Српски у Македонији учи само 161 основац
1 min readСве мање деце наших сународника у суседној држави похађа наставу на матерњем. У три школе на нашем језику уписано 18 ђака првака.
На почетку и ове школске године у Македонији се наставља суморна слика смањења броја ученика који наставу похађају на матерњем српском језику. У Кучевишту на Скопској Црној гори, Табановцу и Старом Негоричану код Куманова на северу земље, три школе на српском језику, укупно учи свега 161 основац, а у прве разреде је ушло само 18 српских ђака првака.
У школској 2017-2018. години у законском обавезујућем систему образовања у основним и средњим школама у Македонији уписано је нешто више од 250.000 ученика. Међу њима је 20.437 ђака првака, што је, према званичним подацима ресорног Министарства за образовање и науку у Скопљу, најнижи број у последњих пет година. Од тог броја само 18 првачића је у одељењима са наставом на српском језику.
У средњошколском образовању ове године уписан је 17.131 ученик. Упркос законским могућностима, међу њима нема ни једног јединог средњошколца који би наставу похађао на српском језику!
У Скопљу одавно више нема ни основне ни средње школе са наставом на српском језику. У Куманову пуну деценију већ тамошња Основна школа „Вук Караџић“ више нема наставу на српском језику. С друге стране, у тамошњој Гимназији „Гоце Делчев“ сваке године по законском „разрезу“ отвара се могућност уписа у одељење за наставу на српском језику, али се не јавља ни један једини свршени основац.
Министарка за образовање и науку Рената Треневска Дескоска првог радног дана у Основној школи „Браћа Миладиновци“ и средњој стручној школи „Перо Наков“ у Куманову позвала је да наставници и ученици негују међусобну љубав, указавши да је суживот, другарство међу ђацима различитих етничких заједница оно што треба да буде усвојено као вредност током образовног процеса.
ПРОРЕЂЕНА ОДЕЉЕЊА
Старо Нагоричане: У ОШ „Светозар Марковић“ у Старом Нагоричану од укупно 96 уписаних ученика у деветолетки, 76 наставу похађа на српском језику, од којих су 10 ђаци прваци. Директорка школе Данијела Станковска је изјавила да је број уписаних ученика ове године већи у односу на показатеље из протеклих пет година.
Кучевиште: У одељењима на српском језику ОШ „Св. Кирил и Методиј“ у Кучевишту, укупно је 57 ученика, од којих је шесторо уписаних првачића. У другом разреду их је 10, трећем четворо, четвртом шесторо, петом 11, шестом троје, седмом и осмом по петоро и у деветом разреду седморо школараца.
Табановце: У ОШ „Браћа Рибар“ у пограничном селу Табановце код Куманова, у посебним одељењима настава на српском језику изводи се само до петог разреда. У првом разреду је само двоје ученика, у другом седморо, трећем петоро, четвртом деветоро и у петом само троје.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Kosovac, sve što ste rekli je istina! Baš u tome što ste pojasnili vidi se sva bijeda i jad ovdašnjih šovinista koji se npr. „dive“ makedonskoj narodnoj muzici (koja zaista jeste predivna i zaslužuje divljenje!), ali se istovremeno zgražavaju nad srpskim kosovskim, vranjanskim i niškim narodnim pjesmama koje su melodijski, ritmički i leksički izuzetno srodne makedonskim! Jednako tako, ovi nesrećnici kažu kako su srpske pjesme „orijentalne, primitivne i odvratne“, a istovremeno „svršavaju“ dok slušaju bošnjačke šargije ili albanske ćiftelije! Kakvi licemjeri, lažovi i falsifikatori!
Македонски језик је само мало искривљен српски језик, онако по бугарашки, али се разумемо без проблема – док људи из јужне Србије са њима комуницирају лакше него са нпр београђанима. Срби насељавају поприличан простор и нормално је да имају доста различитих наречја.
Рецимо, говор Призрена и Скопља се скоро па не разликују.
Био сам у повратку из Грчке у Старом Нагоричану, у тамошњем прелепом манастиру Свт. Ђорђа, задужбини нашег краља Милутина. Препорука сваком Србину да тих 15км скрене са аутопута, и види ту царску лавру равну Косовско-метохијским манастирима.