Stanove solidarnosti pazarili i stranci, protivno zakonu
1 min readIdeja da mnogi zaposleni u opštinskoj administraciji, javnim preduzećima, državnim ustanovama i institucijama mogu riješiti probleme podstanarskog života i kupiti stan po povoljnim uslovima, proklamovan kroz projekte Crnogorskog fonda za solidarno stambenu izgradnju i lokalnih uprava, u Baru je izgleda obesmišljena i kompromitovana.
U kompleks zgrada solidarnosti u Makedonskom naselju, građen dok se na čelu Fonda nalazio sada smijenjeni Danilo Popović, a Barom upravljao Žarko Pavićević, protiv koga se vodi tužilačka istraga u nekoliko afera, nijesu uselili svi kojima je to bilo najpotrebnije.
Spekulacije da su stanove kupovali i strani državljani, „Vijesti“ su potvrdile uvidom u kompletne listove nepokretnosti vlasnika u zgradama solidarnosti.
Dvadeset ruskih državljana legalno je kupilo stanove od Fonda u zgradama izgrađenim na opštinskoj zemlji, od Opštine oslobođenih komunalija. Vlasnica stana solidarnosti je i državljanka Bjelorusije, kao i državljani Švajcarske, Kanade, Luksemburga, te oko 40 stanovnika gotovo svih crnogorskih gradova, od Pljevalja, preko Podgorice, Nikšića, Rožaja, Bijelog Polja, Mojkovca, Budve, Petrovca, Ukinja do Kotora.
Prema nezvaničnim izvorima „Vijestima“, kvadrat stana za strance u ovim zgradama prodavan je gotovo po duplo većim cijenama, od 1.200 do 1.500 evra, od onih koje su proklamovane kroz ideju solidarnosti.
A kako je moguće da su strani državljani vlasnici stanova u sindikalnim zgradama, kada je 23. novembra 2011. prilikom potpisivanja ugovora o gradnji ove tri zgrade sa 270 stanova u Opštini Bar rečeno da će oni biti raspoređeni državnim organima i institucijama, or-ganima lokalne uprave i javnim preduzećima, te preduzećima koja su godinama uplaćivala u Fond solidarnosti?
“Opština će iz svog kontingenta obezbijediti stanove za penzionere, socijalne slučajeve, razmišljamo i o umjetnicima i istaknutim sportistima”, rekao je tom prilikom tadašnji gradonačelnik Pavićević.