Srpski nacionalni savjet: Srpskim organizacijama ni 2%
Piše: Predsjednik Savjeta, dr Momčilo Vuksanović
Direktor Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore Emir Dacić potvrdio je Odluku Komisije za vrednovanje projekata broj 956/23 od 27.6.2023. godine o raspodjeli sredstava za finansiranje projekata za podršku aktivnostima iz člana 36, stav 1, Zakona o manjinskim pravima i slobodama za 2023. godinu, u iznosu od 1.410.000,00 evra za 187 projekata.
Ovom Odlukom, po zna koji put, elimisani su najvažniji projekti srpskih organizacija koji se godinama uspješno bave očuvanjem nacionalnog, kulturnog, jezičkog i vjerskog identiteta srpskog naroda u Crnoj Gori.
Odluka Komisije da se odbije podrška projektima srpskim organizacija, koju potvrđuje direktor Fonda, obrazložena je nedostavljanjem detaljnog Izvještaja o utrošenim sredstvima za prethodnu godinu, iako je direktor Fonda na zahtjev srpskih organizacija odobrio produženje krajnjeg roka za realizaciju projekata do 01.08, odnosno 01.09.2023. godine sa kojom je dokumentacijom upoznata i Komisija za vrednovanje projekata.
U raspodjeli za 2023. godinu podijeljeno je 1.410.000, evra, od čega su preporučene srpske organizacije dobile manje od 1% a neke, navodno srpske, sasvim nepoznate, koje se navodno bave pitanjima srpskog identiteta još toliko. Sva druga sredstva podijeljena su solidarno bošnjačkim, albanskim, muslimanskim, hrvatskim i romskim organizacijama što je već postala višegodišnja praksa.
Ovakav odnos prema srpskim organizacijama, koje je u skladu sa Zakonom o manjinskim pravima i slobodama preporučio Srpski nacionalni savjet kao izuzetno važne, nije neočekivan. Takav postupak se nastavlja u kontinuitetu od vremena satanizacije srpskog naroda i promjene Zakona o manjinskim pravima i slobodama, koji je više puta mijenjan isključivo na štetu srpskih organizacija.
Državne institucije Crne Gore iz vremena vladavine Demokratske partije socijalista i manjinskih nacionalnih zajednica nastavljaju da svojim odlukama otvoreno diskriminišu srpski narod, bez nade da će se u tom odnosu bilo šta promijeniti.
U Fondu za ostvarivanje ljudskih i manjinskih prava zapošljeno je više desetina ljudi i nema ni jedne osobe srpske nacionalnosti. Isti je slučaj i sa Komisijom za vrednovanje projekata, pa se stoga nije čuditi negativnom odnosu prema srpskim projektima.
Srpski narod i eliminisane srpske organizacije, iza kojih stoje najbolji rezultati, nemaju institucionalnu podršku svoje matične države jer je Crna Gora već dugi niz godina prekinula sve bilateralne odnose sa Republikom Srbijom, takođe nemaju podršku ni svojih političkih predstavnika jer ni oni nemaju ravnopravan tretman u raspodjeli vlasti u kojoj iz neobjašnjivih razloga ne mogu učestvovati, što povlači nesagledive posledice po srpski narod. Nasuprot njima Srbe građanske opredijeljenosti više interesuje pozicija manjinskih naroda, koji se u kontinuitetu neprijateljski ponašaju prema pripadnicima srpskog naroda, nego obezbeđivanje ravnopravnosti i ispravljanje nepravdi prema sopstvenom narodu.
Uprkos svim nepravdama Srpski nacionalni savjet će aktivno nastaviti zalaganje za očuvanje identiteta srpskog naroda u Crnoj Gori i neće dozvoliti da se očigledna diskriminacija prema srpskom narodu gotovo po svim pitanjima revalitizuje.