STAMBENI PATRIOTIZAM: Ispitati način na koji su dodjeljivani stanovi i stambeni krediti nosiocima bivše vlasti
1 min read„Sudijama i tužiocima Vlada je davala stanove i kredite suprotno Zakonu o održavanju stambenih zgrada, a Nacionalni savjet za borbu protiv korupcije na visokom nivou je prikupio informacije o podjeli oko 25 miliona evra kredita za oko 175 funkcionera i 405 državnih službenika i namještenika“, saopšteno na juče na konferenciji Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije na visokom nivou koja je organizovana povodom dodjele stanova i kredita javnim funkcionerima.
Rukovoditeljka stručnog tima Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije na visokom nivou, Vanja Ćalović Marković, kazala je da su podatke prikupili od Generalnog sekretarijata Vlade, Zaštitnika imovinsko-pravnih odnosa države i Notara (51 odgovorilo, osam nije), dok su dodatni izvori bili Notarska komora, Sudovi, Uprava za imovinu, Katastar, Poreska uprava, Ministarstvo finansija i Državni arhiv.
Ona je ukazala da su mnogim funkcionerima dijeljeni stanovi i krediti suprotno kriterijumima iz Odluke Vlade, a da su navodne tržišne cijene stanova bile znatno ispod realnih, „dok su cijene stanova koje su funkcioneri mijenjali bile prenaduvane“.
Kako se sve dobijao stan: Sedma nekretnina, poklanjanje, prevelika terasa…
Među funkcionerima koji su dobili kredite, stanove od države po povoljnim uslovima i druge pogodnosti su i predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić, predsjednica Upravnog suda Branka Lakočević, predsjednik Ustavnog suda Dragoljub Drašković, specijalni tužilac Saša Čađenović, nekadašnji ministar kulture Branislav Mićunović, bivši ministar prosvjete Damir Šehović, bivši ministar pravde Zoran Pažin, bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica...
Medenica ne vraća ni centa, jedan stan od države poklonila
Medenica je tražila 30.000 evra za rekonstrukciju kuće koju je naslijedila, dobila je 40.000 i da vrati 8.000 uz popust od 15 odsto, a nema obavezu da vrati ni cent.
Dvije godine ranije je poklonila ćerki stan od 80 kvadrata koji je ranije dobila države, a već je bila vlasnika kuće od 146 metara kvadratnih i zarađivala preko 40.000 godišnje.
Lakočevići dobili sedmi stan
Jovanić i Lakočević su dobili po 40.000 evra, a da vrate osam hiljada.
Lakoćević je već tada imala jedan, a suprug još jedan, a suvlasnik je još četiri stana.
Drašković je dobio stan od 109 kvadrata, iako je u Nikšiću imao kuću od 110 i stan od 52 kvadrata.
Desanka Lopičić je dobila stan od 75 kvadrata, a već je tada sa suprugom imala više nekretnina, uključujući i poslovne prostore.
Mevlida Muratović, sudija Ustavnog suda, dobila je 40.000 evra, a nikad nije kupila stan, a njen suprug je već imao dva stana.
Čađenoviću bila prevelika terasa, u komisiji bio Šegrt
Specijalni tužilac Saša Čađenović je, prema dokumentima koji je predstavila Ćalović Marković, vratio prvi stan koji mu je dala Vlada tvrdeći da mu je terasa prevelika.
On je dobio stan prethodno od 92 kvadratnih metara, od kojih je 40 činila terasa, pa je Vladina Komisije za stambena pitanja prihvtila njegovu molbu i dodijelila mu stan od 89 kvadrata.
„Dobio je novi od 89 metara kvadratnih i platio ga pod povoljnim uslovima za 15.326 evra,“ navodi se u nalazu, gdje se dodaje da mu je rata za stan bila 77,4 evra.
Član Vladine Komisije u tom trenutku bio je tadašnji ministar zdravlja Budimir Šegrt.
Šegrt je kasnije bio svjedok tužilaštva u slučaju „državni udar“, u kom je tužilac bio Čađenović. Stan za Čađenovića je tražio glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić.
Šehović sve isplatio za dva dana
Veselin Vučković, tužilac Vrhovnog državnog tužilaštva, sastao se sa premijerom Duškom Markovićem, pa dobio kredit.
Lidija Vukčević, tužiteljka Specijalnog tužilaštva, dobila je stan od 75 metara kvadratnih, iako živi sama.
Ministar kulture Branislav Mićunović je stan od 75 kvadrata dobio kao radni prostor za umjetničko stvaralaštvo, a već tada je imao stan od 187, a supruga poslovni od 222 kvadrata.
On je dobio smanjenje od 15 odsto, pa stan od 75 kvadrata dobija za nepunih 11.000 evra.
Ima ga od 2013, ali ga prijavljuje nekoliko godina kasnije.
Bivši ministar prosvjete Damir Šehović je 2019. od Vlade dobio stan od 89 kvadrata za oko 23.000 evra.
„Samo dva dana od zaključenja ugovora je isplatio kompletan iznos,“ istakla je Vanja Ćalović Marković.
Napomenula je da podaci iz imovinskog kartona za tu godinu ne sadrže podatke o zvaničnom izvoru tog novca.
On nije imao prijavljenu štednju, pozajmicu ili kredit, kojim je isplatio taj iznos. Cijena koju javni funkcioner mora da isplati za stan umanjuje se za 15 odsto ukoliko se cijena isplati jednokratno.
Đukanović „nema informacije“ o dodjeli stanova
Ne mogu da pretpostavim da je Vlada tokom svojeg punog ili tehničkog mandata uradila nešto što je nezakonito, te bi me iznenadilo ukoliko se ispostavi suprotno.
To je rekao predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, komentarišući navode rukovodilca stručnog tima Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije na visokom nivou Vanje Ćalović Marković, koja je kazala da je, najmanje 175 funkcionera dobilo pomoć putem dodjele stambenih kredita i stanova pod povoljnim uslovima, od ukupno njih 580, te da je njima je podijeljeno oko 25 miliona evra.
„Nemam te informacije… Te informacije treba prvo provjeriti. Odgovorne za te odluke treba pitati o čemu se tu zapravo radi. Ono što može biti medijski intrigantno može biti sasvim zakonski utemeljeno“, rekao je Đukanović.
I Bošković „neznaven“
Funkcioner DPS-a i bivši predsjednik Komsije za stambena pitanja Predrag Bošković saopštio je da je stambena komisija koju su sačinjavali predstavnici različitih državnih organa „radila zakonito uz konačnu odluku Vlade, što je i tužilaštvo konstatovalo u svojim odlukama“.
„Neistina je da je za mandata tehničke Vlade dodjeljeno 119 stanova. Posljednja stambena komisija je održana 25.12. 2019. jer u budžetu za 2020. godinu nijesu ni bila predviđena sredstva za stambenu komisiju jer su se na našu inicijativu osluškujući reakciju javnosti pripremale izmjene i dopune zakona kako bi se na drugačiji način uredila ova oblast. Tako da stambena komisija ne samo u mandatu tehničke Vlade već u cijeloj 2020. nije donijela ni jednu odluku o dodjeli stana/kredita“, naveo je Bošković na Tviteru.
MANS Boškoviću: Vlada 17. septembra prošle godine dala saglasnost za stanove
Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) reagovala je nakon tvrdnji poslanika DPS-a i bivšeg ministra odbrane Predraga Boškovića da prethodna Vlada, u tehničkom mandatu nakon izbora 30. avgusta, nije dodijelila 119 stanova. MANS je je objavio dokument koji pokazuje da se u Zaključku Vlade od 17. septembra 2020. godine navodi da je Vlada saglasna da se za 119 stambenih prostora zaključe ugovori o kupoprodaji.
Ivanović za IN4S: Nevjerovatno da su pojedini aplicirali za stanove iako su već imali po dva ili više stanova
Poslanik Socijalističke narodne partije Dragan Ivanović kaže da je izvještaj Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije potvrdio sumnje koje postoje već godinama da su brojni funkcioneri bivše vlasti koristili svoj privilegovani položaj kako bi, na teret državnog budžeta, rješavali svoja stambena pitanja.
„Naročito je problematično što je među njima mnogo sudija i tužilaca, što otvara sumnju da oni nisu bili nepristrasni i nezavisni u svom radu, već su vrlo vjerovatno u brojnim slučajevima donosili odluke koje su odgovarale pripadnicima DPS vlasti“, ističe Ivanović za IN4S.
Kaže da nevjerovatno zvuči da su pojedini od njih aplicirali za stanove i stambene kredite iako su već imali po dva ili više stanova, a poznato je da hiljade građana Crne Gore žive kao podstanari i nemaju šansu da steknu krov nad glavom.
„Iz tih razloga smatramo da bi trebalo ispitati način na koji su dodjeljivani stanovi i stambeni krediti nosiocima vlasti, po kojim kriterijumima, te da li u ovim slučajevima ima elemenata za otvaranje eventualne istrage. Vjerujemo da će Nacionalni savjet za borbu protiv korupcije na visokom nivou u tom pravcu preduzeti određene mjere i pokrenuti procedure. Očekivali smo i da će specijalni državni tužilac pokrenuti postupke u ovim slučajevima, ali njemu to očigledno nije prioritet, što je još jedan dokaz da je njegova smjena nužna“, zaključio je naš sagovornik.
I prije nego su javnosti dati na uvid rezultati istraživanja stručnog tima Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije, opšte je poznato da su funkcioneri DPS-a, SD-a kao i sudije i tužioci uživali brojne povlastice tadašnje vlaste, kazali su nam iz Radničke partije.
„Umjesto da su kao predstavnici vlasti stali iza svojih građana i obezbijedili povoljnije kredite za rješavanje stambenog pitanja socijalno ugroženih kategorija stanovništva, samohranih roditelja, mladih bračnih parova koji sa izuzetno malim platama ne mogu sebi da riješe stambeno pitanje, bivša vlast je punila džepove svojim najodanijim ljudima koji su prikrivali njihove krimanalne radnje, prije svega bogaćenje na račun svojih građana“, navode iz ove partije.
Prema njihovim riječima, kada budu usvojeni tužilački zakoni, mnoge nelegalne radnje bivših činovnika vlasti izaći će na vidjelo, pa će na red doći i oduzimanje nelegalno stečene imovine.
„Sramotno je visokim funkcionerima, poslanicima, vrhovnim tužiocima koji primaju visoku naknadu za posao koji obavljaju, davati prednost za povoljniji kredit za rješavanje stambenog pitanja u odnosu na ogroman broj radnika sa minimalnim zaradama, porodicama koja koriste socijalna davanja, samohranim roditeljima… Moramo da se okrenemo našim građanima, da konačno kažemo NE korupciji, ovdje smo zbog naroda, kako bi građanima obezbjedili osnovna ljudska prava, pravo na rad, da za to što rade budu adekvatno plaćeni kako bi sebi stvorili normalne uslove za život, što veliki broj građana danas u Crnoj Gori nema“, zaključuju iz Radničke partije.
Pročitajte JOŠ:
Sve lopuža do lopuže.Pečeno gledaju i lažu ovaj narod.Sav pošten narod dobio demenciju pa ne znamo šta su radili.Djedovi i očevi im ostavili u naslestvo.Smrdovi i ljige.
Od ovakvih vijesti, obicnom gradjaninu preostaje nemoc i ocajanje
Da li je pravda spora? Jeste. Da li je dostizna? Sumnjam
OVO JE UZAS. KAKO SU OVU DRZAVU OPLJCKALI I OPUSTOSILI. RASPOLAGALI IMOVINOM KAO DA IM JE OCA OSTALA. I ONI BRANE CRNU GORU. OD KOGA. OD POSTENOG NARODA, JER VISE NE MOGU DA KRADU I PLJCKAJU.
PIH. SRAM IH BILO.
SVE IM TREBA ODUZETI
Dase ovo desilo u bilo kojoj uredjenoj drzavi, svi ovi kriminalci, bi davno zavrsili u prdekanu.Ali ovo je monteprkno, sprdnja od drzave.
Sve odgovorne pohapsiti!
Zakon.organizovana kriminalna grupa.mafija.
Ovaj Cadjenovic lici facom Aljbinu Kurtiju…oridjinal
#StopRevanšizmu
„Patriote“ – Poglavnikove podtrpezne kučke. Daj Gospodaru nama, pušti raju-stoku.
Prvo razbucati ovaj bašibozuk, a poslije toga perjanice pljačke i uništenja Crne Gore
Objavite kompletan spisak!
… Mmmmmm!
Neću ga majci ni jednu!
A najbolja zna i zašto.
Srecno im bilo kao sto su ga posteno zaradili ! Dzaba im sve isto ce poc u dva metra zemlje. Ovo je patriotizam ,oni vole vise Crnu Goru od nas . Pi .
I oni sad, naravno, brane svoje stanove, a ovamo pričaju kako brane državu.
Sve su živo stavili u svoje džepove, dijelili pravdu, progonili srbe , ugradili se u svaku mafijašku privatizaciju, rasturili radničku klasu, sve koji ne misle ko oni izvrgavali poniženju, izmišljali lazne udare i afere i na kraju krivi Srbi i Srbija.
Ničija ne svijetli do zore !!! Samo pravda za sve!!
Zaboravili ste Purišića!?
Konfiskacija, država da im vrati to što su platili a to je sića
Dobro, evo vidi se da su dodjeljivani stanovi bez sjednice, odoka, po zaslugama, zadužen je Njuco Šaranović da krčmi 119 stanova u 2020. onda je dokumentacija uništena. Mislio je Buljavi kikerez Bošković sa povezanim licima iz OKGDPS da je očistio tragove! Nijesu se ni on ni ostale lopine nadale da će Ćalovićka da sklapa informacije iz Notarske komore, Sudova, Uprave za imovinu, Katastra, Poreske uprave, Ministarstva finansija i Državnog arhiva! I da će ubrzo novi tužioci privoditi Kradijatore i slične mufljuze tamo đe im je mjesto!