Mladić dobiti i garancije Vlade za privremeno puštanje na slobodu, a od Haga zavisi da li bi, i kada, mogao da se nađe u Beogradu.
INTERVJU: Jovana Stojković – Vakcine predstavljaju najveću opasnost za našu decu! (05.09.2017)
https://www.youtube.com/watch?v=GWNJeGwgGKA