ИН4С

ИН4С портал

Шта ће бити главне теме састанка лидера ЕУ и Западног Балкана сутра у Бриселу

1 min read

Илустрација

Након расправе са лидерима региона, шефови држава и влада ЕУ ће у другом делу дана започети свој засебни дводневни самит, на којим ће у центру пажње бити одлука о додели статуса кандидата Украјини, Молдавији и Грузији и планови за стварање Европске политичке заједнице.

„ЕУ подржава перспективу чланства за земље Западног Балкана и позива на убрзавање процеса приступања“, стоји у нацрту закључака лидера ЕУ, у који је РТС имао увид.

Лидери ЕУ у тексту позивају Европску комисију, високог представника и Савет ЕУ да „развију и унапреде идеју о постепеној интеграцији региона у ЕУ већ током самог процеса проширења, на реверзибилан начин заснован на заслугама“.

Председник Европског савета Шарл Мишел је уочи самита изнео предлог за реформу политике проширења, наводећи да партнерима на Западном Балкану треба понудити социјалне и економске предности већ током процеса преговора о чланству, уместо да се чека на њихов крај.

Тај предлог подржала је и Аустрија у свом „нон-пејперу“, као и многи експерти из ЕУ и региона.

Председник Србије Александар Вучић и премијери Албаније и Северне Македоније Еди Рама и Димитар Ковачевски донели су заједничку одлуку о учешћу на самиту у Бриселу.

Званчник ЕУ укључен у припрему самита каже да је долазак на разговоре у Бриселу „природна ствар за партнере из региона, за коју није било потребно посебно убеђивати лидере ове три земље“, оцењујући да је „јасно да у региону постоје фрустрације због спорости процеса“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy