Strip "Dikan" napokon u knjigama
1 min readStrip crtač Lazo Sredanović (74) ovogodišnji je dobitnik nagrade za životno delo – specijalnog priznanja za doprinos srpskom stripu 11. Međunarodnog salona stripa, a njegov serijal o starim Slovenima – „Dikan“ objavljen je u vidu knjige u koloru.
Izdavačka kuća „Everest Media“ iz Beograda je ovog leta objavila prvu knjigu humorističko-akcionog stripa „Dikan“, jednog od najpopularnijih i najdugovečnijih stripova bivše Jugoslavije.
Strip „Dikan“ izlazi od 1969. godine i u „Politikinom Zabavniku“ su do sada objavljene 23 epizode.
Sedamdesetih godina tiraž „Zabavnika“ je, kako je podsetilo Udruženje stripskih umetnika Srbije, bio i do 400.000 primeraka, na srpskom i slovenačkom jeziku, tako da su „Dikana“ svojevremeno čitali milioni ljudi.
Autor crteža je Sredanović, a scenaristi su bili Nikola Lekić, Ninoslav Šibalić, Milenko Maticki, Branko Đurica, Slobodan Ivkov i sam Sredanović.
Prva knjiga „Dikan“ (2013), u tvrdom povezu, na 224 strane velikog formata, donosi 11 epizoda stripa iz perioda od 1969. do 1971, koje su sada digitalno restaurirane i obojene.
U knjizi su objavljene epizode „Buzdovanske igre“, „Bitka u Crnoj Šumi“, „Tajne Singidunuma“, „Zovite me Zokan“, „Mis Papričica“, „Gospodar Dioklecijanove palate“, „Uzbudljiva plovidba“, „Dikan i car Justinijan“, „Velika trka“, „Put u Sirmijum“ i „U zemlji Gepida“. Pored stripova, objavljeni su i tekstualni i likovni dodaci.
Knjiga je rađena u saradnji sa redakcijom „Politikinog Zabavnika“, tako da su u njoj i članci „Zabavnikovih“ novinara Vere Smiljanić i Petra Milatovića. Svoj doprinos su dali i slovenački istoričar stripa Iztok Sitar i beogradski istoričar i urednik ove knjige Zoran Stefanović.
Knjigu su likovno oblikovali poznati beogradski umetnici Rade Tovladijac i Dobrosav Bob Živković.
U ovaj projekat, započet 2007. godine, uključeni su i istoričar jugoslovenskog stripa Zdravko Zupan, kao i urednik „Politikinog Zabavnika“ Zefirino Grasi.
Predviđeno je izdavanje još tri knjige, a projekat je podržalo Udruženje stripskih umetnika Srbije.
Urednik knjige Stefanović ocenio je da je „u srpskoj i jugoslovenskoj kulturi Dikan čudo, ništa manje od starijeg mu sabrata Asteriksa, mlađeg rođaka Hogara, Mikija Mausa, Taličnog Toma ili Gaše Šeprtlje“.
„Kao najuticajniji i verovatno najvažniji junak modernog srpskog stripa, ‘Dikan’ je odavno nadišao i okvir svog rađanja i sve svoje priče. Ovekovečio je svoje autore. Ugradio je sebe i u sam ‘Politikin Zabavnik’, ne malo doprinevši onoj brojci od 400.000 primeraka tiraža kojom se list evropski dičio u 1970-im“, istakao je Stefanović.