Srpski ministri američki ljudi?
1 min readNajavom o „stezanju kaiša“, budući ministar finansija Lazar Krstić, pre nego što je i zaseo u fotelju, krenuo je trasom koju su Srbiji zacrtali Međunarodni monetarni fond i Svetska banka. Time je diplomac američkog Jejla, „domaći stranac“ među brojnim najavljenim inostranim ekspertima u rekonstruisanoj Vladi, pokrenuo spekulacije da je jedan od onih koji je vicepremijeru Aleksandru Vučiću „nametnut spolja“.
Na to ukazuje ekonomski analitičar Branko Dragaš, ocenjujući da se pod plaštom „podizanja privrede“ u zemlju dovode „američki đaci“ s misijom presuđujućeg uticaja na državu. Baš kao što bi potencijalna ministarka poljoprivrede Svetlana Živanović uskočila u resor poljoprivrede pravo sa Univerziteta u Tenesiju, a pitanje je i da li će s njom ući i genetski modifikovana hrana koju propagira moćna korporacija Monsanto.
Dačić: Polako s tim ekspertima
Ivica Dačić je izjavio da će o ekspertima u Vladi suditi samo prema njihovom radu.
– Imali smo stranku eksperata koja je toliko toga dobrog dala Srbiji – ironičan je Dačić koji kaže da je u poslednjih 10-15 godina koncept bio „privatizujte, otkupite radnike“, a da sada svi kažu „pohapsite ih“.
– Očito je reč o grčkom scenariju dovođenja ljudi iz inostranstva s ciljem da unište Srbiju, da je prezaduže kreditima i ubrzaju neoliberalni kapitalizam kako bi prodala sva bogatstva, od šuma i voda do telekomunikacija i elektroprivrede – komentariše Dragaš najave da će Dačićev kabinet „vrveti“ od stranaca.
On Krstića vidi kao mladog čoveka koji na polju finansija ništa u praksi nije uradio, pa ništa sam neće ni odlučivati, već će slušati „sve što dolazi spolja“.
– Dovođenje Krstića na čelo ovog resora je kao kad čovek prihvati da ga operiše hirurg koji nikada nije ušao u operacionu salu – ocenio je Dragaš ukazujući da je novi ministar u najavi već udario na džep penzionera.
– Zaboravio je da, na primer, treba ukinuti barem 8.000 automobila kojima se voze državni funkcioneri – podseća Dragaš.
Ekonomista Miroslav Prokopijević smatra da je Krstić samo „prelazno rešenje“ do vanrednih izbora. On prognozira da će podrška Krstiću nestati sa prvim problemima koji će nastati zbog ministrovih poteza.
Sumnju u savetnike sa zapada nedavno je izrazio ekonomski ekspert Nebojša Katić. Vlada će, smatra on, napraviti ogromnu grešku ako po ko zna koji put bude slušala iste savete i hor koji su već „pomogli“ da Srbija bude baš tu gde jeste.
– Uzgred, ako je Vlada baš odlučila da uposli strane savetnike, bilo bi bolje da ih potraži na Istoku, i to onom dalekom. Ekonomski saveti sa Zapada ništa dobro doneli nisu – zaključio je Katić.
Vučić bi i Britanca
Lord Piter Mendelson, bliski saradnik bivšeg britanskog premijera Tonija Blera je još jedno ekspertsko ime koje se pominje kao pojačanje prekomponovanoj Vladi. Vučić je nameren da dovede „stručnjaka sa Ostrva“ pošto će britanski ambasador u Beogradu Majkl Devenport u septembru preuzeti dužnost šefa Delegacije EU u Srbiji. Vicepremijer je, prema našim saznanjima, početkom avgusta razgovarao i sa dvojicom britanskih političara i stručnjaka, laburistom Stivenom Bajersom, nekada članom Blerovog kabineta i konzervativcem Piterom Lilijem.