Srpsko pravoslavlje u Beču: Dobili novog vladiku
1 min read
Istorija Crkvene opštine u Beču pokazuje svu složenost postojanja života našeg naroda u rasejanju posle Drugog svetskog rata i bolnog susretanja i saživota starosedelaca, političke emigracije, nove ekonomske emigracije, kao i najnovije izbegličke emigracije, od kojih neki još uvek nisu rešili svoj status u ovoj državi. Mnogi naši sugrađani uzeli su austrijsko državljanstvo, ali se ne odriču nacionalne pripadnosti, a prava je retkost da neko istupi iz pravoslavne vere… Duhovno staranje o našem narodu povereno je našim sveštenoslužiteljima.
…Nakon priznavanja pravila Crkvene opštine 2000. godine, 18. marta 2001. godine sazvana je prva redovna skupština, nakon skoro 30 godina, ali je morala biti ponovljena 1. aprila zbog nedostatka kvoruma. Tada je priznat Crkveni odbor iz 1999. godine i time je konačno uspostavljen crkveni poredak. Čekalo se još samo na ukidanje kuratora, što je i usledilo 3. januara 2003. godine kada je Okružni sud grada Beča opozvao svoju odluku od 30. oktobra 1985. godine. Staratelj (kurator) dr Gustav Etcl predao je svoju dužnost 4. aprila 2000, čime je Crkvena opština, saglasno sa Saveznim zakonom o spoljnim odnosima Pravoslavne crkve u Austriji, stekla pravo javnosti ustanove od opšteg značaja (Körperschaft des öffentlichen Rechts). Priznavanjem Crkvene opštine za pravnu ustanovu stvorili su se uslovi da Crkvena opština stiče svoju imovinu i da njome slobodno raspolaže, što je novi odbor odmah iskoristio, te je kupljeno građevinsko zemljište u dvadeset i drugom kvartu za gradnju hrama i crkvenog centra.
Par meseci posle toga, grad Beč je ponudio Crkvenoj opštini jedan objekat (remizu – depo za održavanje tramvaja), koji je već bio preuređen za bogoslužbene potrebe u drugom kvartu. Crkveni odbor sa sveštenstvom i nadležnim episkopom prihvatio je ovu ponudu i kupio taj objekat u Engerthstrasse 158, u drugom bečkom kvartu.
Nakon malog osvećenja hrama, 26. oktobra, u njemu se odmah otpočelo sa služenjem. Freske u hramu uradio je umetnički atelje Minić, iz Beograda. Crkveni enterijer sačinila je Galerija lepih umetnosti „Sveti Nikola“, vlasništvo Dušana Milisavljevića, protomajstora Srpske Pravoslavne Crkve iz Batajnice.
U međuvremenu ispred hrama podignuta su dva mala zvonika i dozidana crkvena sala koju trenutno živopiše Uglješa Mileta, freskopisac iz Beograda. Veliko osvećenje hrama Vaskrsenja Gospodnjeg obavljeno je 30. septembra 2007. godine.
Njegova Svetost Patrijarh Irinej je u septembru 2010. posetio Austriju. Neposredan povod arhipastirske posete Njegove Svetosti Austriji bio je jubilej bečke Crkvene opštine: pre tačno 150 godina ova zajednica je pravno registrovana kod tadašnjih austrijskih vlasti. Srpska pravoslavna Crkva i Srbi su, međutim, i pre ove zvanične registracije bili pristutni na teritoriji Beča i Austrije, već i vekovima pre toga. Time je Crkvena opština u Beču i nastarija crkvena opština Eparhije (tadašnje) srednjoevropske.
Izvor: Crkvena opština Svetog Save u Beču 1860-2010, izdavač: Srpska Pravoslavna Crkvena opština Svetog Save u Beču, štampa: Publikum, izdanje 2010, urednici: protojerej-stavrofor Krstan Knežević, prof. dr Nenad Makuljević