IN4S

IN4S portal

Štiti ih Temeljni ugovor: Rimokatolici imaju u svojini ”jedan kroz jedan” i spomenike kulture

1 min read
Biskupija kotorska, odnosno Biskupski ordinijat Kotor je vlasnik prizemne zgrade u Kotoru, što samo po sebi ne bi bilo mnogo čudno, da ta zgrada nije upisana kao spomenik kulture
Svetom stolicom, Temeljni

Lukšić u Vatikanu 2011. godine, prilikom potpisivanja Temeljnog ugovora

Biskupija kotorska, odnosno Biskupski ordinijat Kotor je vlasnik prizemne zgrade u Kotoru, što samo po sebi ne bi bilo mnogo čudno, da ta zgrada nije upisana kao spomenik kulture.

Naime, u izvodu iz Lista nepokretnosti broj 197, Područna jedinica Kotor, KO Škaljari I, se jasno vidi da je Biskupski ordinijat Kotor vlasnik 1/1 zgrade koja se vodi i kao Spomenik kulture.

LN 197, KO Škaljari I, Područna jedinica Kotor

Podsjetimo, Temeljni ugovor između Crne Gore i Svete stolice, akt kojim se regulišu odnosi između Rimokatičke crkve i Crne Gore, potpisao je Igor Lukšić, predsjednik Vlade u tom mandatu, 24. juna 2011.

Kako smo ranije pisali, ovaj ugovor nije pretjerano odudarao od sličnih ugovora koje je Sveta stolica potpisala sa drugim zemljama. Međutim, originalni tekst ugovora, potpisan te 2011, pretrpio je izmjene na prilično neobičan način – putem razmjene diplomatskih nota skoro godinu kasnije, tačnije u martu 2012

Ovim je zajamčeno pravo na imovinu Rimokatičkoj crkvi u Crnoj Gori mimo bilo kakvog posebnog zakona koji bi se, između ostalog, ticao i pitanja imovine vjerskih zajednica. Time su direktno i vrlo grubo ostale vjerske zajednice stavljene u neravnopravan položaj.

Zapravo, tu je posebno diskriminisana Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori, jer su ostale tradicionalne vjerske zajednice, Islamska i Jevrejska zajednica, potpisale pojedinačne ugovore o odnosima sa Crnom Gorom.

Činjenica je da ti ugovori nemaju istu pravnu snagu kao ugovor potpisan sa Rimokatolicima, ali u velikoj mjeri uređuju suštinu odnosa države i tih vjerskih zajednica.

Dakle, kad je u pitanju imovina vjerskih zajednica, najavljeni Zakon o slobodi vjeroispovjesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica nema nikakav uticaj na Rimokatolike, što ih apsolutno postavlja u privilegovan položaj u odnosu na druge vjerske zajednice.

Bivši predsjednik Crne Gore Filip Vujanović smatra da je važno što postoji mišljenje Venecijanske komisije povodom Zakona o slobodi vjeroispovesti i da je premijer Duško Marković mudro postupio kad je pozvao Mitropoliju da se uključi u doradu toga zakona.

„Nesumnjivo je da će sada svi manastiri i crkve biti državno vlasništvo i to nije izmislila Crna Gora. Tu se Venecijanska komisija naslonila na iskustva nekih zemalja, kao što je recimo Francuska. Ništa se tu ne mijenja. Nastavlja pravoslavna mitropolija i njeno sveštenstvo i mitropolit to da koriste i neće niko uzeti manastir i crkve, niti će koga useljavati. To će biti državna svojina, jer je ogroman dio tih manastira spomenik kulture... Ne vidim da je uopšte bilo potrebe da se stvara ovakva tenzija povodom toga”, rekao je on, prenosi Tanjug.

Dakle, kako Vujanović kaže, ogroman dio tih manastira su spomenici kulture i moraju biti državna svojina, postavlja se pitanje, šta je onda sa spomenicima kulture koji su u svojini Katoličke crkve?

Dakle, kako je ranije za naš portal pojasnio advokat Vladan S. Bojić koji se temeljno bavi ovim pitanjem, Sveta stolica ima supergarantije koje nadmašuju, ne samo ovaj zakon koji je goruća tema u Crnoj Gori od Nacrta 2015. a naročito danas, jer je zadobio viši pravni kvalitet u formi Predloga Vlade – nego i u odnosu na sve zakonske propise Crne Gore.

Sad je kristalno jasna potpuna rimokatolička ravnodušnost, ali i ravnodušnost Islamske i Jevrejske vjerske zajednice, jer je i njima Vlada tvrdo zajemčila imovinu/pravo svojine nad svim postojećim vjerskim objektima ali i restitucija u dobu komunizma oduzete imovine – čega u aktuelnom zakonu uopšte NEMA!

Podjelite tekst putem:

8 thoughts on “Štiti ih Temeljni ugovor: Rimokatolici imaju u svojini ”jedan kroz jedan” i spomenike kulture

  1. Koliki moras biti kreten da stitis tudju a unistavas svoju crkvu. Ovakvih avetinja kao sto se kod nas pojavilo tesko da se moze naci negdje u svijetu.

  2. Šta je sporno što se kao vlasnik vodi ova ili ona crkva. Bitno je da je upis zakonit. što se nervirate?

    1. Nisu ti dobro ”sažvakali” poentu ovi iz UDBE. Pročitaj tekst. Inače, na koji način se dokazuje ”nezakonit upis”? U kom postupku?

      I znaš da znamo… kako se osjećaš kao dezerter poslije ovoliko godina? Onako sramno dezertirati je zaista… A tek današnji angažman. Riječju – PIH!

  3. Lijepo sam znao da je neka prevara u pitanju,cim se oni ne oglasavaju. Jer u protivnom bi i njihove crkve bile u drzavnom vlasnistvu. Ali oni su to sve lijepo uredili odavno pa sad udri po imovini MCP. Pa nece moci lopovi.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *