Штрајк адвоката у Србији: Смјена министра Селаковића
Заменик председника Адвокатске коморе Србије Зоран Јеврић рекао је да адвокати настављају штрајк до испуњавања захтева и најавио је за сутра протест у Чачку.
Јеврић је за агенцију Бета рекао да ће, после сутрашњег у Чачку, протеста у среду, 1. октобра, бити и то у Нишу, Зајечару и Пожаревцу, упркос апелима да се врате дијалогу с министарствима правде и финасија.
„Не одустајемо од наших захтева и бићемо у обустави рада све до њиховог испуњења, тако да ће се сваког дана на подручју регионалних комора организовати протести“, рекао је Јеврић.
Комисија за спровођење Националне стратегије за реформу правосуђа је данас позвала Адвокатску комору Србије и надлежна министарства да хитно наставе дијалог и реше „пат позицију“ у којој је правосуђе.
Комисију чине судије, тужиоци, представници струковних удружења, Министарства правде, Правосудне академије, и адвокати, али на данашњу седницу није дошао нико из АКС.
„Ми нисмо учествовали у раду Комисије и о томе смо их обавестили раније јер је таква била одлука наше Скупштине“, казао је Јеврић.
Упитан да ли су добили неке нове предлоге министарстава правде или финансија и да ли је било разговора од прекида дијалога, Јеврић је одговорио да су једани контакт са Министарством правде имали преко новина.
„То је једини контакт, та претња министра правде (Николе Селаковића), ништа друго нисмо имали“, додао је Јеврић.
Министар Селаковић који је присуствовао седници Комисије, такође је позвао адвокате да не штрајкују и да наставе дијалог.
Он је изнео податке Пореске управе о томе да је у Србији регистровано 9.639 адвоката, од којих сваки четврти – 7.157, плаћа паушални порез, док остали плаћају порез на основу добити и воде пословне књиге.
„О повећању паушалног пореза решења је добило 3.538 адвоката, а на добијена решења се жалило само 239. Простом математиком се дође до тога да је то једноцифрени проценат“, указао је Селаковић.
Он је поручио да неће дозволити да пропадне „мали“ адвокат, који је савезник грађана и дели њихову судбину. Селаковић је истакао да њему лично као и људима у Министарству правде највише смета што „у овој причи“ највише страдају мали адвокати.
Према његовим речима, неко је доносио Закон о јавном бележништву и адвокатури са циљем да „убије малог адвоката у Србији“.
„Ово Министарство правде то неће дозволити. У прилог томе говори низ наших законодавних активности, које су садржане и у (нацрту) Закона о бесплатној правној помоћи. Ко је прочитао тај нацрт видео би да Министарство правде вуче потезе да не дозволи малом адвокату, који је савезник грађана и дели њихову судбину, да пропадне“, поручио је Селаковић.
Он је такође указао да је најбољи начин за остаривање права путем институција поштовање зкаоном прописаних процедура.
„Постоје иницијативе за оцену уставности Закона о јавним бележницима и очекујем, као и сви други, активности Уставног суда о том питању, ма шта ко од нас лично мислио, било као правник, било као грађанин, о законима који су доношени пре две три или више година или пре месец дана“, рекао је Селаковић.
„Ова држава има свој Устав и своје законе и ми који радимо у овој грани власти имамо дужност да се старамо да се Устав и закони спроводе како треба“, навео је Селаковић и поручио да „из неправа никада није настало право“.
Ако неко, како је нагласио, противзаконитим и противуставним методама покушава да оствари своја и законска права, тешко да ће у томе успети.
Штрајк свих адвоката у Србији почео је 17. септембра. Они захтевају измене Закона о јавним бележницима како би се и њима омогућило да састављају уговоре које би нотари оверавали, да смање стопе за обрачун паушалног пореза и да се смени министар правде Селаковић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: