ИН4С

ИН4С портал

Шта је суперћелијска олуја?

1 min read

Суперћелијске олује настају када хладна ваздушна маса стигне на прегријано тло, што узрокује екстремну термичку нестабилност атмосфере

За једно вече јако невријеме однијело је најмање пет живота и оставило више повријеђених у четири земље региона. Чупало је дрвеће, подизало кровове, рушило објекте, кидало електричне водове и затварало аеродроме.

Невријеме је током протекла три дана прошло кроз Словенију, Хрватску, Босну и Херцеговину и на крају стигло и у Србију. На срећу, невријеме је заобишло Црну Гору, али метеоролози упозоравају да је и у Црној Гори могуће.

Једно од објашњења било је да се ради о суперћелијској олуји. Но, шта је суперћелијска олуја и по чему се разликује од оних са којима смо се до сада сусретали?

Како изгледају супећелијске олује?

Суперћелијске олује су ретке, али имају велику склоност да производу опасне временске неприлике попут снажних и разорних вјетрова, крупног града, а понекад и торнада.

Према подацима Националне метеоролошке службе Сједињених Држава, праћене су углавном грмљавином и интензивном кишом.

Могу трајати неколико сати, бити веома интензивне и обухватити стотине километара кажу из америчке Националне океанске и атмосферске администрације.

Меторолози упозоравају да имају посебне карактеристике које их разликују од других олуја и захтијевају пажљиво праћење и упозорења.

 

Због чега је суперћелијска олуја другачија?

Суперћелијске олује настају када хладна ваздушна маса стигне на прегријано тло, што узрокује екстремну термичку нестабилност атмосфере.

Један од услова за формирање таквих олуја је и такозвано смицање вјетра, које подразумјева да се брзина вјетра и његов правац разликују по висини.

Оно што их, према Националној метеоролошкој служби Сједињених Држава, чини јединственим у односу на све друге типове олуја, јесте то што имају снажне и постојане узлазне струје које се ротирају унутар облака.

 

Према подацима америчке Националне океанске и атмосферске администрације (НОАА), узлазне струје могу да достигну брзину од преко 160 километара на сат и могу бити одговорне за стварање џиновског града и разорних торнада.

Колика је опасност од торнада?

Америчка Национална лабораторија за велике олује (НССЛ) каже да мање од 20 одсто свих олуја са суперћелијама произведу торнадо.

Међутим, додају, суперћелије су одговорне за стварање велике већине свих торнада, посебно оних разарајућих.

Колико је торнадо чест у Европи?

Истичу и да су у току истраживања како би се открило зашто су неке од ових ротирајућих олуја праћене торнадима, док друге нису.

Гдје су суперћелијске олује најразорније?

Суперћелијске олује се могу јавити у билом ком крају свијета.

Ипак, најчешће су и далеко најразорније у централном дијелу Сједињених Држава гдје, како објашњавају метеоролози, постоје велике и простране равнице потребне да би се такве олује развиле.

Суперц́елије су изазвале торнадо у Оклахоми 2013. који је убио 51 особу. Одговорне су и за торнадо који је у Алабами, Мисисипију и Тенесију убио од 320 људи. Исте те године у држави Мисури у торнаду је погинула 161 особа.

Студија Америчког друштва метеоролога из јануара 2023. предвиђа повећање фреквенције суперћелија за 6,6 одсто широм земље до краја вијека и то као резултат глобалног загријевања.

Каква је ситуација у Европи?

Појава суперћелијских олуја и њима изазваних торнада у Европи није тако ријетка.

Најчешће су погођени дјелови Француске, Њемачке и сјеверне Италије и то углавном током љетњих мјесеци. Међу последњим већим је онај који је у јуну 2021. године погодио Чешку Републику при чему је погинуло пет особа, а више од 200 је повријеђено.

Торнадо годишње узрокује 80 смртних случајева и преко 1.500 повријеђених у Јужној Дакоти, Небраски, Кансасу, Оклахоми, сјеверном Тексасу и источном Колораду. У просјеку, амерички Национални временски сервис процјењује да се на овом простору годишње догоди око 1.150 торнада.

На европском простору, према подацима Европске базе за тешке временске услове (ЕСWД) годишње буде забиљежено од 300 до 500 извјештаја о торнаду. Сезона торнада на овом простору траје најчешће од маја до августа.

(РСЕ)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *