Štite „kovertaše“ i lažne investitore: Neće provjeravati da li je imovina stečena kriminalom
Poslanik Demokratske Crne Gore Momo Koprivica smatra da je predlog za brisanje člana iz Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalom sredstvo za odbranu kovertaša i lažnih investitora.
Ovim zakon se predviđa da, ukoliko neko posjeduje imovinu koja je nesrazmjerno velika u odnosu na prijavljena primanja, Tužilaštvo se neće baviti procjenom u cilju utvrđivanja da li je ta imovina stečena kriminalnim radnjama.
Takođe, izmjenama Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom delatnošću, predloženo je da se izbriše odredba koja propisuje da se finansijska istraga pokreće protiv osobe za koju se sumnja da posjeduje imovinu veću nego što ju je mogao pribaviti zakonskim primanjima.
Tužilaštvo će donositi naredbe da se finansijska istraga pokreće samo kada postoji osnovana sumnja da je imovinska korist stečena kriminalnom djelatnošću i zbog osnova sumnje da je izvršeno krivično djelo obuhvaćeno ovim zakonom.
„Ovaj zakon predstavlja snažno oružje u borbi protiv kriminala, pod uslovom da se koristi uz visoku stručnost i profesionalni integritet svih koji ga primjenjuju„, navodi se u Vladinom pojašnjenju razloga za podnošenje ovog predloga zakona.
Međutim, Koprivica, smatra da je rijč o dramatičnom nazadovanju na planu borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Kako navodi, da postoje tri vrste imovine.
„Prva je imovina kojoj se može dokazati zakonito porijeklo, druga je imovina kojoj se može dokazati da je stečena vršenjem krivičnog djela, a treća je ona imovina za koju još niko nije dokazao da je stečena vršenjem krivičnog djela, ali ni njen vlasnik nije u stanju da dokaže da ju je stekao na zakonit način“, naglašava Koprivica.
U ovom poslednjem slučaju, dodaje on, postoji javni interes za preispitivanjem porijekla te imovine kako bi se spriječilo njeno uključivanje u pravni promet čime se ruše načela jednakosti, savjesnosti i poštenja.
„Naši poreski zakoni ne sadrže ni norme o unakrsnoj proveri poreske osnovice, a što je tekovina modernih poreskih zakona, tako da se sa ovom izmjenom zakona eliminiše i zadnja mogućnost provjere one imovine koja je u nesrazmjeri sa prihodima njenog vlasnika. Ako nema provjere imovine koja je u nesrazmeri sa prihodima njenog vlasnika, nema podsticaja za regularno poslovanje i prijavljivanje svih činjenica od značaja za oporezivanje„, kazao je Koprivica.
Kako je istakao, provjeri, prije svega, moraju biti podložni sadašnji i bivši javni funkcioneri i lica čija imovina prelazi određeni cenzus, te da je Crnoj Gori neophodan Zakon o porijeklu imovine i uvođenje krivičnog djela nezakonito bogaćenje i prikrivanje imovine u skladu sa dokumentima UN.
„To prekrajanje zakona direktno je učinjeno po nalogu Mila Đukanovića i njegovih tajkuna kojima je u poslednje vrijeme objelodanjena ogromna imovinska masa koju oni redovnim prihodima nisu mogli pribaviti. Ovo je sredstvo za odbranu kovertaša i lažnih investitora koje je DPS involvirao u ekonomski sistem kako bi zarobljenu državnu imovinu koristili kao rezervoar za finansiranje izbornih kampanja i kupovinu glasova. Oni sa DPS dijele plen i tu leži glavni izvor nesrazmejre između imovine i prihoda“, zaključio je Koprivica.