ИН4С

ИН4С портал

Страдају угрожене врсте у Србији: Отровано преко 2000 птица

1 min read
У протеклих 19 година у Србији од последица тровања страдало је најмање 2054 дивљих птица, пише данас Војводјански истраживачко-аналитички центар (VOICE), преноси б92.

Јато птица / Илустрација

У протеклих 19 година у Србији од последица тровања страдало је најмање 2054 дивљих птица, пише данас Војводјански истраживачко-аналитички центар (VOICE), преноси б92.

Оволики број отрованих птица је алармантан, а поједине заштићене врсте готово су истријебљене“, упозорили су стручњаци из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС).

Они додају да је пестицид фурадан највећи кривац за смрт дивљих и угрожених птица. Фурадан садржи карбофуран који се користио и као бојни отров. Ова забрањена супстанца дјелује на централни нервни систем и изазива парализу мишића, што брзо доводи и до смрти.

Популација степског сокола опала је у последњих 20 година за чак 70 процената, а та птица добила је статус критично угрожене врсте. Популација сивог сокола који се води као угрожена врста у истом периоду опала је скоро за половину, а главни разлог масовног опадања броја обје врсте соколова јесте њихово убијање и прогањање које спроводе голубари, навели су из ДЗППС.

Још једна угрожена врста је и орао белорепан, а 97 орлова белорепана страдало је од последица тровања у истом периоду, подаци су из базе ДЗППС. У тој бази Војводина је мјесто на коме је највише птица отровано фураданом.

Председник ДЗППС-а Милан Ружић рекао је за VOICE да је убијање грабљивица, посебно соколова, за које су одговорни поједини голубари означено као главна пријетња опстанку угрожених степског и сивог сокола. Према његовим ријечима, цијелој ситуацији доприноси и некажњавање оних који трују птице.

„Готово нико у Србији није кажњен због тровања птица. Позната су нам само два случаја гдје су особе одговарале за тровање птица„, навео је Ружић.

Указао је и да фурадан није тешко пронаћи и купити, о чему свједочи и случај забиљежен прошле године када је ДЗППС пријавио човјека из Сенте који је овај отров продавао на тезги током вашара.

VOICE наводи да фурадан није једини отров којим се трују птице, као и подаци ДЗППС-а, говоре да је у најмање два случаја тровања белоглавих супова коришћен такође забрањени отров креозан. Регистровано је и најмање пет случајева тровања бродифакумом, који је иначе отров за глодаре, а чија је продаја дозвољена.

 

Прочитајте још:

Ограничите дјеци боравак испред екрана

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *