ИН4С

ИН4С портал

Старе муштерије дунавске кобасице за вирус не хају

Овогодишњи Фестивал дунавске кобасице, на којем се до недеље на платоу Вујадин Бошков испред "Спенса" представља 25 произвођача кобасица, сланине, шунке, кулена, сира, колача, меда и ракије, протиче без излагача из иностранства и уз много мању посјету љубитеља разних шпеција него што је очекивано.

Фото Н. Карлић

Овогодишњи Фестивал дунавске кобасице, на којем се до недеље на платоу Вујадин Бошков испред „Спенса“ представља 25 произвођача кобасица, сланине, шунке, кулена, сира, колача, меда и ракије, протиче без излагача из иностранства и уз много мању посјету љубитеља разних шпеција него што је очекивано.

Разлог је, како потврђује и Винце Хорват, организатор манифестације, тренутна епидемиолошка ситуација.

– Све се дешава на отвореном простору и не би требало да буде бојазни од вируса, али људи су опрезни. Нису нам дошли учесници из Њемачке, Аустрије, Мађарске, Хрватске, Бугарске и Румуније, па је намјера да пред Ускрс поновимо окупљање, када буде било боље стање.

Ипак, задовољни смо одзивом посјетилаца – каже Хорват.

Ђока Ђурчић, месар из Вилова, понудио је купцима суву димљену сланину за 800 динара по килограму, колико кошта и домаћа кобасица, док је чајна кобасица 900, печеница 1.200, кулен 1.000 динара…

– Вирус је, истина је, све пореметио, цијелу манифестацију. Ипак, долазе људи, гледају, дегустирају, а има и купаца. Углавном су то старе муштерије и времешнији људи који воле домаће специјалитете – каже Ћурчић.

Ђорђе Станојевић, произвођач сира из Горњег Милановца, није задовољан због слабог одзива купаца.

– „Урнебес сир“ кошта 200, преврели стари сир 400, млади сир 350, димљени 600, а кајмак 1.000 динара, али је слабо интересовање муштерија – каже Станојевић. – Ваљда су људи опрезни па избјегавају сва окупљања.

Међу посјетиоцима, јуче је била и Јелена Васић, домаћица из нашег града. Каже да се много не обазире на могућу опасност од вируса корона и да је ријешила да обрадује своје укућане.

– Ово су све произвођачи са села који продају домаће кобасице, шваргле, сланине, и наравно да сам купила од свега помало. Одговорно се понашам, информисана сам о свему и сматрам да наше комшије из околних села не могу бити носиоци вируса – каже Васићева.

ВЈЕРУЈЕ ПРОИЗВОЂАЧИМА

Домаћи колачи, омиљена посластица, могу да се купе на штанду Александра Радованчевића из Чуруга, који килограм штрудли од мака и вишања продаје по цијени од 800 динара.

– Обожавам домаће колаче и знам од кога купујем – прича Милена Савић, службеница. – Зато се не плашим од вируса и болештина, јер вјерујем људима који их праве. Мени је врло важно да имам повјерење у вези са хигијеном и искуством мајстора колача.

Прочитајте ЈОШ:

Корона „ломи“ и српски језик: Расправа лингвиста о писању имена вируса

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *