IN4S

IN4S portal

Stav Republike Srpske nepromenjen: Članstvo u NATO-u nikada i ni po koju cenu

1 min read

foto: RTRS

Ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Dino Konaković je ništa drugo nego politički amater – ne može za BiH članstvo u NATO-u biti prioritet ukoliko to srpski narod ne želi, kaže Sanja Vulić, šef kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

Ona je ovako reagovala povodom najnovijih izjava Konakovića o tome da je cilj Bosne i Hercegovine punopravno članstvo u NATO-u.

„Podsećam da Opšti okvirni sporazum za mir u BiH kaže da je BiH sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Sve dok su Srbi jedan od konstitutivnih naroda mi imamo pravo na stav i mišljenje. Za nas je saradnja sa NATO-om prihvatljiva, ali članstvo u NATO ne – nikada i ni po koju cenu, jer mi do danas osećamo posljedice NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom i svog zla kojeg su naneli nama i našim budućim naraštajima“, kaže Vulićeva.

Konaković je o prioritetu članstva BiH u NATO alijansu govorio na otvaranju NATO partnerskog simpozijuma „Partnerstvo u vreme hibridnih izazova“ u Sarajevu.

„Stav Republike Srpske ostaje nepromenjen“, kaže Sanja Vulić, i dodaje da nikakav Konaković, niti NATO simpozijum, to neće promeniti.

„Stoga, neka Dino Konaković svoje i želje svojih mentora ispunjava na nekom drugom prostoru, a dok se Srbi pitaju, u Bosni i Hercegovini, ta želja mu se ispuniti neće. I dalje ostajemo čvrsto opredeljeni i pri stavu da je saradnja sa NATO-om prihvatljiva, jer smo mi ljudi koji praštamo, ali ne zaboravljamo. Članstvo ne dolazi u obzir nikada i ni po koju cenu“, kategorična je Vulićeva.

Da su izjave Elmedina Konakovića bez pokrića, te da uprkos održavanju pomenutog NATO simpozijuma u Sarajevu, neće doći do približavanja članstvu Bosne i Hercegovine u NATO, smatra i struka.

Dekan Fakulteta bezbednosnih nauka Univerziteta u Banjaluci Predrag Ćeranić kaže da NATO aktivnosti u Sarajevu nemaju nikakav značaj, ni defakto ni dejure.

„Elmedin Konaković može govoriti u svoje lično ime, ali ne može govoriti u ume Bosne i Hercegovine, jer je dobro poznato na kojem nivou i kako se donose odluke u vezi sa integracijama BiH u NATO.  Ne može se doneti ta odluka bez stavova predstavnika Republike Srpske. Stav Republike Srpske o stupanju u NATO pakt je dobro poznat, o tome je govorio i predsednik Republike Srpske, ali i Narodna skupština. Republika Srpska ne želi u NATO i tome se duži period čvrsto protivi“, kaže Ćeranić.

On dodaje da su ovakva pojedinačna istupanja federalnih političara i zvaničnika dokaz da Bosna i Hercegovina kao država ne funkcioniše.

„Konaković dokazuje da je Bosna i Hercegovina nemoguća država, dokle god su u Savetu ministara BiH osobe poput njega i njegovog kolege Zukana Heleza, koji postupaju po svom nahođenju i predstavljaju stavove samo jedne političke opcije, ignorišući volju prvenstveno srpskog naroda. To za Republiku Srpsku puno ne znači, niti će se šta promeniti kada je u pitanju pristup NATO paktu“, kaže Ćeranić.

Kako ističe, Republika Srpska odlično zna ko su joj saveznici, a ko ne.

„Republika Srpska i njeni zvaničnici su se odavno opredelili i znaju ko su im prijatelji, a na koga ne mogu računati u smislu neke pomoći i približenja. Rusija i Kina su zemlje koje su se pokazale kao saveznici i zemlje koje imaju mnogo razumevanje za političko-bezbednosnu situaciju u BiH“, dodaje Ćeranić.

On ističe da je cilj da se Zapadni Balkan stavi pod „severnoatlantski kišobran“ i okrene protiv Rusije.

„Interesantno je da se taj NATO simpozijum održava u Sarajevu od 22. do 24. oktobra, dakle, istovremeno kada i Samit BRIKS-a u Kazanju, iako BRIKS nije vojna organizacija, dok je NATO isključivo vojna, a na neki način i politička organizacija. Zato nije slučajno da se tim NATO simpozijumom želi poslati jedna politička poruka svim zemljama Zapadnog Balkana da njima nije mesto sa zemljama Istoka, nego da ostanu tu gde jesu uz snažne NATO integracije. Cilj jeste da se sve zemlje Zapadnog Balkana uvuku u NATO radi pohoda protiv Rusije, koji je u toku i koji će tek da usledi. Međutim, Srbi, kao jedan slobodarski i tvrdokoran narod, predstavljaju problem za NATO pakt. NATO ne želi da pokreće šire operacije protiv Rusije ukoliko Srbiju i BiH ne stave pod kišobran Alijanse“, ističe Ćeranić.

U Sarajevu se danas održava NATO partnerski simpozijum pod nazivom „Partnerstvo u vreme hibridnih izazova“, u sklopu kojeg će biti održani sastanci na nivou ministara. Simpozijum okuplja 289 učesnika, vojnih i civilnih predstavnika iz zemalja članica NATO i partnerskih zemalja organizacija.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *